Důsledky neúspěšného přistání sondy NASA řeší mikroskop TESCAN

Brno 25. června 2011(PROTEXT)

Elektronový mikroskop značky TESCAN bude od letošního podzimu pomáhat americkému vesmírnému výzkumu. Zaznělo to mimo jiné na odborné konferenci, kterou uspořádala akciová společnost TESCAN v brněnském Mendelově muzeu. Zúčastnilo se jí na 70 odborníků z oblasti mikroskopie z celého světa.

V rámci mise Genesis vyslala NASA v srpnu 2001 do vesmíru sondu, která měla sbírat částice slunečního větru. V září 2004 se sonda podle plánu vracela na Zem, a to na místo kdesi v poušti v americkém státě Utah. Při přistání se jí vinou konstrukční vady neotevřel jeden z padáků, a proto se zřítila do pouště rychlostí 311 km/h. "NASA tento incident nazvala 'neoptimální přistání'," poznamenal dr. Martin Zadražil, ředitel divize Brno firmy TESCAN, pod níž spadá celý technický úsek firmy, včetně výzkumu a vývoje. "Rychlost tohoto 'přistání' byla obrovská: pro srovnání, nejrychlejší Porsche má nejvyšší rychlost kolem 290 km/h," doplnil Zadražil. Mikroskop TESCAN vyhrál ve výběrovém řízení Univerzity v Berkeley v Kalifornii, a tak jej budou vědci ve Vesmírné laboratoři využívat při oddělování vzorku slunečního větru od zbytků půdy a jiných materiálů i jeho další analýze.

Dr. Marek Kotrlý z Kriminalistického ústavu Praha uvedl ve svém příspěvku namátkou některé příklady, při nichž elektronový mikroskop TESCAN významně pomáhá identifikovat pachatele. S jeho pomocí můžete například zjistit stopy pachatele na vzorcích rozbitého skla, určit, zda v době nehody mělo auto zapnutá světla a sbírat další informace z laku vozidla, padělaného zboží včetně bankovek, lidských vlasů, zvířecích chlupů apod. "Lze říci, že mikroskopie je v naší práci nezbytná při zkoumání vzorků všech druhů materiálů, přírodních i umělých," dodal Kotrlý.

Další zajímavou oblastí, která by bez mikroskopie nebyla možná, je restaurování uměleckých památek. Tím se zabývá skupina vědců a odborníků na VŠCHT v Praze, odkud pochází i Ing. Alena Michalcová. Ta vysvětlila, že pozorování pomocí mikroskopu TESCAN pomáhá určit, jak byl určitý předmět poškozen. "Například u historických materiálů můžeme takto studovat míru poškození, k jaké degradaci došlo a zda je ten materiál ještě použitelný," zdůraznila. Daný materiál (např. kovy, dřevo, textil, papír, usně) lze také nechat uměle stárnout, a pak se pomocí mikroskopu zjišťuje, které dezinfekční činidlo ho poškozuje nejméně, a které je tedy možné použít. !Například takové Savo je schopné nenávratně poškodit několik stovek let starý materiál během pár minut," upozornila Michalcová.

"Některé obrázky můžete pořídit pouze pomocí mikroskopu VEGA od TESCANu," zdůraznil americký vědec dr. James C. Weaver z Harvardské univerzity, který na konferenci mj. předvedl několik svých nejlepších obrázků z podmořské říše a říše zvířat, které vznikly právě díky mikroskopu TESCAN.

Odbornou konferenci uspořádala společnost TESCAN u příležitosti 20. výročí založení firmy.

O společnosti: Společnost TESCAN, a.s. je ryze česká firma patřící mezi světové dodavatele přístrojové techniky a vědeckých zařízení. Značka TESCAN si během dvaceti let vybudovala svou pozici především díky vývoji a produkci rastrovacích elektronových mikroskopů a jejich aplikací pro nejrůznější účely.

Kontakty:

Ing. Hana Glatzová

Obchodní ředitelka

TESCAN, a.s.

hana.glatzova@tescan.cz

Daniel Libertin

PR Specialista

ANTECOM s.r.o.

antecom@antecom.eu

Klíčová slova ČR-věda-firmy-TESCAN

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie
Kultura

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.