"A v co doufáš ty?" ptá se ve své výpovědi o současné Americe noise-folková písničkářka EMA

Praha 25. září (PROTEXT)

Erika M. Anderson aka EMA

Erika M. Anderson aka EMA

Erika M. Anderson aka EMA EMA EMA

Erika M. Anderson aka EMA, poprvé zahraje v Praze a to v MeetFactory v pátek 13. října. Přiveze sebou nejnovější desku Exile in the Outer Ring - obraz současné Ameriky, kde v jednom světě platí lidi za kafe pět dolarů, zatímco jiní mizí na předměstích s mexickými večerkami a už o nich nikdy neuslyšíte. Nečekejte ale žádné sociální srdceryvné písničkaření. Nové album je noisové, zpěvačka si hraje se zvuky a nebojí se experimentovat.

EMA se narodila v Jižní Dakotě, v zemi, kde udělat si obrázek o tom, co je chudoba a "white trash" není zrovna problém. Živná půda pro její nejnovější desku Exile in the Outer Ring, která vyšla 25. srpna 2017 na labelu City Slang. Zpěvačka začínala v kapele drone-folkové Gowns, brzy se ale pustila na sólovou cestu a v roce 2010 debutovala albem Little Sketches on Tape. Rozhodně jí vyneslo pozornost hudebního scény, takže když světlo světa spatřila druhá deska Past Life Martyred Saints (2011) rozpoutalo se EMA šílenství. Pitchfork okorunoval album známkou 8.5 a nazval ho "překrásnou kolekcí písní o bolesti a ztrátách." Hrnuly se přirovnání k Patti Smith, Cat Power nebo Kim Gordon ze Sonic Youth, EMA prostě byla "new band of the day".

Jestli se v něčem EMA podobá zpěvačkám, ke kterým byla za svou kariéru přirovnávána, tak je to její silná osobnost. Za každou písní, kterou složí, si stojí, nebojí se zpívat o nepříjemných tématech a všeobecně působí jako člověk, který to má v hlavě poměrně dost jasně srovnané. Nové album Exile in the Outer Ring to dokazuje. Pitchfork sice slevil oproti předchozímu albu o půl bodu, ale nadšení přetrvalo. Všeobecná témata strachu a bolesti se přetavily do konkrétnější formy. Album je často označováno jako politické, vznikalo v době, kdy už bylo jasné, že Trump bude příštím americkým prezidentem a jistá skepse, co s národem svobody bude, je na něm patrná. Není to ale deska, která by jasně hlásala, co je dobré a co ne, je to spíše výpověď o době, kdy přejdete ulici a jste najednou v jiném světě. V době, kdy desku připravovala, žila EMA na portlandském sídlišti - světě odosobněné pracující třídy, mexických večerek, amerických vlajek, které prázdně plápolají ve větru a prázdných obchoďáků. "Outer Ring označuje ideu, že jsou lidé často vytlačováni z městských center, protože si prostě nemůžou dovolit tam žít. Ale také to může naopak značit to, že se stěhujete do města, protože na venkově nemáte žádný život," vysvětluje zpěvačka svou představu, kterou chtěla zachytit na novém albu.

Píseň Breathalyzer, kde se zpěvaččin hlas prodírá tornádem hluku, pulzující Fire Water Air LSD, život vězeňských gangů popisující song Aryan Nation nebo jednoduchá Down and Out, kde se EMA jednoduše ptá "what are you hoping for?" Střípky příběhů, které tvoří jeden velký příběh současné Ameriky. Jak ale zpěvačka sama říká: "Není to úsměvný příběh, nečekejte šťastný konec." Fanouškům, kteří přijdou v pátek 13. října do MeetFactory ale na tváři úsměv určitě nějakou dobu vydrží - málokdy se poštěstí vidět naživo zpěvačku, která pravděpodobně bude jednou z hlavních ikon naší doby.

Supportem bude multimediální projekt vizuální umělkyně a hudebnice Nadii Buyse z Německa - Dubais.

Více:

https://emaband.bandcamp.com/

https://dubais.bandcamp.com/

Vstupenky:

330 Kč na http://www.meetfactory.cz

330 Kč (+ případné poplatky) v ostatních předprodejích

400 Kč na místě

Předprodeje:

Ticketportal, Ticketpro, GoOut.cz a http://www.meetfactory.cz

Koncert pořádá MeetFactory o.p.s.

Další koncerty v produkci / koprodukci MeetFactory:

4. 10. Ventolin - křest desky Vitajte

19. 10. Austra (CA) + Ela Minus (CO)

31. 10. Black Lips (US)

8. 11. Moses Sumney (US) + Tawiah (UK)

9. 11. Low Roar (IS)

10. 11. TOPS (CA)

14. 11. Mount Kimbie (US)

15. 11. TOKiMONSTA (US)

16. 11. Bohemian Like You & AM180: John Maus (US)

23. 11. Michelle Gurevich (CA) + Twin Sons (UK)

12. 12. Sleep Party People (DK)

Více informací:

Zuzana Kolouchová, PR, +420 739 055 862, zuzana.kolouchova@meetfactory.cz

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-USA-pop-hudba-MeetFactory

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.