Za zpožděný let v roce 2016 cestující nejčastěji získali 6750 Kč. Nevjíce zpožděných letů řešili mezi Prahou a Londýnem

V roce 2016 čeští cestující řešili 6krát více zpožděné než zrušené lety. Důvodem zpoždění byla nejčastěji technická závada na letadle a cestující za zpožděný let nejčastěji získali odškodnění 250 €. Zpoždění letu bylo nejvíce řešeno mezi Prahou a Londýnem. V 71 % případů se kompenzaci za problémy v letecké dopravě podařilo získat bez nutnosti soudu. Data vyplývají z databáze společnosti Vaše nároky.cz, která v roce 2016 řešila přes 3 tisíce případů zpožděných a zrušených letů.

V minulém roce se na společnost Vaše nároky.cz, která řeší kompenzace za problémy v letecké dopravě, obrátilo více než 3 000 cestujících. V 84 % se jednalo o zpožděný let, 15 % cestujících chtělo odškodnění za let zrušený a 1 % cestujících mělo problém s odepřeným nástupem na palubu letadla a přesměrovaným letem.

Problémy s lety v roce 2016:

- Zpožděný let 84 %

- Zrušený let 15 %

- Odepření nástupu, přesměrování letu 1 %

Nejčastějším důvodem, proč byl jejich let zpožděn, byla technická závada na letadle. O jakou konkrétní závadu se jednalo však nevědělo 90 % z dotázaných. „Cestující se v drtivé většině případů přesný důvodu zpoždění nedozví, mívají jen neúplně informace, že se něco opravovalo nebo něco nefungovalo,“ říká právník Petr Novák z Vaše nároky.cz. Druhým nejčastějším důvodem zpoždění, kdy cestující žádali odškodnění, bylo zpoždění předcházejícího letu.

Nejběžnější částka, kterou klienti za zpožděný let získali, byla 250 €, v přepočtu zaokrouhleně 6750 Kč na osobu. „Za zpožděné a zrušené lety může cestujícím vzniknout nárok na kompenzaci od 250 do 600 eur. Výše odškodnění se odvíjí od délky letu. Mezievropské lety, které jsou mezi českými cestujícími nejčastější, jsou většinou do 1 500 km. Této vzdálenosti odpovídá odškodnění právě ve výši 250 eur,“ komentuje právník.

Výše zmíněné tvrzení podporuje i další zjištěný fakt, že Češi nejčastěji řeší kompenzaci za zpožděný let mezi dvěma evropskými městy, přesněji mezi Prahou a Londýnem. „Pokud bychom se zaměřili na mimoevropské destinace, tak lidé nejčastěji žádají odškodnění za zpožděný let u letů do New Yorku, na druhém místě jsou pak lety do Dubaje,“ doplňuje právník.

Odškodnění za zpožděný let se většinou podaří získat mimosoudně. „V 71 % případů řešených v roce 2016 se nám podařilo získat pro naše klienty odškodnění v rámci mimosoudního jednání. U soudu skončilo 10 % případů,“ upřesňuje ředitel Vaše nároky.cz Oto Strmiska. Odškodnění za zpožděný či zrušený let stanovuje Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 261/2004 ze dne 11. února 2004. „Aby nárok na odškodnění vznikl, nesmí být zpoždění či zrušení způsobeno tzv. mimořádnými okolnostmi a let musí být uskutečněn buď evropským dopravcem, nebo z území Evropské unie, Norska, Islandu a Švýcarska,“ dodává právník Novák. Finanční kompenzace se pohybuje od 250 do 600 eur na osobu podle letové vzdálenosti. Odškodnění za zpožděné lety lze řešit až 3 roky zpětně.

Kontakt:

Eva Jurčíková

eva.jurcikova@vasenaroky.cz,

Klíčová slova ČR-služby-finance-doprava-letecká

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Služby, cestovní ruch

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.