Amazon.com oznamuje zvýšení tržeb ve druhém čtvrtletí roku 2010 o 41% na 6,57 miliardy dolarů

Seattle 26. července (PROTEXT/BusinessWire)

Společnost Amazon.com, Inc. (index NASDAQ:AMZN) dnes zveřejnila své finanční výsledky za druhé čtvrtletí roku 2010, končící dnem 30. června.

Za posledních 12 měsíců dosáhla provozní hotovost výše 2,56 miliardy dolarů, zatímco za posledních 12 měsíců končících dne 30. června 2009 měla firma Amazon provozní hotovost ve výši 1,88 miliardy dolarů. Za posledních 12 měsíců dosáhla volná hotovost výše 1,99 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 29%, oproti posledním 12 měsícům končícím dne 30. června 2009, kdy měla firma Amazon volnou hotovost ve výši 1,54 miliardy dolarů.

K 30. červnu 2010 činil přírůstek hodnoty kmenových akcií celkem 465 miliónů dolarů, oproti 451 miliónům dolarů v předchozím roce.

Čisté tržby za druhé čtvrtletí činily 6,57 miliardy dolarů, což představuje nárůst o 41% oproti druhému čtvrtletí roku 2009, kdy tržby dosáhly výše 4,65 miliónů dolarů. Po odečtení 48 miliónů dolarů ztráty ze směnných kurzů zahraničních měn by tržby za druhé čtvrtletí meziročně vzrostly dokonce o 42% oproti stejnému období roku 2009.

Provozní zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl výše 270 miliónů dolarů, což představuje nárůst o 71% oproti 159 miliónům dolarů ve druhém čtvrtletí roku 2009. Meziroční vliv kurzových ztrát na provozní zisk činil ve druhém čtvrtletí 10 miliónů dolarů. Provozní zisk ve druhém čtvrtletí roku 2009 byl negativně ovlivněn náklady na vyrovnání právních sporů, ve výši 51 miliónů dolarů.

Čistý zisk dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2010 výše 207 miliónů dolarů (respektive 0,45 dolaru na akcii), což představuje nárůst o 45% oproti stejnému období roku 2009, kdy čistý zisk činil 142 miliónů dolarů (respektive 0,32 dolaru na akcii).

“Rychlý růst zaznamenáváme v prodeji Kindle, Amazon Web Services, maloobchodním prodeji a prodeji přes třetí strany. Jsme také optimističtí aktuálním trendem, který vidíme v mobilních technologiích. Za posledních 12 měsíců si naši zákazníci z celého světa objednali v e-shopech Amazon zboží za více než 1 miliardu dolarů prostřednictvím mobilních zařízení,” řekl Jeff Bezos, zakladatel a generální ředitel Amazon.com. “Nejoblíbenějším mobilním zařízením dneška je smartphone, ovšem jsme také velmi potěšeni potenciálem nové kategorie bezdrátových počítačů typu tablet. S postupem doby se tablety mohou stát důležitou součástí dalšího růstu našeho podnikání.”

Hlavní informace

Čtenáři velmi pozitivně přijímají neotřelý způsob, jakým jim čtečka Kindle zprostředkovává čtenářský zážitek. Čtečka Kindle, která váží pouhých 0,282 kg, takže ji uživatel může bez únavy držet v jedné ruce i několik hodin, je vybavena displejem s technologií elektronického inkoustu, který neunavuje oči ani při čtení za jasného denního světla. Navíc nabízí Kindle až dvoutýdenní životnost baterie na jedno nabití a také bezdrátový 3G signál pro stahování knih bez nutnosti platit jakékoli měsíční poplatky nebo uzavírat roční smlouvy. A to vše za cenu 189 dolarů.

Amazon.com nyní prodává více knih pro Kindle než knih v papírové podobě. Za poslední tři měsíce připadalo na Amazon.com na každých prodaných 100 papírových knih 143 prodaných knih pro Kindle. Za poslední měsíc se na Amazon.com prodalo na 100 papírových knih celkem 180 knih pro Kindle. Tyto údaje zahrnují všechny knihy prodané v síti Amazon.com po celých USA, včetně knih v papírové podobě, ke kterým neexistuje verze pro Kindle. Tyto údaje naopak neobsahují knihy pro Kindle, které jsou k dispozici zdarma. Pokud bychom tyto knihy zahrnuly do přehledu, byl by počet prodaných knih pro Kindle ještě mnohem větší.

Za první pololetí roku 2010 prodal Amazon více než trojnásobný počet knih pro Kindle než ve stejném období roku 2009.

