Tchaj-pej protestuje proti tomu, že Peking zahájil jednostranné užívání letových tras v Tchajwanské úžině, a volá po konzultacích

Praha 12. ledna (PROTEXT)

Dne 4. ledna vláda Čínské republiky (Tchaj-wanu) protestovala proti tomu, že pevninská Čína téhož dne jednostranně zahájila užívání letové trasy M503 vedoucí prostorem Tchajwanské úžiny respektive jejích návazných tras W121, W122 a W123, které z ní odbočují západním směrem.

Peking inicioval tyto čtyři letecké trasy bez předchozí komunikace s Tchaj-pejí a provoz na nich spustil ve stejný den. Tchaj-wan se domnívá, že tato akce porušuje výsledky jednání mezi Taipei Airlines Association a China Air Transport Association z března roku 2015, kdy se pevninská Čína opakovaně zavázala používat trasu M503 pouze pro jednosměrné lety ze severu na jih a dále neaktivovat letové trasy s označením W, dokud nebudou tyto potvrzeny v rámci dalších jednání.

Jednostranné užívání těchto tras je rovněž zcela v rozporu s mezinárodními předpisy v oblasti civilního letectví, ignoruje bezpečnost letectví a nezohledňuje Tchaj-wan. Tchajwanská vláda vyzývá všechny strany, aby tyto letové trasy nepoužívaly, neboť zde existují vážné obavy o bezpečnost.

7. ledna ostrovní prezidentka Tsai Ing-wen svolala zasedání Rady pro národní bezpečnost, aby zhodnotila vývoj ve východní Asii včetně situace v Severní Koreji, napětí v regionu způsobené častými vojenskými akcemi pevninské Číny a její jednostranné užívání zmíněných tras.

Po setkání prezidentka Tsai vydala prohlášení v několika bodech:

(1) Jednostranné užívání kontroverzních leteckých tras je provokací, která má dopad na regionální bezpečnost.

Aktivace těchto sporných tras nejen vážně ovlivňuje regionální bezpečnost a bezpečnost letů, nýbrž také představuje politickou a vojenskou hrozbu pro Tchaj-wan a jako taková destabilizuje celý region. Jako člen regionální komunity má pevninská Čína povinnost zachovávat regionální stabilitu a podobné akce jsou nezodpovědné.

(2) Tchaj-wan bude i nadále posilovat svou národní bezpečnost.

Tchaj-wan minimalizuje rizika pro národní bezpečnost a současně maximalizuje regionální spolupráci s ohledem na regionální výzvy a zvyšování napětí.

(3) Tchaj-wan bude hájit klíčové národní hodnoty, tj. svobodu a demokracii.

Armáda ROC posílí svou schopnost komplexně sledovat vojenské manévrování pevninské Číny a schopnost reagovat na něj.

(4) Tchaj-wan bude nejvyšší možnou měrou ve spojení s mezinárodním společenstvím.

Jednostranné užívání kontroverzních letových tras bez předchozího vyjednávání ze strany Pekingu ohrožuje bezpečnost letectví a narušuje status quo vztahů přes úžinu.

(5) Peking by měl plnit své povinnosti vůči regionu a ihned obnovit jednání s Tchaj-wanem.

Aby bylo možné vyřešit negativní dopad tohoto kroku na regionální stabilitu, bezpečnost letectví a vztahy přes úžinu, Tchaj-wan je připraven spolupracovat a chovat se odpovědně. Tchaj-pej vyzývá pekingské úřady, aby přihlédly k těžce vydobytým mírovým a stabilním vztahům přes úžinu.

Kontakt:

Lukáš Krejčí

Informační oddělení, Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze

Evropská 2590/33c

160 00 Praha 6

Tel.: 233 320 720

E-mail: krejciteco@gmail.com

Klíčová slova ČR-Tchaj-wan-Čína-letectví-diplomacie-Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Auto-moto, doprava a stroje
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.