Zákazníci ušetří příští rok za elektřinu, ale víc za plyn

Praha 7. listopadu (PROTEXT)

Energetický regulační úřad zveřejnil návrh státem regulovaných cen elektřiny a zemního plynu. Oficiální verze bude k dispozici pravděpodobně, tak jako v minulých letech, ke konci listopadu. Jak se změní ceny distribuce a jak to ovlivní platby domácností?

Elektřina

"Návrh obsahuje zvýšení poplatku za jistič a snížení regulované ceny přenosu a distribuce elektřiny. Jedná se ale o změny v řádu od několika korun do několika desetikorun za rok na zákazníka“, říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energie TZB-info.

V souladu s dlouhodobým trendem návrh obsahuje zvýšení cen kapacitní složky ceny, tedy poplatek za jistič a naopak snížení regulované ceny přenosu a distribuce elektřiny.

Jedná se ale o poměrně malé změny. Zvýšení plateb není plošné, zvýšení některých položek dosahuje hodnot od 1 koruny do přibližně 10 Kč. Což pro zákazníka představuje za rok 12 až 120 Kč/rok. Změna plateb za jistič se podle návrhu vyhnou domácnosti s nejmenšími jističi a ti, kteří mají určité distribuční sazby, jako jsou D26d, D35d, D45d, D56d.

Naproti tomu by mělo dojít ke snížení jednotkové ceny za přenos a distribuci, snížení ceny je ale také v řádu od několika korun do několika desetikorun. Ceny se snížily ve všech tarifních sazbách ve vysokém tarifu.

V nízkém tarifu se nepatrně zvýšily ceny u distribučních společností ČEZ a PRE, u E.ON došlo k nepatrnému snížení ceny. Jedná se pouze o několik haléřů. Snížily se ceny v nízkém tarifu u tarifní sazby D61d.

Podobná změna je i u tarifních sazeb pro firmy.

Plyn

U plynu podíl regulovaných složek z celkové platby je poměrně nižší než u elektřiny a činí přibližně 20 %. Na příští rok se budou zvyšovat ceny za přepravu a distribuci plynu a i měsíční paušální platby a platby za kapacitu. Zvýšení cen za distribuci představuje hodnotu přibližně až 100 Kč/MWh.

Rovněž se zvýší pevná roční cena za denní rezervovanou kapacitu a to poměrně výrazně.

V kalkulátoru cen energií TZB-info jsou již tyto návrhy na rok 2015 zahrnuty. Jsou tam již první nabídky dodavatelů na rok 2015 a denně jejich počet roste. Tak zájemci mohou sledovat konkrétně vývoj cen u svého dodavatele.

"Zaznamenali jsme první nabídky především levnějších alternativních dodavatelů", říká Ing. Jan Schindler, analytik Kalkulátoru cen energie TZB-info a pokračuje: "zatím jsou všechny levnější, než v roce 2014. Jedná se ale převážně o nabídky levnějších dodavatelů a o obě komodity. Pokud vývoj budou následovat i ostatní menší dodavatelé, budou muset na vývoj reagovat i ti velcí. Bylo by dobré, aby snížení cen u plynu kompenzovalo zvýšení státem regulovaných plateb. Bohužel tento vývoj je částečně vynulován cenovou obchodní politikou dodavatelů, proto bude pokles cen podstatně nižší, než který by odpovídal burze."

Jenom asi zbytečné upozornění, ti zákazníci, kteří mají fixní produktové řady, si mohou být jisti, že se jim zvýší celkové ceny za plyn, zatímco ostatním možná klesnou."

Kontakt:

http://www.tzb-info.cz/ceny-paliv-a-energii/11941-zakaznici-usetri-pristi-rok-za-elektrinu-ale-mozna-zaplati-vic-za-plyn

Klíčová slova ČR-energie-plyn-Topinfo

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Energetika, suroviny

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.