Zádušní mše za české vlastence

Praha 18. října (PROTEXT)

Prostor vedle tábora, kam byl sypán popel popravených

Prostor vedle tábora, kam byl sypán popel popravených

V katedrále sv. Víta a Vojtěcha na Pražském hradě proběhne 23. října 2012 od 17.00 hodin zádušní mše za české vlastence popravené 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Mši bude celebrovat arcibiskup pražský, metropolita a primas český kardinál Dominik Duka. Bohoslužba je volně přístupná veřejnosti.

Následující den, tj. 24. října 2012, se uskuteční zájezd českých vlastenců do koncentračního tábora Mauthausen, kde proběhne od 11 hodin za účasti kardinála Duky vzpomínková tryzna za největší hromadnou popravu provedenou nacisty na českých vlastencích a rodinách parašutistů, kteří uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Poprava 264 obětí za jediný den

Vlastenci z řad domácího odboje a příbuzní parašutistů, kteří uskutečnili atentát na Heydricha 27. 5. 1942 či padli v pravoslavném chrámu sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici 18. června 1942, byli postupně zatýkáni po zradě parašutisty Karla Čurdy. Po skončení vyšetřovací vazby byli vězni odesíláni zvláštními transporty do policejní věznice v Malé pevnosti v Terezíně. 23. října 1942 byli vězni odvedeni z Terezína na malé nádraží v Bohušovicích nad Ohří a odtud dopraveni do koncentračního tábora Mauthausen. Nemohli vědět, že již 29. 9. a 5. 10. 1942 byli v nepřítomnosti odsouzeni k trestu smrti.

Po celou sobotu 24. října 1942 bylo v tzv. bunkru v provozu zvláštní zařízení - odstřelovací kout maskovaný jako výškoměr.

Největší exekuce v historii tábora začala v 8:30 a skončila v 17:42 hodin. Každé dvě minuty zde byla zastřelena ranou do týla některá z 264 českých obětí, z toho více než polovina žen. Jako první byla popravena MUDr. Milada Frantová - Reimová, která se spolu s manželem podílela na pomoci parašutistům a po atentátu ošetřila a léčila Kubiše, který utrpěl zranění na oku, když vrhl bombu na Heydricha. Krutost a nemilosrdnost nacistů se nezastavila ani před dětmi. V Mauthausenu byli ten den popraveni také čtrnáctiletá Jindřiška Nováková a patnáctiletí Miloslav Piskáček, Eva Faltová a Karel Svěrák.

Mrtvým vylámali zlaté zuby, případně odejmuli anomálie, které obvykle putovaly do německých ústavů a univerzit. Zlato spolu s cennějšími osobními předměty mířily do Říšské banky. Ženské vlasy zabalili do balíků a odeslali k hospodářskému zpracování. Nepotřebná těla pohltily pece krematoria. Popel českých obětí byl potom vynesen v sudech a vysypán z náspu mimo tábor. Další poprava českých vlastenců zatčených v období heydrichiády proběhla 26. 1. 1943.

K obrázku: Prostor vedle tábora, kam byl sypán popel popravených.

Kontakt:

PhDr. Jindra Svitáková

ANLET, o.s.

Generála Píky 26

160 00 Praha 6

e-mail: jsvitakova@anlet.cz

tel: 604 206 677

http://www.anlet.cz

ČTK ke zprávě vydává fotografii, které jsou k dispozici ve Fotobance ČTK na adrese http://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=protext&name=1&lang=none&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5 B%5D=5&service%5B%5D=6 a na webu Protextu http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-historie-církve-mše-ANLET

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.