Mladí hudebníci z Německa a USA přiváží do Prahy jazzovou operu Porgy and Bess , Obecní dům - Smetanova síň, 23. února od 19:30

Praha 15. února (PROTEXT)

Jugendsinfonieorchester Leipzig

Jugendsinfonieorchester Leipzig

Mladí hudebníci z Německa a USA přiváží do Prahy jazzovou operu Porgy and Bess , Obecní dům - Smetanova síň, 23. února od 19:30

Pražské publikum bude mít možnost vyslechnout ojedinělý hudební projekt jednoho z předních mládežnických orchestrů v Německu - Jugendsinfonieorchester Leipzig a amerického sboru Pennsbury Concert Choir s německým sborem Amici Musicae.

Ke spolupráci na koncertním provedení světoznámé opery G. Gershwina (arr. R. Bennet) Porgy a Bess ve Smetanově síni Obecního domu přizvali mladí hudebníci také profesionální sólisty z USA, sopranistku Shawnette Sulker a barytonistu Leona Williamse. V první části večera zazní Žalm 42 "Wie der Hirsch schreit", op. 42 od F. Mendelssohna - Bartholdyho pro soprán, smíšený sbor a orchestr.

Projekt spolupráce německého orchestru pod vedením dirigenta R.-D. Entleutnera a amerického sboru začal v roce 2006 v New Yorku, zmíněná hudební tělesa se zde poprvé sešla na hudebním workshopu. Po dvouleté intenzívní práci provedl sbor a orchestr dílo C. Orffa - Carmina Burana v lipském Gewandhausu. Velký úspěch koncertu a nadšení mladých hudebníků dalo vzniknout myšlence na společné evropské turné v roce 2012.

Sbormistr Pennsbury Concert Choir J. Moyer vybral Prahu jako kulturní i hudební metropoli k prvnímu společnému koncertnímu provedení jazzové opery Porgy a Bess. Evropské turné bude zakončeno koncertem v Gewandhausu 25. února 2012.

Vstupenky od 100 Kč lze zakoupit v Kulturním středisku Obecního domu a v předprodejních sítích Ticket Pro, Ticketportal a Ticket Art.

Pořadatel:

JCH Art Agency

Na Hroudě 39, Praha 10

http://www.jchart.cz

Umělecká agentura JCH Art byla založena v roce 1990 a specializuje se na realizaci koncertních turné zahraničních hudebních těles v České republice.

Kontakt:

Tereza Skřivanová

tel. 724 192 232

e-mail: tereza@jchart.cz

Poznámky:

Jugendsinfonieorchester Leipzig

Orchestr byl založen v roce 1985 rektory „Hudební školy J. S. Bacha“ W. Recklingem a I. Iwanovem. Velké hudební zaujetí všech hráčů vyneslo orchestru v brzké době 2. cenu na Mezinárodní soutěži mládežnických orchestrů, následovala vystoupení v nejdůležitějších koncertních sálech v Lipsku - Mendelssohn Hall a Great Hall v prestižním Gewandhausu. Od roku 1993 orchestr pravidelně vyjíždí na evropská turné, navštívil již Řecko, Itálii, Španělsko a Bulharsko. V roce 2003 získal Jugendsinfonieorchester 1. cenu a velmi kladné kritiky na 4. orchestrální soutěži v Sasku.

Od roku 2000 orchestr vystupuje pod taktovkou dirigenta R.-D. Entleutnera, který je zároveň sbormistrem sboru Amici Musicae a tutorem na Konzervatoři J. S. Bacha v Lipsku.

Pennsbury Concert Choir

Sbor tvoří především studenti střední školy Pennsbury z Pensylvánie. Součástí hudebního vzdělání žáků od 14 do 18 let jsou také pravidelné koncerty a turné. Sbor pod vedením J. D. Moyera vystoupil již v Bílém domě, Washingtonské katedrále nebo věhlasné Carnegie Hall.

Shawnette Sulker, soprán - Bess

Kritik San Francisco Chronicle Joshua Kosman vyzdvihl hlasové přednosti Shawnette Sulker takto: „...disponuje čistým, skvěle vyrovnaným koloraturním sopránem.“ Shawnette Sulker vystupovala jako sólistka v San Francisco Opera, s American Bach Soloists, v Hawaii Opera Theatre, na Mendocino Music Festivalu, s UC Davis Symphony Orchestra a dalšími tělesy.

Koncertní vystoupení Shawnette Sulker zahrnují špičková provedení Mesiáše G. F. Händela, Bachova Vánočního oratoria a skladby Magnificat D dur, Carminy Burany C. Orffa, Rutterova Requiem, Schubertovy Mše G dur nebo sopránového partu v Mahlerově Symfonii č. 4.

V operních rolích se představila jako Královna noci z Kouzelné flétny, Zuzanka z Figarovy svatby, Musetta z La Bohéme, Belinda z Dido a Aeneas, Eros z Orfea a Euridiky, Despina z Cosi fan tutte nebo Lauretta z Gianni Schicchi.

Leon Williams, baryton - Porgy

Repertoár amerického barytonisty Leona Williamse je velmi široký - od klasické literatury až po muzikálové melodie na Brodwayi. Ke klasickým rolím patří sóla v oratoriu Eliáš F. Mendelssohna, Carmině Buraně C. Orffa nebo Mozartově Requiem či Stvoření J. Haydna.

L. Williams vystupoval s mnoha význačnými orchestry jako např. Honolulu Symphony, Florida Orchestra, Colorado Symphony, Portland a Illinois Symphony, American Symphony Orchestra v Lincolnově centru a s American Composers Orchestra ve slavné Carnegie Hall.

L. Williams neopomíjí ani písňovou tvorbu, velký úspěch sklidilo provedení Brahmsových písní „Vier Ernste Gesänge“ společně se Sarah Rothenberg a Da Camera Society of Houston, program „Umění spirituálu,“ který uvedl v San Francisco Herbst Theater, a další.

Recitály L. Williamse byly oceněny v Hartfordu, Pittsburghu, Princetonu a napříč New Yorkem.

Nastudované role Anthonyho v Sondheimově muzikálu Sweeney Todd nebo operní role Papagena v Mozartově Kouzelné flétně sklidily velký ohlas kritiky i publika.

Roli Porgyho z opery Porgy a Bess provedl L. Williams pod taktovkou Yuri Temirkanova v Petrohradě. V létě 2009 vystoupil v roli Jakea (Porgy a Bess) s Los Angeles Philharmonic Orchestra v Hollywood Bowl pod vedením Bramwella Toveye. V roce 2010 nastudoval roli Mozartova Figara a Schaunarda v Pucciniho La Bohémě v Hawaii Opera Theatre.

Další informace:

http://www.jso-leipzig.de

http://www.pennsbury.k12.pa.us

http://www.shawnettesulker.com

http://www.musicoutfitters.com

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici ve Fotobance ČTK na adrese http://multimedia.ctk.cz/cs/foto/hledani?sendFlag=1&q=protext&name=1&lang=none&service%5B%5D=1&service%5B%5D=2&service%5B%5D=3&service%5B%5D=4&service%5 B%5D=5&service%5B%5D=6 a na webu Protextu http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-hudba-opera-firmy-JCH Art Agency

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.