SANEP: Favorit voleb Evropského parlamentu hnutí ANO zvětšuje náskok nad druhou ČSSD

Praha 17. dubna (PROTEXT)

Čtvrtý exkluzivní průzkum společnosti SANEP, zaměřený na volební preference registrovaných stran a hnutí kandidujících do Evropského parlamentu (dále jen EP), poukazuje na získávání náskoku favorizovaného hnutí ANO nad druhou ČSSD.

Zatímco hnutí ANO by aktuálně dalo svůj hlas 23,2 % rozhodnutých voličů, druhé ČSSD by v tuto chvíli dalo svůj hlas 20,1 % voličů.

Exkluzivní průzkum společnosti SANEP monitoroval voličské nálady u 38 registrovaných politických stran, které se zúčastní květnových voleb do EP (39. stranou je Československá strana socialistická, kterou Ministerstvo vnitra ČR pro nedodržení podmínek kandidatury vyřadilo. Tato strana i přesto dostala číslo 15 pro případ, že by se proti vyřazení odvolala k Nejvyššímu správnímu soudu a ten jejím námitkám vyhověl).

Výsledky šetření pak představují pouze politické subjekty, které získaly více jak 2 % hlasů.

Zatímco předchozí průzkumy společnosti SANEP monitorovaly voličský zájem zejména o lídry jednotlivých stran a hnutí, na jejichž tváře se řada kandidujících politických subjektů snaží nalákat své voliče, aktuální šetření je zaměřeno na samotné strany a hnutí.

Vedle favorizovaného hnutí ANO, jehož lídrem je Pavel Telička, a druhé ČSSD, která jako svoji jedničku nasadila sociologa Jan Kellera, se stabilně na třetí pozici udržuje se ziskem 14,5 % hlasů KSČM v čele s Kateřinou Konečnou.

Své zástupce v EP však bude chtít získat i TOP 09, která vsadila na Luďka Niedermayera a aktuálně se těší podpoře 8,2 % voličů.

Vítěz voleb do EP z roku 2009, kterým byla ODS, má aktuální podporu 5,4 procentního bodu.

Těsně nad pětiprocentní hranicí se pak vedle ODS drží KDU-ČSL, které by aktuálně dalo svůj hlas 5,2 % rozhodnutých voličů.

Všechny ostatní registrované strany a hnutí se pohybují pod pětiprocentní hranicí, což rozhodně nemusí znamenat nulové šance na volební úspěch.

Do volebního klání o křesla v EP tak může zasáhnout LEV 21 se ziskem 4 procentních bodů, v jehož čele stojí předseda a lídr, expremiér Jiří Paroubek, který může oslovit zejména nespokojené voliče sociální demokracie. O jeho šancích na volební úspěch však rozhodne až celková volební účast, která je ve volbách do EP velice nízká a je tedy otázkou, zda Jiří Paroubek přiměje své voliče se těchto voleb zúčastnit. Problém voličské motivace bude osudový i pro ostatní menší strany a hnutí, které nemají početný či stabilní voličský elektorát.

Mobilizovat své voliče tak musí i parlamentní strana Úsvit přímé demokracie, které by aktuální podpora 3,2 % hlasů k dosažení volebního úspěchu nestačila.

Kolem tříprocentní hranice se pak pohybuje i Česká pirátská strana (3,2 %), Strana zelených (2,9 %) a Věci veřejné (2,8 %).

Vedle lídrů kandidujících stran a hnutí bude na voliče působit i forma jednotlivých volebních kampaní, což se může projevit v dalších předvolebních průzkumech.

Exkluzivní průzkum byl proveden ve dnech 8. - 13. 4. 2014 na vybrané skupině 6.332 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-70 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu více jak 220 tisíc registrovaných uživatelů 19.315 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5 %. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Více na http://www.sanep.cz.

SANEP je partnerem Fakulty mezinárodních vztahů VŠE v Praze a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Kontakt:

Oldřich Zajíc

ředitel a jednatel

tel.: 605 881 188

tel.: 222 231 560

e-mail: zajic@sanep.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Klíčová slova ČR-EU-volby-parlament-strany-SANEP-MÍNĚNÍ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.