Chovatelé kožešinových zvířat podporují certifikaci WelFur

Praha 3. dubna (PROTEXT)

Norek americký na farmě ve Velkém Ratmírově

Norek americký na farmě ve Velkém Ratmírově

Chovatelé kožešinových zvířat čelí snaze zákazu jejich rodinných farem, který navrhují někteří poslanci. Chovatelé naopak podporují pozměňovací návrh, který zavádí do české legislativy certifikační program WelFur, který prošel při hlasování Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny a byl doporučen k projednání ve druhém čtení na 56. schůzi Sněmovny, která začíná 4. 4. 2017

WelFur bude postupně zaváděn mezi chovateli v Evropě do roku 2020. Bez tohoto certifikátu nebudou aukční domy kožky od chovatelů vykupovat. Zavedení programu WelFur podporují i čeští farmáři, aby se stal kompromisním východiskem v debatě o zlepšování životních podmínek, kontrol a transparentnosti chovů. WelFur je speciálně vyvinutým certifikačním programem pro chovy kožešinových zvířat vycházející z projektu Evropské komise Welfare Quality, který je určen pro všechny chovy mléčného skotu, prasat a drůbeže v Evropské unii. „Certifikační program WelFur podporujeme. Jedná se sice o další zpřísnění podmínek chovů, ale tento vědci vytvořený program se nabízí jako kompromis, který jednak zlepší podmínky pro zvířata a eliminuje potenciální problémy a zároveň umožní zodpovědným chovatelům pokračovat ve své činnosti," vysvětluje David Vojtíšek, majitel rodinné farmy Norek v Jižních Čechách.

WelFur je program, který má zaručit a maximalizovat welfare (pohodu) zvířat na farmách na základě vědeckých poznatků za posledních 30 let. Sestavilo jej 20 vědců ze 7 evropských univerzit a institucí. Na rozdíl od obvyklých systémů kontroly se nezaměřuje pouze na formální požadavky spojené s chovným prostředím, ale na samotná zvířata a zabezpečení jejich potřeb.

"Zákon na ochranu zvířat proti týrání by se měl zaměřit na dobré podmínky chovu zvířat, které lidé chovají pro nějaký užitek, a neměl by řešit zákaz chovu kožešinových zvířat. Neetické je zvířata trápit. Jedná se o to, aby zvířata měla pokud možno dobrý život a snadnou smrt," uvedl k tématu doktor Václav Cílek z Akademie věd České republiky.

"Tento certifikační program, který vytvořili vědci z několika evropských univerzit a institucí, je založen na veškerém výzkumu kožešinových zvířat za posledních 30 let. Program WelFur má potenciál se stát základem české legislativy. Musíme od politiků požadovat rozhodování na základě racionálních argumentů a faktů, nikoliv pod dojmem kampaní vytvořených a vedených veganskými lobbistickými skupinami," uzavírá Mette Lykke Nielsen z organizace Fur Europe.

Více o programu WelFur na http://www.welfur.cz

O programu WelFur:

Program WelFur je speciálně vyvinutý certifikační program pro chovy kožešinových zvířat vycházející z projektu Evropské komise Welfare Quality, který je určen pro všechny farmové chovy v Evropské unii.

WelFur je program, který má zaručit a maximalizovat welfare (pohodu) zvířat na farmách na základě vědeckých poznatků z výzkumů těchto zvířat za posledních 30 let. Program sestavili vědci ze 7 evropských univerzit a institucí.

Program WelFur je jedinečný v tom, že jako jediný všeobecně implementovaný program sa zaměřuje ne na chovné podmínky, ale na zvířata samotná.

WelFur bude postupně zaváděn mezi chovateli v Evropě do roku 2020.

Zavedení programu WelFur podporují i čeští farmáři, tak aby se stal kompromisním východiskem v debatě o zákazu chovů.

O FUR EUROPE:

Organizace FUR EUROPE je nadnárodní sdružení národních asociací v Evropě se sídlem v Bruselu, které reprezentuje celé odvětví kožešinové výroby v Evropě.

Kontakt:

jiri.holub@apriori.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-chov-zákon-firmy-Fur Europe

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.