Myslíte, že se Vás zemědělství netýká?

Praha 21. září 2018 (PROTEXT)

Myslíte, že se Vás zemědělství netýká? Nová výstava Největší objev Vás přesvědčí o opaku!

Zemědělství vděčíme za vznik písma, kalendáře i matematiky - od 28. září se o tom mají možnost přesvědčit návštěvníci Národního zemědělského muzea v Praze na Letné. Výstava Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech připravená k výročí 100 let založení muzea i republiky představí vzácné i nečekané exponáty, které reprezentují 10 000 let vývoje zemědělství.

Pro novináře je připravena komentovaná prohlídka s autory výstavy. Termín: 26. září od 10 hodin. Přítomni budou autoři výstavy Mgr. Antonín Šimčík, náměstek generálního ředitele, autor výstavy a Jakub Jareš, Ph.D., historik a kurátor. Setkání slouží zároveň jako fototermín. Prosím o nahlášení účasti na email tiskove@nzm.cz.

Víte, jaký je největší objev v lidských dějinách? Národní zemědělské muzeum zve na výstavu, která přiblíží historii oboru týkající se nás všech. V hlavní výstavní budově v Praze na Letné návštěvníci uvidí 100 unikátních předmětů ilustrujících cestu zemědělství od pravěku po současnost. Časová linka obsáhne památky nejstarších zemědělců u nás - kultury s lineární keramikou z 6. tisíciletí před Kristem až po antibiotika, drony nebo informace o globální změně klimatu. Objev pravěkých lovců a sběračů, kteří začali pěstovat obilí a chovat zvířata, stojí v základu naší civilizace a díky němu dnes planeta zvládne uživit téměř 7,5 miliardy obyvatel. Zemědělství vděčíme za vznik písma, kalendáře, matematiky, ale i za pokroky moderní vědy. „Výstava je cestou za kořeny naší civilizace. Přestože v zemědělské prvovýrobě dnes pracuje jenom něco přes 1 % obyvatel naší země, jsou tito, díky úzké spolupráci s jinými oblastmi hospodářství, schopni uživit všechny ostatní. Chceme ukázat, že bez zemědělství by náš svět nebyl možný, že je klíčovým fenoménem současnosti a nesporně i budoucnosti. Zemědělství bylo, je a bude strategicky významné,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček.

Výstava mapuje 10 tisíc let existence zemědělství. Každý exponát je zařazen do jedné z deseti kategorií: rostlina, zvíře, materiál, nástroj, bezpečí, škůdce, skladování, zpracování, inovace, kult. Největší důraz autoři kladli na inovace, které zemědělství přineslo lidstvu.

Mezi nejvzácnější exponáty patří Venuše ze Střelic z 5. tisíciletí před Kristem, sumerská klínopisná tabulka anebo 3 500 let starý egyptský chléb nalezený v Dér el-Medíně. Výstava Největší objev - Fenomén zemědělství ve 100 předmětech se koná ke sto letům existence Národního zemědělského muzea a ke stému výročí založení Československa. Muzeum, u jehož zrodu stáli Antonín Švehla a prof. Josef Kazimour, vzniklo 28. září 1918. „Chceme navázat na naše zakladatele, pro které byl dialog muzea s veřejností hlavním prostředkem, jak posílit vnímání zemědělství ve společnosti. Zemědělství je navíc univerzální fenomén, takže se obracíme i na zahraniční publikum,“ doplňuje náměstek pro muzeologii Národního zemědělského muzea Antonín Šimčík.

U příležitosti oslav 100 let založení Národního zemědělského muzea i Československé republiky bude první měsíc výstavy od 28. září do 28. října vstup pro návštěvníky zdarma.

Záštitu nad výstavou převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas a Česká televize.

Více informací naleznete na http://www.fenomenzemedelstvi.cz

Kontakt: Jitka Taussiková

tisková mluvčí

Národní zemědělské muzeum

Tel.: 604 867 970

tiskove@nzm.cz

Klíčová slova ČR-muzea-zemědělství-Národní zemědělské muzeum

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.