Festival RE:PUBLIKA od 26. května v Brně

Brno 16. května 2018 (PROTEXT)

Festival RE:PUBLIKA zahájí Tomáš G. Masaryk i Tomáš Klus. Brány výstaviště se účastníkům největší oslavy století otevřou 26. května v pravé poledne.

Tomáš Garrigue Masaryk. Tomáš Klus. Kromě křestního jména mají společné ještě něco, oba se potkají 26. května na výstavišti v Brně. Tento den totiž začíná třítýdenní oslava sta let od vzniku Československa - Festival RE:PUBLIKA. Ten přinese to nejlepší za uplynulé století, ale hlavně spoustu známých jmen, zábavy, hudby a skvělé gastronomie! Program pro děti i dospělé, pro lačné po informacích i odpočinku, pro milovníky umění i pro sportovní fanoušky.

Hudební a kulinářské pecky od soboty až do poloviny června

V sobotu 26. května se v pravé poledne otevřou brány brněnského výstaviště a začne tak téměř do půlnoci trvající Opening party Festivalu RE:PUBLIKA. Hlavní festivalová stage představí vedle Tomáše Kluse také Janu Kirschner, Rozhlasový Big Band Gustava Broma či DJ Schaffa. "Festivalová stage bude hudebním středobodem Brna celé tři týdny. Odehrají se na ní desítky koncertů kapel zvučných jmen české i slovenské hudební scény a všechny budou zdarma," zve na RE:PUBLIKU její kreativní ředitel Pavel Anděl. Živé koncerty doplní v sobotu také například swingová tančírna a večer pak světelná show ve spolupráci se SIGNAL festivalem.

RE:PUBLIKA není zdaleka jen hudebním festivalem, na své si na něm přijdou také milovníci divadla, filmu a gurmáni. Gastro zóna přinese prvorepublikové speciality podle tradičních receptů. Už první den tak bude možné ochutnat Uggého taliány, tradiční bramborové placky podle receptů našich babiček, vesnickou specialitu uzeného kapra či pečené zelňáky s nakládanými cibulkami.

Festival RE:PUBLIKA - historie bez nostalgie a světoznámé osobnosti

Sobotní zahájení Festivalu RE:PUBLIKA bude ale také odkazovat na devět desítek let starou událost. Přesně před devadesáti lety tehdejší prezident Tomáš G. Masaryk slavnostně otvíral brněnské výstaviště a zahajoval oslavy deseti let Československa. Tuto událost připomene tři sta praporů hasičských sborů či kolona historických vozidel, která do areálu přiveze dvojníka prezidenta Tomáše G. Masaryka.

K historii se budou vracet také programy v jednotlivých pavilonech, které se slavnostně otevřou rovněž 26. května. Nebude to ale nostalgické ohlížení, naopak. Představí se v nich to nejlepší, čeho jsme za posledních sto let dosáhli na poli designu, architektury, sportu, tance, literatury a v mnoha dalších oborech. "Festival RE:PUBLIKA je unikátní v tom, že umožní setkání na jednom místě takových osobností, jako je Maxim Velčovský, Arnošt Goldflam nebo hráči Komety. A to vše v prostoru legendárního výstaviště, které se na dobu tří týdnů promění ve společenský prostor tak, jak tomu bylo před devadesáti lety," uzavírá Anděl.

Všichni slaví v říjnu, Brno v květnu

Celá republika slaví 100. výročí svého vzniku na podzim, Brno na jaře. Proč? Není to tentokrát díky pověstné svéráznosti Brňáků, ale proto, že 10. výročí se slavilo právě v Brně a právě v květnu. Přesně 90 let po zahájení Výstavy soudobé kultury v Československu (26/5/1928) bude na brněnském výstavišti zahájen Festival RE:PUBLIKA (26/5/2018).

Jak tyto dvě akce spojit, propojit, jak navázat? Z roku 1928 se festival pokusí převzít tu jedinečnou atmosféru, nadšení a optimismus, který Výstavu soudobé kultury provázel. Pořadatelé věří, že lidé, kteří na Festival RE:PUBLIKA přijdou, se budou bavit a vracet. Ať už současnost prožívají jakkoli, od 26. května do 17. června mají příležitost se setkat a být zase spolu.

"Nechť jest naše výstava důstojnou přehlídkou výsledků kulturní práce u nás, která, jak jsme přesvědčeni, může býti mladému našemu státu ke cti. Všem, kdož ji vykonali, k chloubě, těm pak, kdož ji navštíví, k poučení a povzbuzení, a všem vespolek radostnou příležitostí k oslavě prvního desetiletí našeho státu." Jindřich Chylík, 1928.

Více na www.republika2018.cz

#Brnoslavirepubliku

#PribehyFotek

Festival je pořádán v rámci projektu Společné století

Statutární město Brno, pořadatel a finanční podpora

Ministerstvo kultury ČR a Jihomoravský kraj, finanční podpora

Česká televize, hlavní mediální partner

Kontakt:

Adéla Nováková

tisková mluvčí TIC Brno

mob.: +420 725 047 701

e-mail: novakova@ticbrno.cz

Klíčová slova ČR-zábava-historie-festival-1918-TIC Brno

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.