Nového prezidenta hledá na internetu přes 100 tisíc Čechů

Praha 10. května (PROTEXT)

Do občanské hry Prezident 21, v níž může kdokoli navrhnout svého kandidáta či kandidátku na Hrad, se na internetu zapojilo už přes 100 tisíc lidí z celého Česka. Ve hře platí pravidla volebního systému Demokracie 21, který umožňuje rozdat tři kladné hlasy a jeden záporný. Skóre se sčítá a přináší vítěze, na kterém je největší shoda. Aktuálně vede akademik Jiří Drahoš, následován je podnikatelem Michalem Horáčkem. Současný prezident Miloš Zeman je zatím poslední. Podle součtu kladných hlasů by byl na třetím místě, v konečném pořadí ho však oslabuje vysoký počet záporných hlasů.

Možnost využít více hlasů dává účastníkům hry Prezident 21 větší svobodu při výběru budoucí hlavy státu. Oproti běžným volbám lidi nenutí omezovat svůj názor na podporu jediného kandidáta. Tím se zvyšuje šance na spokojenost s výsledkem a nalezení osobnosti, která Česko sjednocuje. Na momentálním vítězi hry panuje široká shoda: Jiří Drahoš získal 25.549 kladných hlasů a zároveň nemá mnoho odpůrců (aktuálně 357). Oproti tomu Michal Horáček budí více kontroverzí, což ukazují záporné hlasy (7035), ale vysoký počet kladných hlasů (27.172) jej vynesl na druhé místo.

Žebříček se však může kdykoli změnit. "V každé hře můžou nastat nečekané zvraty. Dynamika Prezidenta 21 se odvíjí od aktuálního politického dění. Proto může každý hlasující svou volbu kdykoli jedním kliknutím změnit, tuto možnost od začátku hry využilo už 22 % ze současných hlasujících," vysvětluje koordinátor hry Ondřej Koutský.

Zeman budí emoce, Jágr sjednocuje

Nejmenší shoda mezi hlasujícími je na současném prezidentovi Zemanovi s 19.094 kladnými a 43.434 zápornými hlasy. "V podstatě každý, kdo v posledních týdnech přišel na naše stránky a do hry se zapojil, dal svůj hlas Zemanovi, ať už pro nebo proti. Lidé, kteří hlasují pro Miloše Zemana udělují své další hlasy nejčastěji Tomio Okamurovi, dále Petrovi Robejškovi a hned po něm i Jiřímu Drahošovi. Naopak nejčastěji odmítají Michala Horáčka, Tomáše Halíka a Šimona Pánka," konstatuje Koutský.

Z dosavadních výsledků také vyplývá, že výraznou osobností, na které by se mohli shodnout voliči napříč politickým spektrem, je hokejista Jaromír Jágr. "Jak ukazují naše data, kdyby se Jarda rozhodl kandidovat na prezidenta, mohl by českou společnost opravdu sjednotit," říká s úsměvem Kateřina Písačková, koordinátorka mediální kampaně.

Hru provozuje Institut pro Demokracii 21. Tato nezisková organizace se věnuje zvyšování povědomí o volebním systému Demokracie 21, který navrhl matematik Karel Janeček. Technické řešení a podporu poskytuje společnost D21, která tento volební systém a metodu hlasování využívá k rozvoji participace v různých komunitách. D21 spolupracuje s městy v Česku i zahraničí a opakovaně zajišťovala hlasování k participativnímu rozpočtu v New Yorku.

Kontakty pro média

- Ondřej Koutský - ondrej.koutsky@ifd21.org / + 420 776 123 689

koordinátor projektu Prezident21, ředitel Institutu pro Demokracii 21

- Kateřina Písačková - katerina.pisackova@ifd21.org

kontakt pro mediální spolupráci, další informace, fotografie či aktuální data z aplikace

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-volby-prezident-internet-Demokracie 21

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.