Soutěž veřejných sbírek na opravy památek vstupuje do finále. Zapojte se také.

Praha 15. května (PROTEXT)

Miaow Miaow WM, CC0

Miaow Miaow WM, CC0

Ještě do 20. května je možné on-line hlasovat pro některou z veřejných sbírek na obnovu památek z celé České republiky v soutěži s příznačným názvem MÁME VYBRÁNO. Součástí celého projektu je kromě zmiňované soutěže také konference o financování kulturního dědictví. Ta se uskuteční v dominikánském klášteře v Praze a pomáhá hledat finanční zdroje na obnovu památek z jiných než dotačních zdrojů.

"Cílem soutěže MÁME VYBRÁNO je představovat konkrétní památky a další historické objekty ze všech regionů České republiky, na jejichž obnovu nebo výstavbu je vyhlášena veřejná sbírka, a oceňovat nejúspěšnější vyhlašovatele a projekty. O vítězství v jedné ze tří kategorií Cena veřejnosti soutěží 118 veřejných sbírek a hlasovat je možné na stránkách http://www.mamevybrano.cz až do 20. května 2014. Deset sbírek s největším počtem hlasů získá letos celkem 100 tisíc korun na záchranu konkrétních památek,“ vysvětluje Aleš Kozák, ředitel Institutu pro památky a kulturu, který soutěž pořádá.

Součástí projektu je také konference o financování památek, jejímž cílem je informovat majitele a správce památek o dostupných možnostech financování obnovy kulturního dědictví nejenom z dotačních nebo grantových zdrojů. Na konferenci jsou proto zváni majitelé a správci památek z řad soukromých osob, zástupců obcí, státních institucí, církví a všichni, kdo chtějí načerpat inspiraci a sdílet své zkušenosti s ostatními.

Program celodenního setkání je rozdělen do dvou částí. Dopolední blok nabízí samostatné přednášky, odpolední pak panelové diskuze. "Na konferenci jsme pozvali lidi, kteří již realizovali nebo realizují úspěšné projekty a rádi se o své zkušenosti podělí s ostatními. Z programu lze jmenovat třeba aktuální veřejnou sbírku na chatu Libušín, kterou představí ředitel Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Jindřich Ondruš, nebo projekt Adopce významných pražských hrobů, jejímž autorem je ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. Za zmínku stojí také slovenská iniciativa na vybudování kulturního prostoru v Nové synagoze - Kunsthalle Žilina, ale i řada dalších," komentuje setkání Aleš Kozák.

Aktuální informace o konferenci a soutěži včetně možnosti registrace a on-line hlasování najdou zájemci na stránkách http:// www.mamevybrano.cz .Hlavním mediálním partnerem projektu je Český rozhlas.

Kontakt:

ředitel Institutu pro památky a kulturu, o.p.s.: Ing. Aleš Kozák - ales.kozak@instituteu.cz

tel. 732 533 033

http://www.mamevybrano.cz

http://www.instituteu.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-památky-Institut pro památky a kulturu

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.