Žáci z celé republiky se utkali v národním kole lesnické soutěže Mladí lidé v evropských lesích

Praha 22. června (PROTEXT)

Společné fotografování po slavnostním vyhlášení vítězů (Arboretum Kostelec)

Společné fotografování po slavnostním vyhlášení vítězů (Arboretum Kostelec)

Žáci na terénním stanovišti zaměřeném na ochranu lesa (Arboretum Kostelec) Teoretická část soutěže - test (Zámek v Kostelci nad Černými lesy) Absolutní vítězové z České lesnické akademie Trutnov

Žáci základních škol a studenti středních škol z celé republiky se 14. a 15. června 2016 utkali v národním kole 6. ročníku mezinárodní lesnické soutěže Mladí lidé v evropských lesích (Young People In European Forests - YPEF), které uspořádala Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze (FLD ČZU). 15 tříčlenných soutěžních družstev, která se probojovala od místních přes regionální kola, se utkalo v Kostelci nad Černými lesy v teoretických i praktických znalostech o lese a evropském i českém lesnictví.

První den se soutěžící v prostorách zámku v Kostelci nad Černými lesy museli vypořádat s písemným testem složeným z 15 anglických a 5 českých otázek o evropském lesnictví a s prezentací v anglickém jazyce na téma "Čím můžeme pomoci lesům". Ve volném čase byla pro soutěžící i jejich doprovod připravena ukázka materiálů lesní pedagogiky, fotokoutek, prohlídka zámku a promítání filmů s lesnickou tematikou.

Druhý den byl věnován praktické terénní části ve fakultním Arboretu Kostelec. Praktická část soutěže zahrnovala 9 stanovišť zaměřených na botaniku, dendrologii, dendrometrii, zoologii, těžbu, ochranu lesa, dřevařství a pěstování lesa. V kategorii mladších žáků (13-15 let) zvítězilo družstvo z Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka v Českých Budějovicích ve složení Michaela Wipplingerová, Tomáš Pikous a Jan Kaisler, na druhém místě se umístilo družstvo z Gymnázia Česká Lípa a na třetím místě družstvo z Gymnázia nad Alejí v Praze. V kategorii starších žáků (16-20 let) zvítězilo družstvo z České lesnické akademie Trutnov ve složení Nina Ryšavá, Daniel Janík a Pavel Brabec, na druhém místě se umístilo družstvo z Gymnázia Chotěboř, na třetím místě družstvo z Gymnázia Botičská v Praze. Vítězné družstvo starší kategorie se zároveň stalo absolutním vítězem a bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním finále, které se bude konat letos v Lotyšsku.

Jak uvedl děkan FLD ČZU prof. Marek Turčáni: "Je obdivuhodné, jak se obecně zvýšila kvalita a připravenost soutěžících a to i v případě studentů z nelesnických škol. V letošním finále bylo vítězství studentů z lesnické školy (ČLA Trutnov) velmi těsné. Pro nás jako pro jednu ze dvou lesnických fakult v ČR je to záruka toho, že se v budoucnu najde dostatek kvalitních studentů, kteří budou lesnictví dále rozvíjet a zachovají lesy i pro další generace."

FLD ČZU gratuluje vítězům a zároveň děkuje všem soutěžícím i jejich pedagogům za vytvoření skvělé atmosféry v průběhu obou soutěžních dní a také za to, že zvládli deštivé počasí druhého soutěžního dne. Velké poděkování patří také České lesnické společnosti, která je garantem soutěže YPEF a dalším partnerským institucím, kterými jsou Ministerstvo zemědělství ČR, Lesy ČR s. p., Vojenské lesy a statky ČR s. p., PEFC, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovy univerzity v Brně, SLŠ Hranice, ČLA Trutnov, Lesnické školy Písek, SLŠ Žlutice a Ústav pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem.

Cílem soutěže YPEF, která má své kořeny u polských lesníků, je zlepšit povědomí zejména mládeže, ale i celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví v současné době. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou aktivně zapojeny lesnické instituce z cca 10 zemí Evropy.

Více na: www.ypef.cz.

Kontakt pro novináře:

Ing. Tereza Kolbabová

Marketingové oddělení

Fakulta lesnická a dřevařská ČZU v Praze

kolbabova@fld.czu.cz, tel.: 734 170 890

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-školy-lesy-soutěž-FLD ČZU

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Zemědělství, životní prostředí
Věda, vzdělávání a školství

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.