Halloween a malware

Praha 31. října (PROTEXT)

Společnost ESET připravila k svátku duchů Halloween přehled toho nejstrašidelnějšího malware - a také tipy na bezpečné prožití tohoto svátku.

Přehled pěti různých počítačových virů a trojanů, které mají na svědomí miliony ovládaných počítačů, vypracoval Raphael Labaca Castro, analytik společnosti ESET.

1. Storm

Jde o nejstarší malware v přehledu a byl pozoruhodný tím, že měl na svědomí první opravdu velký botnet (tzn. síť ovládaných počítačů), využívaný k finanční kriminalitě. V době největšího rozmachu obsahoval asi deset milionů počítačů a řada jeho technik se stala vzorem pro další internetové zločince.

2. Conficker

Podle některých autorů měl botnet Conficker až 15 milionů počítačů, zneužívaných k dalším počítačovým útokům. Conficker představoval pro globální Internet tak palčivý problém, že pro boj s tímto malware musela vzniknout velká mezinárodní skupina bezpečnostních odborníků. Šest let po odhalení tohoto malware je však stále ještě infikováno víc než milion počítačů.

3. Zeus

Tento malware nemá na svědomí jen vybudování obrovského botnetu o milionech počítačů. Obsahoval také komponentu, která infikovala smartphony obětí a umožňovala vykrádat internetová bankovnictví. Právě tento botnet a jeho následovníci také měli na svědomí útoky obávaného malware Cryptolocker, který obětem šifroval obsah disků a požadoval výkupné. V roce 2012 američtí kriminalisté a bezpečnostní experti z dalších světa tento botnet rozbili, ale na jeho troskách se vzápětí objevil nový - a tato situace se opakuje po dalším zásahu i v létě 2014.

4. Flashback

Všichni, kdo si mysleli, že počítače Mac jsou před viry v bezpečí, po útocích tohoto malware vystřízlivěli. Flashback dokázal vybudovat botnet o víc než 600 tisících počítačů, což bylo vzhledem k menšímu rozšíření počítačů Mac neuvěřitelný výkon. Tento botnet již dlouho spí, ale dodnes představuje varování, že viry představují hrozbu pro všechny platformy.

5. Windigo

Na první pohled jde o tradiční botnet, který krade přihlašovací údaje, přesměrovává uživatele na stránky se škodlivým kódem, nebo provádí spamové kampaně - jenom s tím rozdílem, že infikovaných zařízení jsou v něm místo milionů jen desítky tisíc. Jde však nikoli o počítače běžných uživatelů, ale o linuxové stroje, typicky servery. A na některých z těchto infikovaných serverů běží webové stránky s návštěvností v řádu milionů.

„V souvislosti se svátkem Halloween se dá očekávat zvýšená aktivita hackerů. Ti se totiž snaží využít každou příležitost, kdy lidé očekávají určitý obsah mailové komunikace nebo určitý obsah na webu - a vůči očekávanému obsahu jsou méně ostražití,“ vysvětluje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Hlavní zásady pro bezpečné prožití svátku Halloween podle expertů společnosti ESET jsou:

- Když dostanete email s tématem Halloweenu, neotvírejte bezmyšlenkovitě přílohu a neklikejte na odkazy. Napřed se zamyslete, jestli na emailu a souvislostech okolo není něco podezřelého. Pokud podobný email neočekáváte, nejlépe uděláte, když ho vůbec nebudete otvírat.

- Při vyhledávání stránek s tématikou Halloweenu na Google, Bing a dalších vyhledávačích nezapomeňte, že v popředí výsledků můžete narazit na placené odkazy. Hackeři propagují linky na útočné stránky úplně stejně, jako to dělají běžné firmy.

- Ujistěte se, že váš antivir je aktualizovaný. Pokud žádný nemáte, určitě si ho pořiďte. Nevěřte, že zrovna Vás se žádné útoky netýkají. Je dobré dodržovat zásady bezpečného chování na internetu, ale představa, že tím eliminujete všechna rizika, je bohužel lichá. Existují například počítačové hrozby, které zneužívají díry v zabezpečení prohlížeče a dokáží infikovat počítač, aniž byste na útočné stránce na cokoli klikali.

- Nastavte způsob aktualizace programů na svém počítači na „Automaticky“. Pamatujte, že aktualizovat je třeba prakticky všechny programy, nejen operační systém, prohlížeč a antivirus. Nezapomeňte proto také na ostatní programy - od Javy přes PDF čtečky až třeba po videopřehrávač.

Kontakt:

Alena Kompert

Marketingová specialistka

+420 724 877 260

ESET software spol. s r.o.

Classic 7 Business Park

Jankovcova 1037/49

170 00 Praha 7

Česká republika

www.eset.cz

Klíčová slova ČR-počítače-ESET software

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.