Online hry představují riziko

Praha 9. prosince (PROTEXT)

On-line hry vyhledává 80 procent uživatelů internetu v Česku. Necelá polovina z nich se nejprve snaží ověřit bezpečnost hry.

Průzkum postojů uživatelů internetu k bezpečnosti, který společně provedl Seznam.cz a společnost ESET, ukázal, že hráči online her jsou vystaveni hrozbě počítačového útoku. Online hry totiž v naprosté většině případů využívají technologii Java, která je známá svými četnými bezpečnostními dírami. Právě proto představují útoky na zranitelnosti v Javě, podle výzkumu společnosti CISCO, víc než 90 procent ze všech zaznamenaných útoků na počítače.

"Cílení útoků na zranitelnosti technologie Java je mezi útočníky stále populární. Platí to především pro starší, ale stále bohužel široce používané verze. Nejlepším doporučením je, technologii Java se pokud možno zcela vyhnout," komentuje Peter Stančík, který zastává pozici Security Evangelist ve společnosti ESET.

Průzkum ESET a Seznam.cz však ukázal, že dvě třetiny uživatelů internetu v Česku hrají počítačové hry přes internet - což znamená, že patří mezi ty, kdo se bez technologie Java neobejdou. 80 procent těchto hráčů navíc v průzkumu deklarovalo, že si na internetu hledají nové hry k vyzkoušení. Za pozornost stojí, že pouze 45 procent z těchto zvídavých hráčů deklarovalo postoj "Obávám se, bezpečnost hry si pečlivě ověřuji". (Otázka zněla: Jak moc se obáváte nebo neobáváte počítačových hrozeb při stahování a spouštění nových on-line her?)

Pro uživatele internetu, kteří Javu z nejrůznějších důvodů potřebují, má společnost ESET následující doporučení.

- Online hry nebo jakékoli aplikace stahovat pouze z důvěryhodných zdrojů.

- Minimalizovat nasazení Javy na nezbytné minimum. Vhodné je, používat dva internetové prohlížeče: jeden s aktivovanou Javou, a druhý, v němž je Java zakázána. K činnostem, které vyžadují vyšší míru bezpečnosti, například k internetovému bankovnictví, pak důsledně využívat prohlížeč bez Javy. Naopak v „javovském“ prohlížeči je vhodné povolit jen konkrétní lokality.

- Důležité je, mít Javu vždy aktualizovanou; tato zásada platí pro veškerý software.

- Výše zmíněná doporučení riziko útoku přes Javu pouze omezují - sice výrazně, ale hrozba zneužití případně právě objevené další bezpečnostní díry přesto trvá. Je proto nanejvýš vhodné používat bezpečnostní software, který obsahuje technologii pro blokování pokusů o zneužití zranitelností softwaru, zaměřenou také na Javu.

Příkladem bezpečnostního řešení, které dokáže blokovat pokusy o zneužití zranitelností Javy, je ESET Smart Security. Obsahuje totiž technologii Exploit Blocker, která monitoruje chování Javy a detekuje nestandardní chování. Ze všech ochranných technologií má právě Exploit Blocker největší potenciál detekovat pokusy o zneužití známých zranitelností (které představují hrozbu kvůli tomu, že uživatel nemá Javu aktualizovanou), ale i těch dosud neznámých (tzv. zero-day exploity).

Právě podpora Javy je jednou z inovací v tomto vlajkovém bezpečnostním produktu společnosti ESET v nejnovější verzi 8. Další významnou inovací je nová technologie Botnet Protection. Ta chrání počítač před tím, aby se stal součástí botnetu, tedy sítě počítačů, ovládaných bez vědomí jejich majitelů zločinci z internetového podsvětí. Technologie Botnet Protection analyzuje odchozí síťovou komunikaci a hledá podezřelé příznaky, které by indikovaly, že počítač se stal součástí botnetu. Vedle nové technologie Botnet Protection a vylepšení technologie Exploit Blocker obsahuje nová verze ESET Smart Security také vylepšené uživatelské rozhraní pro snadnější ochranu přístroje před ztrátou či krádeží.

www.eset.cz

Kontakt pro média:

Petr Blažek

petr.blazek@taktiq.com

Klíčová slova ČR-zábava-počítače-internet-software-bezpečnost-firmy-ESET

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace
Média, společnost a životní styl

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.