Dopady regulace ČNB: Špatně nastavené projekty budou muset zlevňovat, trh zůstane stabilní

Praha 1. října 2018 (PROTEXT)

Na pražském trhu s nemovitostmi je zhruba o čtvrtinu více kupujících než bytů. Nová regulace ČNB zpřísňující podmínky pro získání hypoték tento převis zmírní. Poptávka přesto zůstane neuspokojena. Zpomalí prodeje nevhodně nastavených developerských projektů, které budou muset mírně zlevňovat. Vítězi regulace budou majitelé investičních bytů, kterým nedostupnější hypotéky přihrají bonitní zájemce.

Kdo chce bydlet v pražské novostavbě, žádá letos průměrně o hypotéku ve výši 3,6 milionů korun*. Od října bude muset bance doložit minimální čistý příjem 33 500 korun*, tedy výrazně nad průměrnou pražskou mzdu. Vyšší standard, větší byt, blízkost centru nebo běžící úvěry nároky ještě zvyšují. A nemalá část zájemců tak na vlastní bydlení zkrátka nedosáhne.

Denisa Višňovská, Partner realitní skupiny LEXXUS Group: „Z posledního vývoje odhaduji, že zhruba desetina současných zájemců o nové bydlení přísnějším sítem bank neprojde. I nadále tak bude poptávka převyšovat možnosti trhu o 10 až 15 procent. Nicméně individuální developerské projekty budou muset s cenou pracovat. V Praze půjde o projekty střední třídy. V nich se budou nejpomaleji prodávat větší byty 4+kk a větší. Na kvalitně navržené a dobře naceněné projekty regulace prakticky nedopadne, protože ekonomika je v dobré kondici a Praha neustále láká Čechy i cizince.“

Nejlevnější segment bytů, malometrážní byty nebo naopak luxusní rezidence se poklesu zájmu nejspíš vyhnou. U těch levnějších budou příjmy stále dostatečné a luxus kupují ti nejváženější klienti bank.

A kdo na regulaci vydělá? „Přinejmenším dvě skupiny regulaci přivítají. Tou první jsou developeři působící v okolí Prahy. Právě tam bude směřovat část zájmu těch, kteří touží bydlet ve svém a na byt v metropoli nedosáhnou. Skutečnými vítězi však budou majitelé investičních bytů. Jim změna na trhu přihraje bonitní zájemce, které by ještě před dvěma lety hledali celkem obtížně,“ dodává Denisa Višňovská.

*Analýza vychází z dat společnosti Hypoasistent za prvních 5 měsíců roku 2018, vzorek 150 zájemců o hypotéku v pražských developerských projektech. Modelový příklad kalkuluje s úrokovou sazbou 2, 51 % p. a., žadatel nemá žádné další úvěry. Není uvažována tolerance překročení limitů u 5 % úvěrů.

Detail: Jak ČNB zpřísňuje hypotéky v posledních letech

• 2017 – Končí poskytování 100 % hypoték, maximum je 90 % LTV.

• 2017 – ČNB omezuje podíl hypoték nad 80 % LTV.

• 2017 – Investiční byty lze pořídit s hypotékou maximálně 60 % LTV.

• Říjen 2018 – Nově stanovené doporučení DTI určující, že veškeré klientovy úvěry (hypotéka, kontokorent, spotřební úvěry, kreditka) nesmí přesáhnout devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele.

• Říjen 2018 – Doporučení DTSI – splátky všech úvěrů nesmějí překročit 45 %

LEXXUS Group

LEXXUS nabízí širokou nabídku nových bytů v developerských projektech, rodinných domů a pozemků v Praze a okolí. Již více než dvě desítky let se specializuje na nové byty a je jejich největším prodejcem v Praze. LEXXUS je oblíbenou volbou náročných klientů, požadujících vysokou kvalitu služeb a nabídky. Do portfolia skupiny LEXXUS Group dále patří značka Lexxus Norton, která se zaměřuje na prodej či pronájem výhradně luxusních, nadstandardních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách Prahy a okolí.

Kontakt:

Karel Pluhař

Mediální zástupce, Topic PR

Email: kpluhar@topicpr.cz Telefon: +420 724 44 29 29

www.lexxus.cz

Klíčová slova ČR-stavby-byty-reality-LEXXUS

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Stavebnictví, bydlení a reality

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.