Kovové prášky usnadňují výrobu. I díky mikroskopům

Praha 12. října (PROTEXT)

Byť název stříbrný prášek zní spíše jako kouzelná přísada z pohádky, ve skutečnosti jde o užitečný urychlovač při mnoha chemických reakcích. Kovové prášky se v průmyslu díky svým vlastnostem využívají stále častěji. K použití jsou ale nezbytné přesné informace o jejich vlastnostech. Přednímu českému výrobci je pomáhá určovat elektronový mikroskop TESCAN VEGA3.

Nejenom šperky či umělecká díla jsou možnostmi využití drahých kovů. V podobě prášků již léta pomáhají stříbro nebo měď urychlovat chemické reakce v obranném, elektrotechnickém či lékařském průmyslu, a využívání práškové metalurgie na celém světě roste. Výroba je totiž díky nim levnější.

Při jejich použití je ale nutné znát například přesnou velikost, tvar nebo hustotu částic prášku. Každé z těchto kritérií zásadně ovlivňuje chování prášku při reakci. Má to ovšem drobný háček. Jen pro představu, zatímco průměr lidského vlasu je v rozmezí od třiceti do sta mikrometrů, přičemž jeden mikrometr je tisícina milimetru, velikost nejmenších částic prášku je jen pár mikrometrů, což zisk informací stěžuje.

Klasická optická mikroskopie je na kovové prášky krátká. Zkoumané objekty totiž přiblíží maximálně několik tisíckrát, což na podrobný výzkum nestačí. Elektronové mikroskopy ovšem dokážou objekty zvětšit až milionkrát. I proto je využívá i přední český výrobce kovových prášků, společnost Safina. Ta se specializuje zejména na stříbrné prášky. V laboratoři nově mají elektronový mikroskop TESCAN VEGA3, který se vyrábí v Brně. "Zákazníci často požadují jistou velikost kovových částic a my se musíme ujistit, že má prášek přesné rozměry. Elektronová mikroskopie je pro tento účel ideální," vysvětlil vývojový specialista Safiny Peter Pikna. Nový mikroskop je vybaven i rentgenovými paprsky, díky čemu se dají zjistit i chemické vlastnosti částic prášku. Zjednodušení výroby v průmyslu díky kovovým práškům už pak nic nebrání.

Elektronová mikroskopie umožňuje získat nejenom obrazy částic ve vysokém rozlišení, informace o tvaru a velikosti, ale zobrazí i strukturu povrchu. Princip zobrazování je jednoduchý, z mikroskopu proudí elektrony, okem neviditelné částice, které se zformují do malé sondy, a prozkoumají vzorek.

Kontakt:

TESCAN ORSAY HOLDING, a.s. | Libušina třída 21, 623 00 Brno

www.tescan.com, e-mail: marketing@tescan.cz, tel.: 530 353 486

Klíčová slova ČR-chemie-věda-firmy-Tescan Orsay Holding

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Chemický a farmaceutický průmysl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.