Moderní pomník k výročí republiky

Záhornice (Nymbursko) 25. června 2018 (PROTEXT)

Skladba Františka Pecháčka z X. sletu

Skladba Františka Pecháčka z X. sletu

František Pecháček byl významný sokolský cvičitel, účastník olympijských her a autor legendární skladby na X. všesokolském sletu v roce 1938

V rámci 100. výročí vzniku Československa vzniká v obci Záhornice ve Středočeském kraji pomník věnovaný nejvýznamnějšímu zdejšímu rodákovi Františku Pecháčkovi.

Pecháček byl významný sokolský cvičitel, účastník olympijských her a autor legendární skladby na X. všesokolském sletu v roce 1938, nazvané Přísaha republice. Těsně před událostmi v Mnichově cvičilo tehdy na Strahovském stadionu 30 tisíc mužů, kteří symbolicky dávali najevo svoji připravenost a odhodlání bránit ohroženou republiku. Ihned po okupaci se Pecháček zapojil do domácího protinacistického odboje. V bytě Pecháčkových se dokonce ukrývali atentátníci R. H. Heydricha. Pecháček i jeho žena však byli zatčeni gestapem a podrobeni brutálním výslechům. Nakonec byl Pecháček v roce 1944 zavražděn v Mauthausenu obzvlášť bestiálním způsobem, a to roztrhán psy dozorců.

Symbolicky právě v letošním roce, kdy uplyne 100 let od vzniku republiky a 80 let od X. všesokolského sletu a vzniká velkorysý pomník od architekta Tomáše Růžičky a výtvarnice Pavly Voborník Kačírkové, který vychází z národních a sokolských tradic a zároveň představuje soudobé výtvarné dílo. Pomník je tvořen symbolicky 30 sokoly umístěnými na tyčích a rozmístěnými tak, aby připomínaly státní vlajku. "Vzniká tak dojem sokolských cvičenců seřazených na značkách, což odkazuje na skladbu Františka Pecháčka při X. všesokolském sletu," říká jeden z iniciátorů pomníku Michal Doležel ze Sokola Brno I.

K slavnostnímu odhalení pomníku, nad jehož vznikem převzal záštitu prezident republiky a hejtmani Středočeského a Královéhradeckého kraje, se uskuteční v obci Záhornice ve středu 27. 6. od 17:00, tedy jen několik dní před zahájením XVI. všesokolského sletu. Celkové náklady na realizaci pomníku se vyšplhaly na 970 tisíc korun. Tisková konference se uskuteční na místě ve středu 27. 6. od 16:30.

"Snahou bylo připomenout v letošním roce jednu z největších postav našich novodobých dějin," uzavírá Miroslav Jansta, předseda České unie sportu.

Kontakt: Michal Doležel

mdolezel@seznam.cz

Klíčová slova ČR-společnost-historie-lidé-T.J. Sokol Brno I

Oblast
Středočeský (sc)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.