TESCAN na výstavě vzdává hold české elektronové mikroskopii

Praha 25. října 2018 (PROTEXT)

Tescan na výstavě Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět

Tescan na výstavě Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět

Tesla v expozici Tesla

V rámci oslav 100. výročí založení Československa se v Národním technickém muzeu koná i výstava Made in Czechoslovakia aneb průmysl, který dobyl svět. Jedním ze vzpomínaných oborů, které Československo proslavily, je také elektronová mikroskopie, jejíž velmocí je Česko dodnes.

Výroba automobilů, traktorů, zbraní a ... elektronových mikroskopů. To jsou jen příklady průmyslových oborů, ve kterých je Česko dlouhodobě úspěšným exportérem a globálně úspěšným hráčem. Právě historii a slávě československého průmyslu se věnuje výstava Made In Czechoslovakia, která probíhá od 19.října v Národním technickém muzeu. Nabízí přes sto unikátních exponátů, například letoun Aero L-29 Delfín, čtyřtunovou Kaplanovu turbínu nebo tank z 1. světové války. K zajímavostem patří i elektronový mikroskop TESLA BS 242, který získal zlatou medaili na výstavě EXPO 1958 v Bruselu. "Jako pokračovatelé tradice výroby elektronových mikroskopů, kterou u nás reprezentovala právě TESLA, jsme dostali nabídku se výstavy zúčastnit. K tradici a našim kořenům se hrdě hlásíme, ostatně jeden historický mikroskop TESLA BS 242 je vystavený i na recepci naší budovy," uvedl Maroš Karabinoš, marketingový ředitel českého výrobce elektronových mikroskopů TESCAN.

Tesla za dobu 30 leté existence vyrobila přes 3000 mikroskopů různých modelů a exportovala do více než 20 zemí. Po sametové revoluci se její zaměstnanci vydali různými směry. Firma TESCAN, která byla založena vývojovými a servisními pracovníky bývalé Tesly, se výrobou elektronových mikroskopů zabývá dodnes. Jméno TESCAN je odvozeno od slov TEsla a SCANning (skenování - rastrování). Od počátku 90. let urazil TESCAN dlouhou cestu. Rozvoj struktury firmy i produktového portfolia udělal z české firmy jednoho z předních světových hráčů na trhu s elektronovými mikroskopy a příbuzné vědecké instrumentace.

Zakládání dceřiných společností po celém světě vyvrcholilo v roce 2013 vytvořením holdingové struktury s francouzskou společností ORSAY PHYSICS. Tak vznikl TESCAN ORSAY HOLDING, který si i nadále zachoval centrálu, výrobou i vývoj v brněnských Kohoutovicích. Každý mikroskop TESCAN je vyroben v Brně a zhruba 95 procent produkce míří k zákazníkům do celého světa. Mezi největší odběratele patří světové univerzity, výzkumná centra nebo průmyslové a výrobní firmy v mnoha odvětvích.

Kontakt:

e-mail: marketing@tescan.com

Klíčová slova ČR-stroje-elektronika-muzea-firmy-Tescan

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
IT, telekomunikace
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.