Botnety – podceňovaná hrozba

Praha 3. prosince (PROTEXT)

Pouze čtvrtina uživatelů internetu v Česku ví, co jsou to botnety. Jde přitom o klíčovou internetovou hrozbu.

Průzkum postojů uživatelů internetu k bezpečnosti, který společně provedl Seznam.cz a společnost ESET, ukázal, že existuje velký prostor pro osvětu uživatelů. Tři čtvrtiny respondentů průzkumu neví, že botnety jsou sítě počítačů, které jsou bez vědomí majitelů ovládané internetovým podsvětím.

"Botnety představují významnou hrozbu - například podle americké FBI jde o vůbec největší kybernetickou hrozbu pro Spojené státy. Takto ovládané počítače se pak dají využít k distribuci malware, rozesílání spamu, těžbě bitcoinů, nebo k útokům na servery a služby v internetu“ uvedl k výsledkům průzkumu Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Z uživatelů, kteří v průzkumu Seznam.cz a ESET deklarovali, že vědí, co znamená pojem botnet, se většina této hrozby příliš neobává. 69 procent respondentů souhlasí s tvrzením „Je to trochu nepříjemné, ale jsem přesvědčen/a, že můj počítač součástí žádného botnetu není“. Postoj „Neobávám se jich, neřeším to“ deklaroval jen nevýznamný počet respondentů; postoj „Obávám se jich, je to velká hrozba pro internet“ deklarovalo 36 procent respondentů.

Botnety však objektivně představují jeden z nejzávažnějších bezpečnostních problémů Internetu. Podle prestižní zprávy Verizon Data Breach Investigation Report představují zdaleka největší jednotlivou kategorii počítačové kriminality: jejich podíl na celkové zdokumentované počítačové kriminalitě tvoří podle uvedené zprávy 86 procent. Americká FBI odhaduje, že zločinci každoročně prostřednictvím botnetů infikují dalších půl miliardy počítačů a způsobí škody za víc než 110 miliard dolarů.

„Uživatelé internetu naštěstí běžně používají bezpečnostní řešení, a některá z nich obsahují technologie pro ochranu před botnety. Uživatelé tedy mohou být chráněni i před hrozbami, o nichž ani netuší,“ komentuje Petr Šnajdr.

Podíl uživatelů internetu, kteří používají antivirový software, je v České republice podle průzkumu Seznam.cz a ESET zhruba 93 procent. To je přesně stejný podíl jako ve Velké Británii, kde obdobný průzkum v listopadu 2014 provedla společnost Experian.

Příkladem bezpečnostního řešení, které chrání před botnety, je ESET Smart Security. Společnost ESET v reakci na rostoucí ohrožení uživatelů ze strany botnetů rozšířila svůj vlajkový bezpečnostní produkt ESET Smart Security v nové verzi 8 o technologii Botnet Protection. Ta analyzuje odchozí síťovou komunikaci a hledá podezřelé příznaky. Kontroluje také, zda server, k němuž se chráněný počítač připojuje, není na seznamu pochybných serverů, spojených s aktivitami botnetů.

Kontakt pro média:

Petr Blažek

petr.blazek@taktiq.com

Klíčová slova ČR-internet-bezpečnost-firmy-ESET

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.