Na Slavkovském bojišti byl odhalen pomník koním zabitým v bitvě u Slavkova - Austerlitz

Pozořice (Brněnsko) 17. srpna (PROTEXT)

Na Staré poště Pozořické byl 15.8.2010 ve 14 hodin odhalen pomník koním zabitým v bitvě u Slavkova, za účasti patrona sochy, herce Bolka Polívky, sochaře Nikose Armutidise, ministra dopravy, pana Víta Bárty, který se stal patronem pomníku, jeho choti, místopředsedkyně poslanecké sněmovny Kateřiny Klasnové, náměstka ministra obrany ČR pana Michala Hrbaty a dalších hostů. Vít Bárta je dlouholetým návštěvníkem a příznivcem Projektu Austerlitz a zajímá se o historii, zejména o období napoleonských válek. Je také majitelem několika koní.

Pomník zabitým koním je odlit z bronzu a představuje koně v životní velikosti v okamžiku zásahu kulkou. Na jeho výrobu bylo použito více jak 300 kg bronzu a základní kámen byl položen 10.12.2008. Je jediným pomníkem zabitým koním ve válkách v České republice. Financován byl pouze ze soukromých zdrojů příznivců vojenské historie a chovatelů koní ze Staré pošty Pozořické, kde se nachází stáje, restaurace, hotel a muzeum. Slavkovské bojiště tak získalo památku, kterou stojí za to navštívit.

Celá akce se konala v rámci Projektu Austerlitz. Odhalení pomníku bylo součástí Napoleonských dnů 2010, které proběhly o minulém víkendu ve Slavkově u Brna. Akce se zúčastnilo na 200 vojáků, členů klubů vojenské historie z Čech, Moravy, Slovenska a Polska.

V letošním roce se odehraje ve dnech 3 - 5.12. na Slavkovském bojišti vzpomínková akce na bitvu u Slavkova 205. výročí. V sobotu 4.12. se uskuteční pod kopcem Santon u obce Tvarožná rekonstrukce této slavné bitvy. Pořadatelé očekávají okolo 1500 účastníků v historických uniformách z celého světa. Jižní Moravu tak navštíví desetitisíce diváků. Akce vyvrcholí 5.12. pietním aktem u Mohyly míru.

Kontakt:

Miroslav Jandora - mjandora(at)austerlitz.org http://www.austerlitz.org

Stará pošta Pozořická staraposta(at)staraposta.cz http://www.staraposta.cz

video z odhalení pomníku: http://www.youtube.com/watch?v=fvPjhA1aY2s&feature=player_embedded

ČTK ke zprávě vydává fotografie, které jsou k dispozici v databázi ČTK Protext - foto a na internetu na adrese http://www.protext.cz

Klíčová slova ČR-zajímavosti-příroda-koně-Projekt Austerlitz

Oblast
Jihomoravský (bn)

Kategorie

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.