Zuzana Stivínová se po osmi letech vrací na divadelní prkna ve hře podle knihy kultovního autora Irvina Welshe

Praha 23. března (PROTEXT)

Zuzana Stivínová (foto: Tereza Havlínková)

Zuzana Stivínová (foto: Tereza Havlínková)

Divadlo MeetFactory uvede první divadelní inscenaci poslední knihy kultovního spisovatele Irvina Welshe - Pohlavní životy siamských dvojčat. V příběhu lesbické trenérky fitcentra Lucy a nadváhou a depresí sužované umělkyně Leny se představí Zuzana Stivínová, která se po osmi letech vrací do divadelního světa, a Pavla Beretová, mladá hvězda Národního divadla.

Minulý měsíc vstoupil do českých kin druhý díl kultovního filmu Trainspottingu, který utvářel pohled jedné generace, nebál se být syrový, vulgární a který představil pravou podobu skotského Edinburghu. Autor knihy Irvine Welsh se stal legendou, tabu byla zničena a kořeny coolness dramatiky 90.let byly položeny.

Acid House, Extáze, Noční můry čápa marabu, Porno...Welsh v podobném duchu úspěšně pokračoval a vybudoval si poměrně stabilní základnu svých fanoušků.

Jeho poslední kniha z roku 2016 se jmenuje Pohlavní životy siamských dvojčat. Welsh zde nečekaně vyměňuje prostředí šedivého skotského prostředí drogově závislých za slunečné Miami a vykresluje psychologicky zdařilý popis dvou žen, jejichž životy se náhodně propojí.

"Je možné, že lidi, co čekají typického Welshe, můžou být změnou překvapeni, ale ta tvrdost a humor, který on v sobě má, není v Pohlavním příběhu siamských dvojčat o nic méně, ba naopak," říká dramaturg Matěj Samec. Zajímavá a osvěžující je podle Samce i změna prostředí a nové téma - kritika USA a tamního životního stylu, kdy půlka lidí je silně obézních, a přesto se dál stravuje v nezdravých potravinových řetězcích, zatímco druhá půlka obyvatel je zdravým životním stylem a světem posiloven až obsesivně posedlá. Kniha sice vznikla ještě před prezidentskými volbami v USA, ale zároveň už jasně reflektuje politický vývoj, kdy slova jako demokracie, svoboda nebo Amerika už nic neznamenají.

Svět Welshe je hodně vizuální. Tvůrčí tým režisérky Natálie Deákové, dramaturga Matěje Samce a scénografky Jany Smetanové se proto rozhodl vyměnit koncept minimalistické scény, který je pro Divadlo MeetFactory typický. Podobu scény tak ovlivní právě hlavní postavy. Lena je sochařka, která vyrábí bizarní věci ze zvířecích kostí, Lucy je pro změnu trenérka ve fitcentru. Dva světy, které by nemohly být rozdílnější, se v nové inscenaci prolnou.

Zásadním pro inscenaci byl výběr hereček, které zahrají Lenu a Lucy. „Chtěli jsme někoho, kdo dokáže obsáhnout tu strašnou vnitřní energii a sílu, kterou mají ty dvě postavy,“ říká Samec. Proto od začátku usiloval o to, aby se v Divadle MeetFactory potkaly právě Zuzana Stivínová a Pavla Beretová, které tuto „podmínku“ splňovaly naprosto přesně.

Pro Zuzanu Stivínovou je role Lucy první divadelní rolí po osmileté pauze, kdy žila v New Yorku. Předtím účinkovala v Národním divadle, kde ztvárnila klasické role jako Desdemona, Maryša nebo Faustova Markétka. Adaptace Welshe ji tak představí v jiné, realističtější rovině, než na jakou mohou být diváci zvyklí. Po úspěšném televizním seriálu Pustina, kde Stivínová hrála hlavní roli zoufalé matky, je nicméně vidět, že tyto „civilní“ role herečce svědčí.

Rovnocennou partnerkou jí bude Pavla Beretová - výrazná herečka, která je od roku 2008 členkou Národního divadla v Praze. V současnosti ji můžete vidět např. jako Hermii v Snu čarovné noci (r. Daniel Špinar) nebo jako Lakmé ve Fuksově Spalovači mrtvol (r. Jan Mikulášek).

Režie se ujala Natália Deáková, umělecká šéfka Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni, pro kterou bude tato inscenace už druhou v Divadle MeetFactory. V loňském roce zde zinscenovala Hoří podle knihy íránské autorky Sudabeh Mohafez.

