Uživatelé přístrojů Apple jsou čím dál častějším terčem útoků

Praha 22. října (PROTEXT)

Společnost ESET upozorňuje, že uživatelé přístrojů Apple by měli dodržovat stejná bezpečnostní pravidla jako ostatní uživatelé internetu.

Počty malware pro platformy Apple, tedy pro operační systémy OS X a iOS, nepřetržitě rostou. V porovnání s jinými platformami - především s Windows v případě počítačů a Androidu v případě mobilních zařízení - jsou sice stále výrazně nižší, ale jejich komplexita, množství a bohužel i kvalita stále roste. Sofistikovanost malware pro Mac je již na podobné úrovni jako na jiných platformách a neopatrným uživatelům může způsobit výrazné škody. Pražská laboratoř ESET Malware Research Lab pro platformy Apple (vedle Bratislavy a Krakova je to jedna z tří evropských laboratoří ESET pro detekci malware) registruje ročně desítky nových rodin malware, přímo zaměřených na platformu Mac OS X.

„Nejsou výjimkou případy, kdy dochází k nákaze desítek až stovek tisíc Mac strojů, jako se stalo třeba v případě trojana Flashback,“ konstatuje Robert Šuman, Detection Engineer I/Team Lead společnosti ESET.

Podle aktuálního reportu Anti-Phishing Work Group je Apple značkou, proti níž směřuje bezkonkurenčně nejvíc phishingových útoků. Analýza phishingových kampaní po celém světě v prvním pololetí 2014 ukázala, že na uživatele Apple cílilo 18 procent ze všech útoků; na druhém místě byli uživatelé služby PayPal (14 %) a na třetím čínský nákupní portál Taobao (13 procent).

"Apple je lákavým terčem především kvůli širokému využití identity uživatelů Apple: přihlašovací údaje Apple ID jsou vstupenkou do celého ekosystému Apple," vysvětluje Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

Analytici společnosti ESET připravili pro uživatele přístrojů Apple sadu doporučení, která jim pomohou zajistit bezpečné používání internetu.

- Udržujte svůj systém aktualizovaný. Když vás systém vyzve, stáhněte a nainstalujte aktualizaci - to platí jak pro počítače Mac, tak pro mobilní přístroje.

- Nepoužívejte neoficiální programy - pokud možno používejte pouze oficiální, dobře zdokumentované a podporované programy od důvěryhodných společností.

- Neotvírejte emailové zprávy od neznámých adresátů

- Buďte opatrní při stahování obsahu z webu: používejte pouze důvěryhodné zdroje a ujistěte se, že skutečně stahujete to, co chcete.

- Používejte kvalitní bezpečnostní řešení. Doba, kdy se uživatelé počítačů Mac opravdu nemuseli obávat žádných útoků, už je opravdu minulostí.

Nejlepší ochranu proti phishingu ze všech bezpečnostních produktů na trhu nabízí společnost ESET. Jeho technologie Anti-Phishing zablokovala v testu AV-Comparatives nejvíc phishingových stránek ze všech testovaných produktů: jeho úspěšnost dosáhla 99 procent.

Technologie Anti-Phishing, která je součástí bezpečnostního produktu ESET Cyber Security společnosti ESET, Chrání uživatele před podvodnými stránkami, které se tváří jako pravé a přitom je jejich cílem zcizit citlivá data jako třeba hesla nebo bankovní data. Modul Anti-Phishing pracuje s databází phishingových hrozeb, která je každých 20 minut aktualizována, a také využívá speciální algoritmy pro proaktivní ochranu. Ty kontrolují vzhled stránek s cílem eliminovat takové, které imitují pravé stránky. Tento přístup pomáhá například odhalit falešné formuláře internetového bankovnictví.

Kontakt pro média:

Petr Blažek

e-mail: petr.blazek@taktiq.com

Klíčová slova ČR-internet-počítače-software-firmy-ESET

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
IT, telekomunikace

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.