SANEP: ČSSD by aktuálně vyhrála volby, ODS se zvedá ze dna

Praha 7. března (PROTEXT)

Vítězstvím sociální demokracie by skončily volby do Poslanecké sněmovny, pokud by se konaly na přelomu února a března letošního roku. Levice, tedy ČSSD s KSČM, by tak podle hypotetického volebního modelu v případě aktuálních volebních výsledků disponovala v Poslanecké sněmovně většinou 104 poslaneckých hlasů. Ukázal to aktuální exkluzivní průzkum společnosti SANEP, který pravidelně monitoruje volební preference. Trvající příklon většiny voličů k levicovým stranám lze s největší pravděpodobností přičíst na vrub obavě ze sociálních dopadů připravovaných vládních reforem. Voliči však rovněž reflektují i na kauzy některých členů Nečasova vládního kabinetu. Nicméně je rovněž zjevné, že voliči pravice, kteří preferují nutnost realizace vládních reforem, se nezalekli ani problémů, které sužují koaliční vládu. To se projevilo zejména na voličích ODS, která se po dlouhodobém sestupu opět odrazila ode dna, její preference oproti minulým měsícům posílily a ODS se stala druhou nejsilnější stranou. Zajímavé je další, i když jen mírné posílení zájmu voličů o Věci veřejné, které si tak po velkém povolebním propadu již druhý měsíc pozvolna hledají cestu ke svým příznivcům. V nadcházejících měsících se však ukáže, jak zvládne protesty hasičů a policistů ministr vnitra Radek John a jak budou voliči reagovat na kauzy ministra školství Josefa Dobeše.

Mírný pokles oproti minulým měsícům pak zaznamenala TOP 09, tedy taktéž vládní strana, jejíž vedení sice není spojováno s žádnou aktuální aférou, nicméně právě ministři TOP 09 stojí v čele resortů, jejichž reformy budou mít na peněženky občanů největší vliv.

Před branami Poslanecké sněmovny stále postávají lidovci, kteří by se tak ani v únoru patrně do Sněmovny nedostali, nicméně jejich šance na případný volební úspěch rozhodně nelze podceňovat.

Není překvapením, že vláda, která přichází s reformami a s úspornými opatřeními, se potýká s nedostatkem voličské přízně, nicméně pozici Nečasova vládního kabinetu komplikují i aféry některých ministrů, což bude bezpochyby ovlivňovat i důvěru voličů v jednotlivé vládní strany v následujících měsících.

Exkluzivní internetový on/off-line průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 24. února 2011 - 2. března 2011 na vybrané skupině 11.204 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 200 tisíc registrovaných uživatelů 27.391 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%. Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný volební model vycházejí pouze z hlasů 59,6% respondentů, kteří představují vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

V případě teoretického konání voleb do PSP ČR na přelomu února a března letošního roku by se ziskem 33,8 procentních bodů jednoznačně zvítězila ČSSD. I přes mírný pokles volebních preferencí ČSSD oproti minulému měsíci si sociální demokraté pod vedením úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky i nadále udržuje velkou voličskou přízeň, získanou zejména kritikou reforem a poměrů ve stávající vládě.

Právě vládní reformy a úsporná vládní opatření v podstatě zaručují ČSSD udržení dlouhodobé pozice nejsilnější politické strany.

Druhou nejsilnější politickou stranou by se aktuálně stala ODS se ziskem 17,6%. Voličská důvěra v ODS oproti minulému měsíci vzrostla o 1,1%, a to navzdory aférám, ve kterých figurují její čelní představitelé. Lze tak říci, že voliči ODS prozatím přikládají mnohem větší význam reformnímu úsilí než aférám, nebo spíše jejich dosavadnímu průběhu.

TOP 09 si se ziskem 17% v porovnání s předchozím měsícem, kdy držela pozici druhé nejsilnější strany, pohoršila o 1,3 procentního bodu a od počátku roku se tak i nadále propadá. Důvodem může být fakt, že představitelé TOP 09 velice tvrdě a nekompromisně vystupují s prezentací nepopulárních reforem, jež budou mít negativní dopad na řadu domácností.

Komunisté oproti minulému měsíci zaznamenali růst o 1,1 procentního bodu a na přelomu února a března by jim dalo svůj hlas 12,9% voličů. Komunisté si tak standardně udržují svůj elektorát posílený o protivládní, respektive protireformní animozity.

Mírný nárůst preferencí zaznamenala strana Věcí veřejných, která si se ziskem 8,3% polepšila oproti minulému měsíci o 0,2 procentního bodu. Tím se potvrzuje trend z minulého měsíce, kdy preference VV poprvé od voleb začaly stoupat. Důvodem může být zejména velice opatrný přístup k vládním reformním krokům. Nicméně VV, respektive ministra vnitra Radka Johna, čeká reakce veřejnosti na protesty policistů a hasičů, ale i dění kolem ministra školství Josefa Dobeše.

Voliči nadále váhají zřetelněji podpořit KDU-ČSL, kterou by aktuálně volilo 4,5% voličů, což by však ani tentokrát nestačilo pro vstup do Poslanecké sněmovny. V každém případě lze říci, že šance lidovců na návrat do Poslanecké sněmovny nejsou nereálné a dění na domácí politické scéně a vystupování nového předsedy KDU-ČSL mohou hrát v osudu této strany zásadní roli.

Žádná jiná politická strana by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici nutnou pro vstup na parlamentní půdu.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL - POSLANECKÉ MANDÁTY:

Hypotetický volební model, který vychází z aktuálního průzkumu volebních preferencí, tedy z hlasů pouze rozhodnutých voličů a také údajů z posledních sněmovních voleb za použití d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů pro strany, ukazuje, že stávající vládní koalice by aktuálně disponovala pouze menšinou 96 hlasů. Tedy stejně jako v předchozím sledovaném období. Počet mandátů se nemění ani v případě ČSSD s KSČM, která by v Poslanecké sněmovně disponovala většinou 104 hlasů. Vzhledem ke stále vzrůstající voličské podpoře ČSSD a mírnému nárůstu zájmu o Věci veřejné je pak zajímavé sledovat případné spojení těchto dvou stran. Věci veřejné totiž avizují inklinování k středolevicové politice, což by v budoucnu nevylučovalo vznik koalice ČSSD a VV. V tuto chvíli by tato koalice disponovala 94 mandáty, ovšem rozhodně nelze vyloučit, že se tato hodnota může v blízké budoucnosti pohybovat kolem magické hranice sta hlasů. Překročení této hranice by přitom mohlo znamenat zajímavý vývoj vztahů mezi ČSSD a VV.

Více na http://www.sanep.cz

SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Kontakt:

Oldřich Zajíc

Tiskový mluvčí

tel.: 602 538 278

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-volby-sněmovna-firmy-SANEP-MÍNĚNÍ

Oblast
Praha, Česká republika (ce)

Kategorie
Politika, veřejná správa a soudy

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.