Jarní úklidová sezona úspěšně zakončena

Praha 27. června (PROTEXT)

Poslední úklidovou akcí v Havířově skončila o uplynulém víkendu jarní etapa dobrovolnické akce Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017. Zúčastnilo se jí přes 83.000 dobrovolníků, což je bezmála tolik jako za celý loňský rok. Podzimní termín úklidů 23. září bude generálkou na dlouho připravovaný celosvětový World Cleanup Day, který proběhne příští rok ve více než 100 zemích na všech kontinentech.

Jaká jsou konkrétní čísla z letošních jarních úklidů?

Úklidových akcí: 2215

Odpadu sesbíráno: 1331 t

Z toho vytříděno: 281 t

Dobrovolníků: 83.491

Dětí: 45.848

"Počet uskutečněných akcí je zhruba o čtvrtinu vyšší než za stejné období loňského roku, předpokládáme tak, že na podzim přivítáme symbolicky letošního stotisícího účastníka," sdělil nám organizátor akce Radek Janoušek. "Před koncem školního roku ještě plníme závazky - probíhají přírodovědné exkurze pro vítězné školní kolektivy, které se zapojily do úklidů a uspěly ve výtvarné soutěži, v průběhu prázdnin však již budeme intenzivně připravovat podzimní vlnu úklidů, kdy zeleň ustoupí a odpadky opět vykouknou," dodává.

Zářijový termín je tradičně ve znamení akce Clean Up The World (vznik v Austrálii), souvisí ale i s iniciativou LetsDoIt (vznik v Evropě), ke které se organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko také hlásí. Ta totiž chystá historicky největší, dlouho připravovaný celosvětový úklid právě v podzimním termínu roku 2018. "Rádi bychom v předstihu motivovali účastníky k uklízení i na podzim. Na jednu stranu bychom organizátory akcí neradi přetěžovali, na druhou stranu je tu jedinečná šance připojit se k akci světového formátu a ukázat, že na to máme. A co si budeme povídat, řada lokalit si úklid 2x v roce také zaslouží," řekl k tomu další z organizátorů akce Miroslav Kubásek.

Ve stejném termínu jako úklidy proběhne v září i druhý ročník osvětové akce nazvané Recykliště v Brně-Pisárkách. Kromě předávání cen vítězům letošní úklidové fotosoutěže se mohou návštěvníci této populárně-vzdělávací akce pro malé i větší děti těšit na bohatý kulturní program s řadou soutěží na téma odpadů a jejich recyklace.

"Hlavní podzimní termín akce Ukliďme svět, ukliďme Česko je pro letošek stanoven na sobotu 23. září. Uklízet se ale dá i mimo hromadný termín, každá akce se počítá. A díky partnerům, především pak Nadačnímu fondu Veolia, budeme opět připraveni pomoci s pytli a rukavicemi," dodává Kateřina Landová z pořádajícího Českého svazu ochránců přírody. Dobrovolníci se mohou registrovat již nyní na stránkách www.uklidmecesko.cz, a nalákat tak co nejvíce dobrovolníků z okolí ke společnému dílu pro dobrou věc a radost z čistého a zdravého životní prostředí.

Kontakt:

Radek Janoušek

tel.: 777 176 675

e-mail: radek@uklidmecesko.cz

foto na http://www.uklidmecesko.cz/materialy/foto/

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-ekologie-Spolek Ekosmák-Ukliďme Česko

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.