Prohlášení Lannyho J. Davise, právníka společnosti CSG

Washington / Praha 23. března 2018 (PROTEXT/PRNewswire)

Dne 16. března 2018 Kristofer Harrison, samozvaný zakladatel a ředitel společnosti ITJ Strategies, která se nazývá „základnou PR poradenství", zveřejnil na internetových stránkách časopisu Foreign Policy článek s názvem „Putin Is Poisoning Prague" (Putin otravuje Prahu).

20. března však časopis Foreign Policy (FP) zveřejnil „opravu", ve které byla zrušena falešná a pomlouvačná věta, kterou Harrison napsal. To vše po telefonátu redaktora z FP, kterému nedokázal jediným faktem podpořit jeho obvinění, že český zbrojařský výrobce Czechoslovak Group (CSG) měl v jisté době získat „obrovský úvěr" od 1. česko-ruské banky, která je známá jako korupční. Je třeba uznat, že časopis FP poté odstranil Harrisonovo nepravdivé prohlášení z textu a zveřejnil opravenou verzi zde:

http://foreignpolicy.com/2018/03/16/putin-is-poisoning-prague

Zde je „oprava" zveřejněná časopisem Foreign Policy:

„20. března 2018: Starší verze tohoto článku mylně popsala finanční vztah mezi Czechoslovak Group a 1. česko-ruskou bankou. Nesprávně také uvedla vztah mezi Alexejem Baljajevem, Vladimírem Yanuninem a Vladimírem Putinem."

Časopis FP do revidované verze zařadil tento můj komentář:

(Po zveřejnění tohoto článku společnost CSG podala své připomínky. „Na rozdíl od jakéhokoli náznaku je skutečností, že společnost CSG orientuje své podnikání a má významné zákazníky na západě, konkrétně v Evropě a ve Spojených státech," uvedl Lanny Davis, advokát zastupující společnost CSG.)

Nakonec časopis FP požádal pana Harrisona, aby zveřejnil dva ze svých klientů (neznámo, zda současných nebo bývalých), z nichž jeden mohl mít zájem na útoku na společnost CSG, která by údajně měla legálně prodávat zbraně Ázerbájdžánu. Ale i tady si Harrison neodpustil zavádějící informace pro čtenáře. Do textu uvedl, že tito dva klienti byly Arménie a Ázerbájdžán, čemuž předcházela slova „Plné odhalení", jako by to byl jeho nápad. Nebyl. Pak si neodpustil další mylné informace, když uváděl, že „nezávisle" spolupracoval s „arménskými a ázerbájdžánskými skupinami". „Nezávisle" znamená, že nebyl placen? Navíc jeho falešné narážky na to, že došlo k něčemu podezřelému při přepravě zbraní CSG do Ázerbájdžánu, opomíjely skutečnost, že k takovým zásilkám jsou oprávněny jakékoli společnosti v EU. Vzhledem k současnému napětí mezi Armény a Azery může zachování důvěrnosti pana Harrisona dávat smysl, pokud ještě stále pracuje pro svého současného nebo bývalého klienta, Armény.

Jakmile někdo neopatrně publikuje falešná a poškozující obvinění a potom je nucen je stáhnout, zbytek jeho tvrzení může být ignorován a považován za nevěrohodný. Proto tedy nebudu ztrácet čas tím, abych vyvracel všechna ostatní neúplná, falešná a zkreslená tvrzení pana Harrisona v tomto článku o CSG a dalších. Můj jediný komentář k panu Harrisonovi je: Můžete mít své vlastní názory, ale nemůžete si vymýšlet fakta. A nemůžete tak činit podle amerického práva s bezohledným ignorováním pravdy tím, že nemáte žádná fakta, která by podporovala urážlivé výroky.

Uctivě žádáme, aby jakákoli mediální organizace, která publikovala nebo zpracovala toto prohlášení, ať už ve Spojených státech nebo v České republice, a my víme, že mnozí tak učinili, zveřejnila následující opravu záznamu:

1. Publikujte opravu časopisu FP z 20. března, jak je uvedeno výše;

2. Upozorněte na skutečnost, že časopis FP zjistil, že pan Harrison falešně obvinil společnost CSG z předchozího obchodního nebo úvěrového vztahu s ruskou bankou a učinil tak bez jediného důkazu, který by toto tvrzení podpořil;

3. Zveřejněte můj komentář, jak bylo uvedeno výše, že navzdory falešným narážkám pana Harrisona má CSG své hlavní zákazníky na západě, v zemích NATO a v USA; a

4. že pan Harrison ve svém článku neuvedl své stávající ani bývalé klienty pro možnou zainteresovanost, dokud k tomu nebyl přinucen časopisem FP.

Tato záležitost je víc než o tom, že pan Harrison ignoruje potřebu uvádět pravdu a držet se faktů. Je to také důležitá lekce pro všechny v médiích: Když podnik nebo jednotlivce napadne samozvaný odborník nebo konzultant na webových stránkách, alespoň si ponechejte čas na to, abyste požádali napadený subjekt o vyvrácení. A dejte si pozor na příliš unáhlené sdílení: Jen proto, že něco bylo zveřejněno, neznamená, že je to pravda. Zpravodajství a fakta jsou stále důležité.

V době, kdy se mluví o „bažinách" zvláštních zájmů washingtonského DC, které skrývají jisté podjatosti, je Harrisonův článek symbolizující výzvou pro média, aby rozlišovala pravdu od dezinformace a aby si uvědomovala vždy přítomné nebezpečí, že autor, který se zdá být legitimní, je ve skutečnosti dodavatelem - nerad tuto frázi používám, ale zde se hodí - „falešných zpráv".

Kontakt pro média: Eva Bandola, 630-956-1776, ebandola@tridentdmg.com

Klíčová slova ČR-USA-média-stroje-zbraně-Putin-Czechoslovak Group

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Politika, veřejná správa a soudy
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.