Pokrytectví

Praha 19. července (PROTEXT)

Norek - foto J. Holub

Norek - foto J. Holub

V březnu minulého roku řešili kriminalisté otřesný případ týrání skotu na Pelhřimovsku. Po důkladném prošetření byl inkriminovaný chovatel obviněný ze spáchání řady trestných činů. Hrozilo mu odnětí svobody v délce až pěti let. Kriminalisté při vyšetřování případu úzce spolupracovali s veterinární správou. Pro zbídačené stádo skotu bylo nalezeno náhradní ustájení u jiných chovatelů. Tolik fakta.

Pokud by se tohoto případu chopili s nekompromisním fanatismem ochranářští aktivisté, byli by VŠICHNI chovatelé skotu v České republice označeni za tyrany. Když všichni, tak samozřejmě i jeden z čelných politiků, který ve velkém podniká nejenom v zemědělství. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání, kterou v červnu letošního roku poslanci přijali, by obsahovala i zákaz chovu skotu od roku 2019. Jednotlivé chovy či celé zemědělské podniky by byly zrušeny bez přijatelného přechodného období a adekvátních náhrad.

Zdá se vám to nesmyslné? Není možné kvůli dílčímu pochybení zrušit celé odvětví zemědělství? Omyl. Je to možné. Přesně tohle se totiž děje s odvětvím chovu kožešinových (masožravých) zvířat. Jednotlivý případ se zevšeobecní, přidá se k tomu do nejmenších detailů propracovaná mediální kampaň, důkladně prošpikovaná skandalizací. Volí se všechny osvědčené propagandistické metody, které jsou dávno vyzkoušené a fungují znamenité.

Laická veřejnost je zděšena, veřejné mínění ovlivněno, zákonodárci té hrůze chtějí učinit přítrž a konají. A máme hotovo. Jedno odvětví zemědělství je zrušené. Které přijde na řadu teď? (Zahraniční majitelé kožešinových farem musejí jásat. Česká republika dobrovolně "vyklidila pole". Po kolikáté už se tenhle scénář opakuje?)

Pokud v některém chovu kožešinových (masožravých) zvířat vzniklo podezření ze spáchání trestného činu, proč to neřešila Policie ČR a veterinární správa? Proč se k "řešení" a medializaci připlete kdekdo, včetně herců, jenom ne kompetentní státní orgány?

Jisté ilegálně pořízené video z kožkování lišek se "aktuálně" objevilo na některých ochranářských webech či v médiích v březnu letošního roku. Jak je to možné, když se kožkuje v listopadu? Proč autoři, či autor, video neprezentovali okamžitě, když jim blaho zvířat tolik leží na srdci? Proč video zadržovali a zveřejnili až v době, kdy bylo potřeba ovlivnit rozhodnutí Poslanecké sněmovny? Skutečný ochránce zvířat by určitě postupoval jinak. Tohle byl jen dobře vykalkulovaný tah s politickými důsledky.

Naprosté ignorování tržního hospodářství, popírání zákona poptávky a nabídky, útok na svobodu podnikání. Tohle všechno se děje. Po kožkách kožešinových (masožravých) zvířat se přitom poptávka permanentně zvyšuje. My chovy zakážeme, ale dovoz kožek ne. Je to pokrytectví. Kožichy z pravé kožešiny či různé doplňky budeme nosit, přičemž se ale budeme alibisticky tvářit, že tyrani zvířat žijí někde jinde, a že nás se to vůbec netýká...

Týrání zvířat je zavrženíhodné a Český svaz chovatelů se s ním rozhodně neztotožňuje. Nemůžeme souhlasit ani s týráním našich členů, chovatelů kožešinových zvířat. Stát jim chce vyvlastnit bez adekvátní kompenzace rodinné firmy, do kterých investovali v souladu se zákony mnohamilionové částky, jako třeba David Vojtíšek, majitel firmy Norek s.r.o. (https://www.youtube.com/watch?v=RUNa27Ckem4).

Jsme svědky verbálních, a dokonce i fyzických útoků na chovatele a ničení jejich soukromého vlastnictví. Proč se tohle děje? Kdo na tom má skutečně zájem, aby chovy kožešinových (masožravých) zvířat byly v České republice zakázány?

Kontakt:

Český svaz chovatelů, z.s.

www.cschdz.eu

e-mail: stejskalova@cschdz.eu

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-chov-sněmovna-zákon-Český svaz chovatelů

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.