Premiéra inscenace Pohlavní životy siamských dvojčat proběhne dne 9. dubna v 20:00 v Divadle MeetFactory.

Další reprízy jsou plánovány na 11. dubna od 20:00 a 13. dubna od 19:00, lístky jsou k dostání na www.meetfactory.cz

Další informace:

Překlad: Robert Tschorn, režie: Natália Deáková, scéna a kostýmy: Jana Smetanová, hudba: Jakub Kudláč, dramatizace a dramaturgie: Matěj Samec, produkce: Magda Juránková

Hrají: Zuzana Stivínová a Pavla Beretová

Irvine Welsh se narodil v roce 1958 ve skotském městečku Leith, které bylo přičleněno k Edinburghu. Sotva v 16 letech opustil školu, zapadl v 70. letech do londýnské punkové scény, vystřídal, řadu zaměstnání, hrál (prý špatně) v několika kapelách a aktivně se zajímal o drogy (včetně heroinu). V roce 1993 vyšla kultovní kniha Trainspotting (1993, Bookerova cena, č. 1997, zfilmovaná Dannym Boylem v r. 1996) - sbírka pospojovaných anekdot, pod jejichž černěhumorným povrchem se skrývá jedna z nejdůležitějších a nejpůsobivějších generačních výpovědí 90. let nejen v anglické literatuře. Kritici Welshův literární styl a náměty přirovnávali k umění Williama S. Burroughse. Za svou inspiraci považuje punk v provedení Iggyho Popa. Mezi další populární knihy patří Lepidlo, Acid House, Extáze nebo Noční můry s čápem marabu. Poslední knihou, která vyšla v roce 2016, jsou právě Pohlavní životy siamských dvojčat.

Natália Deáková se narodila v roce 1981. S Divadlem MeetFactory spolupracovala už v roce 2016 na inscenaci Hoří podle knihy íránské autorky Sudabeh Mohafez. V minulosti spolupracovala s Divadlem na Vinohradech, Divadle Letí, Divadlem Komedie, Klicperovým divadlem Hradec Králové nebo s Národním divadlem Brno a především Činoherním studiem v Ústí nad Labem, které vedla. V současnosti je uměleckou šéfkou Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Mezi aktuálně uváděné inscenace, na kterých se Deáková podílela, patří např. Parchant Marylin (Švandovo divadlo), Lidojedi (Činoherní studio Ústí nad Labem) nebo Talentovaný pan Ripley (Divadlo J.K.Tyla Plzeň).

Zuzana Stivínová se narodila v roce 1973 v Praze. V roce 1993 vystudovala hudebně-dramatický obor na Konzervatoři Praha. Po celou dobu studia hostovala v pražských divadlech - Semafor (Kytice II), Divadlo E.F. Buriana, Realistické divadlo Z. Nejedlého (Asanace), Divadlo Na zábradlí. Soustavně spolupracovala se spolkem Kašpar, jehož členkou byla v letech 1991 - 1994. Pak následovalo angažmá v Národním divadle v Praze a spolupráce s režiséry I. Rajmontem, J.Pitínským a O.Krejčou.

V Národním divadle si zahrála Desdemonu, Maryšu nebo Faustovu Markétku. Během angažmá v ND hostovala v Divadle Na zábradlí, kde spolupracovala s J. Grossmannem a později s P. Léblem. V minulém roce se po několika letech vrátila z New Yorku do Prahy. Zuzana Stivínová je známá i jako filmová herečka. Získala tři ceny Český lev (nejlepší herečka v hlavní roli ve filmech Pasti, pasti, pastičky a Nevěrné hry, nejlepší herečka ve vedlejší roli ve filmu Anděl Exit). V poslední době excelovala v kritiky vychvalovaném seriálu Pustina.

Pavla Beretová se narodila v roce 1983 v Ostravě. Během studií pražské DAMU (2004-2008) hostovala na scéně pražského Divadla v Celetné. Od roku 2008 je členkou činohry Národního divadla, kde jí aktuálně můžete vidět v inscenacích Sen čarovné noci, Spalovač mrtvol nebo Jedenácté přikázání. V minulosti vystupovala v Divadle Disk, Divadle Letí, Dejvickém divadle nebo v STK Theatre Concept.

Kontakt a více informací:

Šárka Maroušková

PR Manager

Tel.: +420 723 706 249

sarka.marouskova@meetfactory.cz

Zuzana Kolouchová

PR

Tel.: +420 739 055 862

zuzana.kolouchova@meetfactory.cz

MeetFactory je v roce 2017 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

Klíčová slova ČR-divadlo-premiéra-MeetFactory

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.