Ve věku 89 let zemřel James H. Billington; významný učenec a autor byl třináctým knihovníkem Kongresové knihovny USA

Washington 24. listopadu 2018 (PROTEXT/PRNewswire)

James Hadley Billington

James Hadley Billington

James Hadley Billington, emeritovaný knihovník Kongresové knihovny USA, jeden z předních historiků Ruska na světě a přední americký akademik a autor, který přednášel na univerzitách Harvardu a Princetonu a posléze působil 42 let jako generální ředitel čtyř federálních kulturních institucí, zemřel v poklidu včera ve Washingtonu DC po krátké nemoci, obklopen svou rodinou. Bylo mu 89 let.

Dr. Billington se stal 13. knihovníkem Kongresu poté, kdy byl jmenován prezidentem Ronaldem Reaganem v roce 1987. Toto jmenování bylo jednomyslně schváleno americkým senátem. Z funkce knihovníka Kongresu odešel 30. září 2015.

V průběhu 28 let založil s první dámou USA Laurou Bushovou Národní festival knih, Centrum Johna Kluge a Cenu za studium humanity, Gershwinovu cenu a Národní centrum pro audiovizuální ochranu.

Během života věnovaného vědecké erudici a službám, během kterých sloužil každému prezidentovi a kongresu od šedesátých let až do svého odchodu do důchodu, hrál Dr. Billington jedinečnou roli při zachovávání, podpoře a sdílení bohatého kulturního dědictví Ameriky.

Narodil se ve městě Bryn Mawr v Pensylvánii 1. června 1929, byl vzděláván ve veřejných školách v okolí Filadelfie. Dr. Billington byl premiantem na střední škole Lower Merion a Princeton University, kterou absolvoval s nejvyšším vyznamenáním v roce 1950. V roce 1953 získal doktorát z dějin moderního Ruska v Balliol College Oxfordské univerzity, kde získal Rhodesovo stipendium.

Dr. Billington získal 42 čestných titulů, stejně jako Americkou prezidentskou občanskou medaili, Řád přátelství Ruské federace a francouzské vyznamenání Rytíře Řádu čestné legie.

Po službě v americké armádě v Národním úřadu odhadů prezidenta Eisenhowera přednášel historii na Harvardské univerzitě v letech 1957 až 1962 a na Princetonské univerzitě, kde byl populárním profesorem od roku 1964 do roku 1974.

V letech 1973 až 1987 byl Dr. Billington ředitelem Mezinárodního vědeckého centra Woodrowa Wilsona, kde založil Kennanský institut pro pokročilé ruské studium, sedm dalších nových programů a časopis Wilson Quarterly.

Dr. Billington napsal devět knih, včetně klasické ruské kulturní historie, knihy The Icon and the Axe a The Face of Russia, doprovodné knihy k seriálu televize PBS.

Dr. Billington strávil více než 50 let pomáháním americkým vůdcům a občanům lépe porozumět bývalému Sovětskému svazu a jeho nástupnickým státům a přispíval k většímu ocenění amerických hodnot a institucí v zemích, které se rozprostírají na třetině zeměkoule.

Rusko poprvé navštívil v roce 1958. V roce 1988 doprovázel prezidenta Ronalda Reagana a první dámu Nancy Reaganovou do Moskvy na vrcholnou schůzku Reagana s Michailem Gorbačovem.

Během svého 28letého funkčního období v Kongresové knihovně Dr. Billington rozšířil a technologicky vylepšil veřejné prostory v budově Thomase Jeffersona a znovu zde vytvořil státní výstaviště, ve kterém se uskutečnilo více než 100 výstav, kde se objevilo mnoho materiálů, které nebyly v Americe dosud zveřejněny.

Zdvojnásobil rozsah tradičních analogových sbírek Kongresové knihovny na více než 160 milionů položek a dohlížel na inovativní iniciativy týkající se jejich uchovávání. Dr. Billington byl průkopníkem rekonstrukce původní knihovny Thomase Jeffersona, kterou obnovil pomocí soukromých prostředků získaných z Nadace Jamese Madisona knihovny, kterou založil.

Dr. Billington také založil Centrum Open World Leadership, které umožnilo více než 27 000 euroasijským lídrům zapojit se a učit se z demokratického procesu. Zároveň vytvořil velkou novou online Kongresovou knihovnu a zahájil řadu inovativních programů této knihovny, které sdílely vzdělávací bohatství Kongresové knihovny s miliony Američanů a světem.

Dr. Billington po sobě zanechal manželku Marjorie Anne Brennan ve věku 61 let, kterou označil za svého „nepostradatelného partnera v každém směru a v každé fázi jeho dospělého života"; čtyři děti, Dr. Susan Billington Harper, Anne Billington Fischer, reverenda Jamese Hadley Billingtonona, Jr. a Thomase Keator Billingtona a 12 vnoučat.

Pro fotografie Dr. Billingtona ve vysokém rozlišení klikněte zde.

