Pražští studenti se zúčastnili mezinárodního tábora Škola Rosatomu ve Finsku

Praha 9. srpna (PROTEXT)

Od 26. července do 8. srpna 2017 probíhal ve městě Kalajoki, ležícím na severu Finska na baltském pobřeží, mezinárodní tábor Škola Rosatomu, kterého se zúčastnilo přes 70 dětí a mladých z Ruska, Česka, Slovenska, Maďarska a Finska. Škola Rosatomu je vzdělávací projekt organizovaný ruskou korporací pro atomovou energii Rosatom.

Tábora se účastnily také tři studentky a jeden student 1. Slovanského gymnázia v Praze, kteří byli vybráni na základě soutěže během Atomového týdne. Tuto akci, která proběhla na tomto gymnáziu v květnu tohoto roku, uspořádal Rosatom společně s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze.

Účastníci tábora z různých kulturních prostředí a s různými jazykovými znalostmi hledali pod vedením zkušených pedagogů během vzdělávacích, tvůrčích, pohybových a zábavných programů způsoby vzájemné komunikace. Během dvou týdnů účastníci oslavili několik zajímavých mezinárodních svátků s přihlédnutím k tradicím a kultuře všech pěti zemí. Také proběhlo sedm vzdělávacích workshopů, které vedli nejen učitelé, ale také sami účastníci. Poslední den tábora všichni účastníci navštívili akvapark a večer proběhl koncert, kde byla předvedena nejlepší vystoupení secvičená účastníky v průběhu celého tábora.

Pro žáky 1. Slovanského gymnázia z Prahy byla účast na táboře poutavým dobrodružstvím plným nezapomenutelných zážitků, během nějž se seznámili s kamarády z různých koutů světa.

"Na táboře v Kalajoki mě všichni přijali s otevřenou náručí. Získala jsem zde mnoho kamarádů z různých zemí a prakticky zde nebyl nikdo, s kým bych se neskamarádila," řekla studentka 1. Slovanského gymnázia Adéla Čeplová.

Její spolužák Adam Střihavka dodává: "Líbila se mi různorodost programu tábora a také možnost poznat děti z různých zemí. Program byl velmi zajímavý a poznali jsme mnoho nového o jiných kulturách prostřednictvím her a jiných zajímavých činností. Také jsme sportovali: hráli jsme volejbal, jezdili na kole a plavali v Baltickém moři. Bylo to skvělé."

"Chtěla bych poděkovat Rosatomu a Rossotrudničestvu za poskytnutí možnosti zúčastnit se tohoto jedinečného projektu, který pomáhá rozvoji dovedností mladých. Dále bych chtěla zdůraznit to, že naše gymnázium a mezinárodní tábor mají podobné zaměření, neboť u nás učíme studenty z různých zemí dohromady. Našim studentům tábor umožnil především rozvíjet své jazykové znalosti, ale také se mohli seznámit s tradicemi a kulturou jiných zemí," řekla Taťjana Pergler, ředitelka 1. Slovanského gymnázia.

České děti patří k tradičním účastníkům mezinárodních dětských tvůrčích projektů, které probíhají za podpory Rosatomu. Například v červenci 2017 se devět dětí zaměstnanců opavské společnosti Arako, dceřiné společnosti Rosatomu, zúčastnilo Mezinárodní školy výzkumníků a badatelů, která proběhla v ruském centru Orljonok na břehu Černého moře. Na podzim 2016 proběhl v Maďarsku dětský mezinárodní inženýrsko-technický tábor, kterého se také zúčastnily české děti.

Již několik let se české děti účastní projektu Nuckids. V rámci něj děti z různých zemí pod vedením profesionálních režisérů, pedagogů a choreografů připravují muzikál, s nímž potom vystupují v Rusku a dalších zemích. V minulých letech proběhlo toto vystoupení také v Praze, Brně a Českých Budějovicích. V letošním roce se projektu Nuckids účastní dvě děti z Náchoda.

Pro informaci

1. Slovanské gymnázium je soukromé čtyřleté gymnázium a jazyková škola s právem skládat státní jazykovou zkoušku a zároveň je fakultní školou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Gymnázium bylo založeno v roce 2006, v maturitních zkouškách z češtiny za školní rok 2014/2015 získalo 5. místo a v maturitních zkouškách z matematiky za rok 2013/2014 3. místo.

Kontakt pro tisk: Zuzana Sommerová, tel. 777 919 942, e-mail: sommerova@esscom.cz

Klíčová slova ČR-Finsko-Rusko-školy-rekreace-energie-střední-firmy-Rosatom

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Věda, vzdělávání a školství
Média, společnost a životní styl
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.