Favoritem prvního kola přímé prezidentské volby je stávající hlava státu Miloš Zeman, následován Jiřím Drahošem

Praha 30. listopadu (PROTEXT)

V hypotetickém prvním kole přímé prezidentské volby by v listopadu při volební účasti 62,5 % voličů se ziskem 30,2 % voličských hlasů, zvítězil stávající prezident Miloš Zeman, následován v pořadí druhým Jiřím Drahošem s podporou 23,6 % hlasů.

Poměrně zajímavým zjištěním je, že expremiér Mirek Topolánek, který vstoupil do prezidentského klání na poslední chvíli, se umístil na třetím místě se ziskem 16,8 % voličských hlasů.

Až na čtvrté příčce se pak se ziskem 9,7 % voličských hlasů umístil Michal Horáček.

Stávající prezident Miloš Zeman nachází podporu zejména u voličů KSČM, SPD, ČSSD, ale i hnutí ANO, Pirátů a nevoliči, a to zejména ve věku 50+ se základním či středním odborným vzděláním. Voliči Miloše Zemana jsou pak v drtivé většině z venkova.

Největší rival Miloše Zeman Jiří Drahoš pak zejména oslovuje voliče TOP 09, KDU-ČSL, ODS, STAN, ale i hnutí ANO napříč věkovým spektrem, vysokoškolským a středoškolským vzděláním s maturitou. Jasnou podporu má Jiří Drahoš pak zejména ve velkých městech.

Není bez zajímavosti, že třetí Mirek Topolánek získává podporou zejména mezi bývalými voliči ODS, ale i bývalými voliči TOP 09 či u části voličů hnutí ANO.

Aktuálně 18,3 % voličů, kteří jsou rozhodnuti jít k prezidentským volbám, se svojí volbou váhají a rozhodují se mezi několika kandidáty. Nejvíce váhající voliči preferují Pavla Fischera, o jehož podpoře uvažuje 21,7 % váhajících voličů. Případnou podporu Jiřího Drahoše pak zvažuje 20,5 % váhajících voličů a Mirka Topolánka 11,7 % váhajících voličů. K případné volbě Michala Horáčka se pak přiklání 11,2 % váhajících voličů a o podpoře Miloše Zemana uvažuje 9,9 % váhajících voličů.

ZDRAVOTNÍ STAV PREZIDENTA MILOŠE ZEMANA

O zdravotní stav stávajícího prezidenta Miloše Zemana se v souhrnu zajímá 61 % veřejnosti.

Za dobrý a do budoucna stabilizovaný považuje stávající zdravotní stav hlavy státu 16,5 % respondentů.

Jako nepříliš dobrý, ale pro výkon prezidentské funkce zcela uspokojující vnímá stávající zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana 33,2 % dotázaných.

Ukazuje se tak, že většinová část domácí populace nevidí ve stávajícím zdravotním stavu hlavy státu žádný zásadní problém. Prezident Miloš Zeman je u svých voličů a příznivců dlouhodobě kladně vnímán zejména pro své jasné názory na uprchlickou problematiku a kladení důrazu na hájení národních zájmů, které tak jasně převládají nad případnou obavou z jeho zdravotního stavu.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. - 26. 11. 2017 na vybrané skupině 1407 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů, 12.894 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-2,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://www.sanep.cz.

SANEP je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Kontakt:

Oldřich Zajíc

ředitel a jednatel

tel.: 605 881 188

tel.: 222 231 560

e-mail: zajic@sanep.cz

Klíčová slova ČR-volby-prezident-1. kolo-mínění-SANEP

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.