Coppélie: komediální balet s virtuózními variacemi i prvky folklóru

Praha 7. června 2018 (PROTEXT)

V neděli 10. června 2018 nás čeká závěrečný přímý přenos letošní sezóny z moskevského Bolšoje - balet Coppélie. V hlavních rolích klasického komediálního baletu o oživlé loutce uvidíme vycházející hvězdu Margaritu Shrainer a Artema Ovčarenko.

"Coppélie v podání Bolšoje je vším, co si od ní můžete přát - je velkolepá, velmi ruská a zatraceně bravurně zatančená."

(Luke Jennings, the Guardian)

Coppélie - historicky autentický balet s prvky folklóru

Choreograf Sergej Vicharev intenzivní badatelskou prací vzkřísil to nejlepší z nejslavnější klasické ruské Petipovy verze z roku 1894, na jejímž základě rekonstruoval balet v původní podobě, včetně kostýmů a scény.

Balet vypráví příběh na motivy povídek E.T.A Hofmanna o oživlé loutce Coppélii. Námět byl inspirován zájmem veřejnosti o v té době senzační mechanické loutky. Úsměvný příběh se odehrává v prostředí vesnice v tehdejším Rakousku-Uhersku, kde zasnoubený mladík Franz pokukuje po tajemné, neznámé dívce v okně; a budí tím žárlivost své vyvolené Swanildy.

Balet je především příležitostí pro balerínu uplatnit svoji taneční a hereckou virtuozitu. Je plný technicky náročných, bravurních variací a role Swanildy/Coppélie je pro každou tanečnici vrcholnou. Velkou měrou se na neutuchající celosvětové popularitě baletu podílejí také charakterní (foklórní) tance. Coppélie je považována za první balet obsahující autentické folklórní tance. Hudební skladatel Leo Délibes byl vášnivým lidovým sběratelem a tak se můžeme těšit na čardáš, mazurku, polku a řadu dalších tanců.

DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE

Bolšoj balet

Získal si až mytické renomé. Tradice souboru se odvíjí už od carského Ruska (1776). Ve 20. století si soubor vybrousil svůj typický až atletický styl a dnes se pyšní hvězdnými tanečnicemi jako Světlana Zacharova, Olga Smirnova, Nina Kaptsova, Marie Alexandrová a tanečníky jako Ruslan Skvorcov, Artem Ovčarenko, či Michail Lobukin. Virtuozitou si dobývají srdce diváků po celém světě.

O prenosydokin.cz

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek management do kin ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, Bolšoj baletu v Moskvě, Národního divadla v Londýně, Comédie-Fran?aise z Paříže, Městského divadla ve Zlíně, Berlínské filharmonie či prohlídky z těch nejzajímavějších světových výstav výtvarného umění a to v rámci série Exhibition on Screen. Společnost Cikánek management stála u zrodu fenoménu přímých satelitních přenosů do kin v našich zeměpisných šířkách a v současnosti distribuuje ve 13 zemích napříč celou střední a východní Evropou, od letošního podzimu nově také v Rakousku. V loňské sezóně dosáhla v teritoriích, kde působí, celkové návštěvnosti 200 000 diváků. Nejúspěšnějšími tituly loňské sezóny byly přímý přenos Ovčáčka čtveráčka Městského divadla Zlín, přímý přenos Labutího jezera z Velkého divadla v Moskvě a přímý přenos Verdiho opery Nabucco z Metropolitní opery v New Yorku, s famózním Plácidem Domingem v titulní roli. V rámci série Metropolitan Opera: Live in HD jsou do polských kin od loňské sezóny doručovány polské titulky satelitem přímo z přenosového vozu Met v New Yorku, což významným způsobem zvyšuje komfort operních diváků v polských kinosálech.

Přímý přenos:

10.06.2018 16:45

Jihlava - Kino Dukla - vstupenky online

Kopřivnice - Kino Kopřivnice - vstupenky online

Liptovský Mikuláš - Golden Apple Cinema - vstupenky online

Louny - Kino Svět - vstupenky online

Náchod - Kino Vesmír - vstupenky pouze na pokladně

Ostrava - Kino Art - vstupenky online

Praha 1 - Kino Lucerna - vstupenky online

Semily - Kino Jitřenka - vstupenky online

Záznam:

02.07.2018 17.45

Děčín - Kino Sněžník - vstupenky online

Odkaz pro stažení promo materiálů:

https://cikanek.capsa.cz/

login: cinema, heslo: manet

Složka: https://cikanek.capsa.cz/?slozka=4460

Kontakt:

Lucie Rozmánková

press@cikanekmanagement.eu

http://www.prenosydokin.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-film-hudba-balet-firmy-Cikánek management

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.