Dodávky léků dle stávající legislativy jsou vymahatelné. Potvrzují to 2 nezávislá právní stanoviska

Praha 10. srpna 2018 (PROTEXT)

Přestože má Ministerstvo zdravotnictví již několik měsíců informace o porušování Zákona o léčivech, kdy jsou nedodávány léky do lékáren pro pacienty řádně a včas, nekoná. Místo toho připravuje zdlouhavou a komplikovanou novelizaci zákona, která není dle odborníků potřeba.

"Na ministerstvu proběhla celá řada jednání. Byly předány odborné posudky mezinárodní advokátní kanceláře společnosti PwC Legal a odborné právní stanovisko pana profesora JUDr. Michala Petra ve věci sdělování informací o velikosti tržních podílů distributorů. Na základě těchto analýz jednoznačně vyplývá dokonce povinnost Státního úřadu pro kontrolu léčiv konat," uvedl Marek Hampel koordinátor provozovatelů lékárenské péče a předseda spolku Grémium majitelů lékáren.

Lékárníci zaslali Výboru pro zdravotnictví a Petičnímu výboru Poslanecké sněmovny PČR v květnu tohoto roku Výzvu o porušování zákona o nedodávkách léků do lékáren. Tu k dnešnímu dni podepsalo více než 700 lékáren.

"Je naprosto nepochopitelné, proč nám i přes písemné žádosti Ministerstvo zdravotnictví neposkytlo svůj právní rozbor, kterým by obhájili potřebu změny zákona. Zákon platí krátce od prosince 2017. Předložili jsme i celou řadu příkladů, proč nefunguje slovenský emergentní systém a opět s žádostí, proč je propagován právě tento nefunkční a nákladný model. Opět bez odezvy. Místo odborné diskuze se dozvídáme, že jsme aktivisté a podobné nesmysly. Předložené teze ministerstva posilují postavení monopolní distribuce, která dodává léky jenom například do nemocnic bez výběrových řízení v řádu miliard. To je šedá ekonomika českého lékárenství. Proč je takto obhajována, nám také nikdo nesdělil," řekl k celé situaci předseda spolku Vaši lékárníci Aleš Nedopil.

Grémium majitelů lékáren a Vaši lékárníci upozorňují na netransparentní financování lékárenské péče. Předkládají řešení, vycházející z nedávné reformy v Polsku, Maďarsku a Estonsku po vzoru západní Evropy. Lékárenská péče je zdravotní služba veřejnosti tedy českým pacientům a jako taková musí být nadřazena pouhému obchodu s léky. Vzhledem k tomu, že jde o regulovanou komoditu hrazenou ze zdravotního pojištění, má být prioritou státu jasná transparentní cenová politika pro pacienty a zajištění rovných podmínek na trhu.

ikona Stanovisko Trzni Podily

ikona PwC Legal Stanovisko

ikona Výzva ministrovi zdravotnictví

Kontakt:

Mgr. Marek Hampel

Koordinátor lékárenského segmentu, GML z. s.

Mob.: 603458883

E-mail: hampel@lekarnauhradeb.cz

Mgr. Aleš Nedopil

Předseda spolku Vaši lékárníci CZ z. s.

Mob.: 608453393

E-mail: nedopil@ubileholva.cz

www.vasilekarnici.cz

Klíčová slova ČR-léky-farmacie-vláda-sněmovna-firmy-GML-Vaši Lékárníci CZ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zdravotnictví
Politika, veřejná správa a soudy
Chemický a farmaceutický průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.