SANEP: Primátor hl.m. Prahy (Březen 2018)

Praha 9. dubna 2018 (PROTEXT)

Pražané by do čela pražského magistrátu zvolili v přímé volbě bývalého primátora Bohuslava Svobodu, následovaného Adamem Zábranským. Za hnutí ANO sbírá nejvíce kladných hlasů Patrik Nacher.

O činnost radních magistrátu hl. města Prahy se šest měsíců před konáním komunálních voleb v souhrnu zajímá 39,1 % dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hl. m. Prahy.

Mezi nejznámější tváře pražského magistrátu patří stávající primátorka Adriana Krnáčová, a to společně s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou a Matějem Stropnickým. Pouze tyto tři představitele pražského magistrátu zná více jak 50 % Pražanů.

Z celkem 65 zastupitelů hl. m. Prahy se nicméně 51 zastupitelů pohybuje pouze pod 7 % znalostí.

Aktuálních hypotetických přímých voleb primátora hl. města Prahy by se zúčastnilo 39,8 % Pražanů, kteří by do čela Magistrátu hl. m. Prahy zvolili bývalého primátora a rovněž stávajícího poslance za ODS Bohuslava Svobodu. Není bez zajímavosti, že v roce 2016 soud Svobodovi udělil podmíněný trest v kauze Opencard, proti němuž se bývalý primátor odvolal. I přesto jej Pražané, kteří tak patrně nepovažují Bohuslava Svobodu jako hlavního viníka v této kauze, vnímají jako nejvhodnějšího kandidáta na primátorský post. Ovšem po komunálních volbách v roce 2010 a zvolení primátorem hl. města Prahy nebyl Bohuslav Svoboda příliš oblíben. Během svého funkčního období byl na počátku dokonce nejhůře hodnoceným krajským představitelem. Postupně však získával Bohuslav Svoboda Pražany na svoji stranu a v roce 2012 byl již i nejlépe hodnoceným představitelem krajů. Rovněž ještě v květnu roku 2013, tedy těsně před jeho odvoláním z primátorského postu, Pražané hodnotili Bohuslava Svobodu většinově kladně.

Za nejpreferovanějším Bohuslavem Svobodou následuje Adam Zábranský (Piráti), který v porovnání s výsledky průzkumu z konce minulého roku vystřídal na této pozici Mikuláše Ferenčíka (Piráti). Mikuláš Ferenčík, který byl rovněž poslancem, se však rozhodl upřednostnit Poslaneckou sněmovnu před pražským magistrátem. Rostoucí voličská podpora Pirátů se ukazuje i v Praze, kdy právě voliči této strany nejprve podporovali Mikuláše Ferenčíka a po jeho odchodu se tato podpora přesunula na Adama Zábranského. Piráti, kteří měli ve sněmovních volbách v roce 2017 v Praze po hnutí ANO druhý nejlepší výsledek, však do boje o Pražský magistrát nasadili jako lídra Zdeňka Hřiba, který však není pražským zastupitelem, a proto ani nefiguruje v daném průzkumu. Již nyní je však zjevné, že Piráti budou v Praze svého lídra podporovat. V dalších průzkumech spol. SANEP zařadí postupně do výběru i lídry jednotlivých stran pro říjnové komunální volby.

Na třetím místě by Pražané zvolili do čela pražského magistrátu Jana Čižinského, který je členem KDU-ČSL a byl zvolený za trojkoalici SZ, KDU-ČSL a STAN. Jan Čižinský, který je rovněž i poslancem za KDU-ČSL a starostou Prahy 7, se těší přízni jak přímo obyvatelů městské části Prahy 7, tak jej preferují voliči KDU-ČSL, SZ a STAN. Nicméně Jan Čižinský hodlá v letošních říjnových komunálních volbách útočit na primátorské křeslo za politické uskupení Praha Sobě, a tedy proti své domovské straně. Je zde tak otázka, zda bude mít podporu i voličů KDU-ČSL.

Na čtvrtém místě se pak umístil zastupitel a poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, který je veřejnosti znám jako bojovník proti bankovním poplatkům, propagátor finanční gramotnosti a nově rozšířil své aktivity i do oblasti ochrany spotřebitelů. Patrik Nacher se tak posouvá i v oblasti znalosti a zjevně i obliby u pražských voličů hnutí ANO. Patrik Nacher je rovněž nejpreferovanější personou v barvách hnutí ANO, které získalo v Praze nejvíce hlasů, jak v komunálních volbách v roce 2014, tak i ve sněmovních volbách v roce 2017. Stávající primátorka Adriana Krnáčová pak zastává šestou pozici z pohledu hypotetických rozhodnutých voličů.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 19. - 26. března 2018 na vybrané skupině 1215 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel hl. m. Prahy ve věku 18+ let. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel hl. m. Prahy dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://www.sanep.cz.

SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Kontakt:

Oldřich Zajíc

ředitel a jednatel

tel.: 605 881 188

tel.: 222 231 560

e-mail: zajic@sanep.cz

Klíčová slova ČR-správa-volby-mínění-Praha-SANEP

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.