Vánoce s Václavem Postráneckým a Linha Singers

Šumperk 25. listopadu (PROTEXT)

Vokálně instrumentální soubor Linha Singers prezentuje ve svých programech typické vokální transkripce drobných děl velkých mistrů 17.-19. stol. Aranžmá z pera zakladatele a doposud uměleckého vedoucího Jiřího Linhy získávají jako vždy svou lehkost na swingovém tepu doprovodné kapely.

"V letošním roce je tomu již 53 let, co se soubor Linha Singers věnuje originálnímu způsobu interpretace instrumentální hudby," říká Roman Janků, pořadatel cyklu Klasika Viva. "Každý zpěvák souboru zastupuje nějaký hudební nástroj, takže všichni dohromady tvoří malý komorní orchestr,“ doplňuje Janků. Nejde o karikaturu či lacinou zábavu, naopak, lidský hlas ve své osobité kráse dokáže často vyjádřit autorovy myšlenky mnohem přesvědčivěji než nástroj, kterému byly věnovány. Linha Singers v Šumperku nebudou vystupovat poprvé, ale již poněkolikáté. Koncert 13. 12. v klášterním kostele v Šumperku bude ovšem velice odlišný od jiných vystoupení Linha Singers, která jsme měli možnost na koncertech Klasika Viva navštívit. Ke spoluúčinkování si pozvali českého herce Václava Postráneckého a společně publiku představí program s názvem "Čas radosti nastal".

Větší část koncertu je věnována české kantorské vánoční muzice. V dějinách české hudby je zvláštní kapitola, kterou ostatní evropské země postrádají. "V 18. stol., kdy především z náboženských důvodů opustili českou zemi skladatelé věhlasných jmen, vznikla u nás tzv. "kantorská hudba", díla vesnických učitelů, kteří dělili svou pozornost mezi školu, církev a šlechtu. Byli to výborní hudebníci, kteří vedli chrámové sbory a orchestry a hráli v zámeckých kapelách. Jejich skladby jsou jednoduché, zpěvné a hlavně velmi optimistické. Toto údobí je reprezentováno jmény jako T. Kolovrátek, T. N. Koutník, J.I. Linek, K. V. Holan Rovenský, J. J. Ryba, J. Schreier a další. Snad i vám jejich skladby přinesou radost a vánoční náladu," dodává Roman Janků, který se také na koncert nesmírně těší.

Všichni zájemci o návštěvu koncertu mají nyní možnost zakoupit vstupenky na místo, sedla v klášterním kostele v Šumperku jsou číslovaná. Současně si mohou zájemci zdarma objednat kartu Klubu přátel Klasika Viva platnou do konce roku 2016, díky které získají slevu 50 procent na nákup vstupenek na koncerty pořádané pod hlavičkou Klasika Viva. Roman Janků uvádí, že touto kartou chtějí pořadatelé cyklu motivovat k častější návštěvě koncertů.

Karta je zatím vydávána jen pro zájemce o koncerty v Šumperku, ale již během listopadu bude stejná nabídka nabídnuta i pro návštěvníky koncertů Klasika Viva v Jeseníku. Pro rok 2017 je pořízení karty zpoplatněno částkou 100 Kč. Více informací o kartě je opět možné nalézt na webu Klasika Viva www.klasikaviva.cz

Kontakt:

Roman Janků

tel.: 734 319 699

e-mail: roman@agenturajd.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-hudba-Linha Singers-Agentura J+D

Oblast
Olomoucký (ol)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.