První premiéra nové sezony v Divadle MeetFactory ukáže, jaké to je V oku smyčky

Praha 8. prosince (PROTEXT)

Autorský projekt inspirovaný posledním dílem rakouského spisovatele a esejisty Jeana Améryho "Vztáhnout na sebe ruku” vzniká na smíchovské scéně pod taktovkou režisérky Halky Je Třešňákové a dramaturgů Niny Jacques a Matěje Samce. Premiéra inscenace zkoumající okolnosti dobrovolného odchodu ze života proběhne ve smíchovském centru současného umění MeetFactory v sobotu 17. prosince od 20:00.

Co předchází sebevraždě a co následuje po dobrovolném odchodu ze života? Jaké jsou motivy, které vedou k tomu, že se člověk rozhodne definitivně skoncovat se vším, a co všechno je vlastně třeba udělat? Tyto a další otázky související s tématem sebevraždy zkoumá autorský projekt Halky Je Třešňákové, Niny Jacques a Matěje Samce s názvem V oku smyčky.

Halka Je Třešňáková, která v minulosti s divadlem MeetFactory spolupracovala na řadě projektů (naposledy O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru), se v loňském roce představila v Divadle Disk jako nadějná režisérka. Projektem V oku smyčky pak ve své režijní dráze pokračuje. "Jsem herečka a choreografka. Nejsem zvyklá vést herce k prožitku, citu, k "činoherectví". I kvůli tomu jsem byla k této režii oslovena, protože bylo jasné, že tyto věci nebudou v inscenaci dominantní. U sebevražd by ty prožitky a psychologie byly možná nesnesitelné. Jdu po všednosti a každodennosti čtyř postav a po tom, jak se prakticky v jejich životě objevuje příprava na sebevraždu,” vysvětluje Halka Je Třešňáková.

Jedním ze základních inspiračních zdrojů chystaného projektu je poslední dílo rakouského spisovatele a esejisty Jeana Améryho Vztáhnout na sebe ruku, ve kterém autor tvrdí, že je nutné, aby společnost přiznala sebevrahům stejná práva jako jiným menšinám. V inscenaci se představí Ivana Chýlková, Phillip Schenker, Kateřina Dvořáková a Kryštof Krhovják. Scénu a kostýmy má na starosti Jana Preková, autorskou hudbu k představení složil Jan Burian ml.

Inscenace nás zavádí do asijského fast-foodu, kde obsluhuje neasijská žena středního věku. Umakart, tapety, mastnota, umělé květiny, asijský kalendář a fotky jídel nad barem vytvářejí sugestivní obraz místa zbloudilých osudů, samoty. Návštěvníky tvoří lidé, kteří se rozhodli zemřít, ale ještě předtím se půjdou najíst. V těsné místnosti se zákazníci při krájení sousta občas srazí lokty. Rozhovor od vedlejšího stolu vyslechnete, i když nechcete. A tak číšnice poslouchá. “Během příprav tohoto projektu jsme narazili na řadu nečekaných skutečností. Překvapilo nás, kolik praktických rad k tomu, aby sebevražda proběhla správně, lze najít na internetu, ale také jsme zjistili, že přestože se o dobrovolný odchod ze života pokusí 5 procent populace, je téma stále v podstatě tabuizované. Během příprav inscenace se velice bavíme, pokud to takhle bude pokračovat, možná půjde o nejhumornější inscenaci Divadla MeetFactory," dodává dramaturg Matěj Samec.

Premiéra nové inscenace V oku smyčky proběhne v Divadle MeetFactory v sobotu 17. prosince od 20:00

První repríza je plánována na neděli 18. prosince od 21:00.

Prodej vstupenek na www.meetfactory.cz.

Další informace:

Scénář: Halka Je Třešňáková a kol., Režie: Halka Je Třešňáková, Scéna a kostýmy: Jana Preková, Hudba: Jan Burian ml., Dramaturgie: Nina Jacques, Matěj Samec, Produkce: Magda Juránková

Hrají: Ivana Chýlková, Phillip Schenker, Kateřina Dvořáková, Kryštof Krhovják

Ivana Chýlková vystudovala herectví na pražské DAMU. Po absolutoriu v roce 1985 hostovala ve Studiu Ypsilon a v Divadle v Řeznické, v letech 1988-1991 byla členkou Činoherního studia v Ústí nad Labem, v letech 1991-1993 byla členkou souboru Divadla Na zábradlí. Od roku 1993 působí v pražském Činoherním klubu, vedle činohry se ale věnuje take muzikálu (Hudební divadlo Karlín) a komornímu divadlu (Divadlo Kalich, Studio dva).

Phillip Schenker absolvoval grafický design na Artchool Zurich, o roku 1996 pracoval jako herec a spoluautor s renomovanými nizozemskými skupinami DOGTROEP, GRIF-Theater, SILO-Theater a SLEM. Je spoluzakladatelem pražské divadelní formace STAGE CODE, hrál v několika inscenacích režiséra Miroslava Bambuška a podílel se na experimentálních site-specific projektech amerického režiséra Howarda Lotkera. Působí také jako scénograf, kostýmní návrhář a je frontmanem new wave-postpunkové kapely The Ritchie Succes.

Kateřina Dvořáková vystudovala herectví na Katedře alternativního divadla pražské DAMU. Pod režijním vedením Halky Třešňákové se objevila v poslední absolventské inscenaci KALD DAMUv divadle Disk The Lockers.

Kryštof Krhovják studuje herectví na Katedře alternativního divadlas ptažské DAMU.

MeetFactory je v roce 2016 podporována grantem hl. m. Prahy ve výši 10.000.000 Kč.

Kontakty a více informací:

Šárka Maroušková, PR Manager

+420 723 706 249

sarka.marouskova@meetfactory.cz

Klíčová slova ČR-divadlo-premiéra-MeetFactory

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.