Prohlášení předních státních a mezinárodních osobností, které dobře znaly Dr. Billingtona:

Prohlášení paní Laury W. Bushové:

„Prezident Bush a já jsme zarmouceni, že Spojené státy ztratily Dr. Jamese Billingtona. Dr. Billington pracoval jako knihovník našeho národa 28 let a vedl přechodu knihovny Kongresu do digitálního věku. Sehrál klíčovou roli při založení Národního festivalu knih v roce 2001, který přivítal stovky tisíců milovníků knih v National Mall a knihovně Kongresu. Celoživotní vášeň pro výzkum a zachování historie doktora Billingtona je zárukou, že ty největší literární poklady Ameriky budou k dispozici všem budoucím generacím. Prezident Bush a já vyjadřujeme srdečnou soustrast manželce Dr. Billingtona Marjorii a jejich čtyřem dětem."

Prohlášení Nancy Pelosi, předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů USA:

„Odchod Dr. Jamese Billingtona je hlubokou ztrátovou pro jeho rodinu a blízké, stejně jako pro náš národ. Během své dlouhé a plodné kariéry se Dr. Billington stal neúnavným správcem americké historie, pomáhal chránit a uchovávat nejcennější minulost naší země pro další generace Američanů."

„Dr. Billington byl veřejným činitelem s mimořádnou inteligencí, odhodláním a vizí. Během jeho působení v Kongresové knihovně došlo ke zdvojnásobení sbírky knihovny a zavedení jejích rozsáhlých online zdrojů. Dr. Billington pevně věřil, že poklady americké historie v jeho péči patří lidem a usilovně pracoval na tom, aby zajistil Američanům v celé zemi přístup k těmto neocenitelným sbírkám."

„Dr. Billington byl oddaným pedagogem, ať už vyučoval na Harvardu nebo Princetonu, spolupracoval s odborníky a akademickými pracovníky, nebo byl důvěryhodným učitelem a poradcem pro nespočet členů Kongresu. Jeho odhodlání rozšiřovat vzdělávací program knihovny umožnilo generaci mladých Američanů objevit jejich lásku k dějinám a jejich inspiraci pro zapojení se do našeho velkého demokratického experimentu."

„Náš národ ztratil skutečného patriota a jednoho z jeho nejodolnějších zastánců. Život Dr. Billingtona a pozoruhodné dědictví zanechaly nesmazatelnou stopu na našem jedinečném americkém příběhu, který umožnil generacím mladých lidí vidět, prožívat a učit se z dějin. Nechť je to alespoň malou útěchou pro jeho milující manželku Marjorii, jejich děti Susan, Annu, Jamese Jr. a Thomase a celou rodinu Billingtonových, že v této obtížné době s nimi truchlí tolik lidí."

Prohlášení bývalé ministryně zahraničních věcí USA Condoleezy Rice:

„Jsem hluboce zarmoucena zprávou o tom, že Dr. Jim Billington odešel. Byl jedinečný, skvělý, přemýšlivý a milý. Knihovnu Kongresu vedl odborně a s vášní. Pro mne osobně byl skvělým vzorem vědce a státního zaměstnance. Jeho nadčasové dílo The Icon and the Axe je doslova kniha, která mne jako bývalou studentku hudby přiměla ke studiu Sovětského svazu. Takový byl dosah jeho vlivu v této oblasti. Přidávám se ke všem jeho přátelům a kolegům, kteří zasílají své myšlenky a modlitby Marjorie a rodině Billingtonových."

Prohlášení Niny Chruščovové, profesorky mezinárodních vztahů newyorské univerzity The New School a vnučky Leonida Chruščova, nejstaršího syna bývalého sovětského premiéra Nikity Chruščova:

„Dr. Billington byl tak velkou osobností v oblasti studií Ruska a v oblasti americko-ruských vztahů, že nám bude velmi chybět celá desetiletí. Ve své práci, ať už jako učitel nebo knihovník Kongresu, skvěle spojoval umění s politikou, to vše proto, aby Spojené státy lépe chápaly a oceňovaly jiné kultury na světě. Rusko, jeho oblast odborných znalostí, mělo v tomto ohledu mimořádné štěstí. Kniha Jamese Billingtona The Icon and the Axe byla sama o sobě ikonou pro generace Rusů i Rusistů. V temných dobách Sovětského svazu jsme se my Rusové snažili porozumět naší vlastní kultuře prostřednictvím kritického, znalého a příznivého oka Dr. Billingtona. Zároveň se jeho filosofický a historický přístup k složité zemi bomb, baletu a Bratří Karamazových stal cestou pro studium ruské kultury a politiky pro mnoho učitelů, kteří pokračují v jeho způsobu. Nechť jeho duše odpočívá v pokoji."

Prohlášení Davida M. Rubensteina o zesnulém Dr. Jamesi Billingtonovi ze dne 21. listopadu 2018:

„Jim Billington byl jedním z nejlepších veřejných činitelů, opravdu jedním z nejlepších Američanů, které jsem měl čest poznat. Za jeho oddanost naší zemi a v posledních třech desetiletích jeho života knihovně Kongresu jsou všichni Američané jeho dlužníky. Jim pomáhal transformovat Knihovnu Kongresu do knihovny amerického lidu, národního pokladu, který je k dispozici všem Američanům. Těm z nás, kteří měli to štěstí jej poznat a pracovat s ním, bude velmi chybět."

Foto - https://mma.prnewswire.com/media/788323/James_Hadley_Billington.jpg

KONTAKT: Andrew Ricci (andrew@ricconstrategic.com), Shelley Hymes (shelley@angelenterprisesdc.com)

Klíčová slova USA-literatura-školy-firmy-The Family of James H. Billington

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.