Po velké válce – nová Evropa 1918 – 1923

Praha 12. října 2018 (PROTEXT)

Mezinárodní turné venkovní výstavy

Praha: 15. října - 12. listopadu

Park Indíry Gándhíové (Praha 6, roh s ul. Technická)

Již 15. října polský místopředseda vlády a ministr kultury prof. Piotr Gliński otevře v Praze venkovní výstavu nazvanou „Po velké válce. Nová Evropa 1918 - 23”, která je věnována obnově Evropy po 1. světové válce. Výstava, kterou připravila Evropská síť paměť a solidarita ve spolupráci s historiky z několika zemí, je snahou syntézy bouřlivých začátků meziválečného dvacetiletí, se zvláštním zaměřením na středovýchodní Evropu.

Více než 200 archivních i multimediálních materiálů - fotografií, dokumentů i individuálních příběhů lidí z daného období sestaví příběh o novém začátku regionu. Výstava představí rozsah politických změn, jež se odehrály v letech 1918 - 1923 v Evropě, jejich vliv na současnou mezinárodní politiku a rovněž různé projevy současných národních vzpomínek na ono období.

První světová válka zcela změnila středovýchodní Evropu. Na rozvalinách čtyř starých impérií povstalo mnoho nových států a téměř všechny hranice byly nově vytyčeny, často v průběhu pokračujících vojenských konfliktů, z nichž některé trvaly dokonce až do roku 1923. Po utrpení velkých ztrát se region začal obnovovat a modernizovat. Vznikla nová Evropa. „Výstava se zabývá touto významnou událostí o století později a dává příklad, proč je dnes důležité chápat nejen druhou světovou válku, ale rovněž středovýchodní Evropu“ říká Prof. Barbara Kirshenblatt-Gimblett, jedna z konzultantek výstavy, zatímco Prof. Jan Rydel, koordinátor polské strany v ESPS doplňuje: "Projekt umožní návštěvníkům poznat minulé události, jejich následky a rozmanitou citlivost a paměť států střední a východní Evropy."

Výstava bude mít podobu bílého a stříbrného pavilonu ve tvaru krychle a přiláká publikum svým originálním designem. Výstavní prostor bude uspořádán jak na vnitřních, tak na vnějších stěnách konstrukce. Výstava vypráví příběh o vytváření nového politického řádu. Kontrast mezi starým a novým je utvořen pomocí dvou materiálů - tvrdé oceli kontrastující s lehkou světlou tkaninou, říká Andrzej Jaworski z architektonického studia Jaz Plus Architekci, které projektovalo výstavu.

Otevření výstavy bude 15. října doprovázet večerní debata v Knihovně Václava Havla (19:00) nazvaná „Po velké válce: paměť Evropy 1918 - 1923“. O pokusu propojení národních pamětí, ve snaze najít společný nadnárodní diskurz a na téma zrození nové Evropy budou diskutovat prof. Attila Pok (Maďarsko), prof. Jan Rydel (Polsko) a PhDr. Oldřich Tůma (Česko). Debatu bude moderovat ředitel Knihovny Václava Havla, Michael Žantovský.

Více informací o projektu, skupině expertů a výstavě lze nalézt: www.enrs.eu/afterthegreatwar.

Hlavním partnerem prezentace výstavy v České republice je Polský institut v Praze.

Projekt je financován z prostředků Ministerstva kultury a národního dědictví v rámci Dlouholetého programu NEZÁVISLÁ na období 2017 - 2022.

Organizátor: Evropská síť paměť a solidarita, www.enrs.eu

Oficiální zahájení výstavy proběhne 15. října v 15 hodin.

ESPS je financována z prostředků: Ministerstva kultury a národního dědictví (Polsko), zmocněnce spolkové vlády pro kulturu a média (Německo), Ministerstva kultury a národní identity (Rumunsko), Ministerstva lidských zdrojů (Maďarsko) a Ministerstva kultury (Slovensko).

Partneři prezentace v Praze: Polský institut v Praze, Fakulta stavební ČVUT v Praze, MČ Praha 6.

Ostatní partneři: EUScreen, European Film Gateway

Spoluorganizátor debaty: Knihovna Václava Havla v Praze

Evropská síť paměť a solidarita (ESPS) je mezinárodní iniciativa, která si klade za cíl výzkum, dokumentaci a šíření poznatků o dějinách Evropy 20. století a způsobu jejich zapamatování se zvláštním zaměřením na období diktátorských režimů, válek a společenského odporu proti útlaku. Mezi členské státy sítě patří: Německo, Polsko, Slovensko, Maďarsko a Rumunsko. Rakousko, Albánie, Česká republika a Lotyšsko mají status pozorovatele.

www.enrs.eu.

Kontakt pro média:

Joanna Orłoś

Evropská síť paměť a solidarita

e-mail: joanna.orlos@enrs.eu

tel.: +48 508681806

Klíčová slova ČR-Evropa-výtvarné-historie-firmy-ENRS-Evropská síť paměť a solidarita

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.