Experimentální léto. Psí dny zanesou Divadlo MeetFactory do Řecka

Praha 15. srpna 2018 (PROTEXT)

Psí dny, zkoušení Foto: Andrea Černá

Psí dny, zkoušení Foto: Andrea Černá

Nejjižnější místo Evropy, kam kdysi zabloudil Odysseus, aby ho tu na sedm let uvěznila Kalypsó, kam dnes vyráží zbloudilci nacházet sami sebe. Na ostrově Ogýgie, kde se příběh odehrává, je extrémní vedro, časté jsou požáry a Julie a Jamie se naposledy pokouší oživit téměř vyhaslý cit. Psí dny, ohledávající problematiku dlouhodobých vztahů a jak je snad potřebujeme méně než dřív, se v režii Natálie Deákové rozhostí na Altenburgu 1964 v premiéře 27. srpna.

Půjde současně o první uváděnou divadelní inscenaci, která se v netradičních prostorech v Holešovicích kotvící lodě bude odehrávat. Za scénářem, který je svébytnou koláží ze současných literárních děl (Katie Kitamura - Odloučení, Lorenzo Silva - Bolševikova slabina, Don DeLillo - Anděl Esmeralda a Monika Maron - Animal triste), stojí Matěj Samec, dramaturg Divadla MeetFactory. Hlavním tématem pro psychologicky laděnou hru jsou milostné vztahy a potřeba takzvaně vyhasínající vztahy zachraňovat, dokud se nevyčerpají všechny možnosti. Když se možnosti vyčerpají, vyvstává potřeba zmizet ze světa, oprostit se a navrátit k podstatě. Psí dny vyprávějí příběh o hledání sebe sama na pustém, vyprahlém ostrově, kde je u cesty nalezena mrtvola, což vede k zvláštnímu experimentu.

Scénář čerpá inspiraci z díla amerického psychologa Erica Berna, jeho Jak si lidé hrají a transakční analýzy, podle něhož mezi sebou (ne)vědomě hrajeme hry. Pojmenování "psí dny" označuje období mimořádného vedra, kdy se lidská psychika mění, lidem není nejlépe, leniví, ale také trochu blázní, a dějí se tak věci, které by se za střízliva neděly. V prostředí mimo domov, bez pevné půdy pod nohama, na lodi, která nikam neodpluje, se pohybují herci Pavel Neškudla, Zuzana Ščerbová, Lucie Domesová a Anežka Šťastná. O režii se stará Natálie Deáková, která pro Divadlo MeetFactory dříve zpracovala Hoří a Pohlavní životy siamských dvojčat. "S Natálií Deákovou v poslední době pracuji velmi rád. Má cit pro psychologická témata, nejednoznačné situace a příběhy. Svou minimalistickou režií dosud v DMF vytvořila inscenace s vynikajícími hereckými výkony," objasňuje volbu režisérky Samec.

Nejen kvůli probíhající prázdninové rekonstrukci foyer a hlavního sálu MeetFactory se inscenace Psí dny přesouvá do atypického prostoru, který založili lidé okolo spřáteleného Bajkazylu. Na lodi Altenburg 1964 v pražských Holešovicích Psí dny setrvají nejméně do listopadu. Inscenace, která se odehrává v podpalubí, poprvé zvedne kotvy v pondělí 28. srpna.

Více:

"Jestli si někdy vzpomeneš na tohle léto v Řecku, hořící palmy a nedopalky od cigaret v prachu u cesty, jestli si někdy vzpomeneš, nebudeš vědět - na co." - Psí dny

"Lidé se neustále znepokojují tím, jak by měli strukturovat svůj čas. Dobře známý je problém, který se často vyskytuje u mladistvých po prvním setkání: ‚Co jí (mu) mám říct?‘ Tato otázka se často vyskytuje i u dospělých. Vzpomeňte si, jak bývá nelehké překonat situaci, kdy vznikne v rozhovoru pauza a my nevíme, co bychom měli dále říkat. A nikoho z přítomných nenapadne nic zajímavějšího, než říct: ‚Nezdá se vám, že ty stěny dneska večer na nás přímo padají?‘" - Eric Berne

"Natália Deáková (1981) pochází z Bratislavy. V letech 1999 až 2002 absolvovala dramaturgii na pražské DAMU. Byla uměleckou šéfkou Činoherního studia v Ústí nad Labem, režírovala v Divadle na Vinohradech a spoustě dalších divadlech, je režisérkou Českého rozhlasu a od roku 2013 uměleckou šéfkou činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni." - Jihočeské divadlo

http://www.meetfactory.cz/cs/program/detail/psi-dny-1

Psí dny

Režie: Natália Deáková

Scénář a dramaturgie: Matěj Samec

Scéna: Pavel Svoboda

Kostýmy: Jana Smetanová

Hudba: Jakub Kudláč

Produkce: Magda Juránková

Hrají: Pavel Neškudla, Zuzana Ščerbová, Lucie Domesová, Anežka Šťastná

Premiéra: 27. 8. 2018

Reprízy:

29. 8., 17. 9., 12. 9.

Kontakty:

Libor Galia - PR - +420 732 566 667 - libor.galia@meetfactory.cz

Zuzana Kolouchová - PR - zuzana.kolouchova@meetfactory.cz

MeetFactory je v roce 2018 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10,000.000 Kč.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-MeetFactory

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.