Podle posledních údajů Asociace amerických vydavatelů vzrostl v květnu 2010 počet elektronických knih o 163 % a v meziročním srovnání dokonce o 207%. Prodej knih pro čtečku Kindle v květnu i meziročně tyto hodnoty dokonce překonal.

Dne 6. července 2010 oznámilo nakladatelství Hachette, že James Patterson prodal k danému datu již 1,14 miliónů elektronických knih. Z tohoto počtu připadlo 867 881 kusů na knihy pro Kindle.

Pět autorů — Charlaine Harris, Stieg Larsson, Stephenie Meyer, James Patterson a Nora Roberts— navíc prodalo již více než 500 tisíc knih pro Kindle.

Amazon.com pokračuje v dalším rozšiřování strategie "Kup jednou, čti kdekoli" pro čtečku Kindle a představuje v tomto čtvrtletí nový Kindle for Android. Stejně jako všechny aplikace pro Kindle, obsahuje i Kindle for Android technologii Whispersync, která automaticky synchronizuje poslední přečtenou stránku, záložky, poznámky a zvýraznění, které ve svých knihách provedete ve všech podporovaných přístrojích, včetně Kindle, Kindle DX, iPad, iPod touch, iPhone, Mac, PC, BlackBerry či zařízeních s technologií Android.

Kindle nabízí největší výběr těch nejoblíbenějších knih, o které mají čtenáři zájem. Americký Kindle Store nyní nabízí více než 630 tisíc knih pro Kindl, včetně nových vydání a také 106 ze 110 bestsellerů podle deníku New York Times. Více než 510 tisíc z těchto knih stojí 9,99 dolarů nebo méně, a to včetně 75 bestsellerů dle New York Times. Kromě toho si čtenáři mohou prostřednictvím Kindle zdarma přečíst více než 1,8 miliónů knih vydaných před rokem 1923, u kterých skončila autorská ochrana.

V Severní Americe (zahrnující e-shopy pro USA a Kanadu) dosáhly tržby za druhé čtvrtletí 3,59 miliardy dolarů, což je o 46% více než ve stejném období roku 2009.

V zahraničí (zahrnující e-shopy pro Velkou Británii, Německo, Francii, Japonsko a Čínu) dosáhly tržby za druhé čtvrtletí 2,98 miliardy dolarů, což je o 35% více než ve stejném období roku 2009. Po odečtení meziročního vlivu fluktuace směnných kurzů lze říci, že tržby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 38%.

Celosvětově vzrostl prodej mediálních produktů o 18% na 2,87 miliardy dolarů.

Celosvětově vzrostl prodej elektroniky a ostatních spotřebičů o 69% na 3,49 miliardy dolarů. Po odečtení meziročního vlivu fluktuace směnných kurzů lze říci, že tržby ve druhém čtvrtletí vzrostly o 70%.

Firma představila programu Textbook Buyback, což je program, který pomáhá studentům snížit náklady na nákup studijních materiálů a umožňuje jim získat maximální přínos ze zakoupených učebnic. Navíc se velmi snadno a jednoduše používá.

E-shopy Amazon.co.uk a Amazon.de zahájily prodej potravin a nabízí zákazníkům nákup a doručení tisíců druhů potravin od předních světových výrobců, jako jsou například firmy Kraft, Nestlé, Mars, PepsiCo, Proctor & Gamble nebo Unilever.

Podnikatelé a vývojáři ve více než 190 zemích celého světa využívají službu Amazon Web Services (AWS). V prvním pololetí roku 2010 se služba AWS významně rozšířila do nových zeměpisných oblastí. Byly spuštěny první webové stránky v Singapuru, určené pro region Asie a Tichomoří a stávající nabídka služeb byla rozšířena o služby Amazon Virtual Private Cloud (virtuální cloud computing) a Amazon Relational Database Service (relační databáze), které jsou nyní dostupné ve všech zemích EU.

AWS byla rozšířena o možnost nového ukládání dat díky službám Amazon Simple Storage Service (S3) a Amazon S3 Reduced Redundancy Storage (RRS), které zákazníkům umožňují snížit náklady na ukládání a uchovávání dat, v případě, kdy klienti nejsou schopni využít kapacity stávajících standardních systémů pro ukládání dat Amazon S3.

Služba AWS byla také rozšířena o Cluster Compute Instances, což je nová generace cloud computingu Amazon Elastic Compute Cloud (EC2). Tento systém je určen pro vysoce výkonné aplikace.

Finanční výhled

Níže uvedená výhledová prohlášení vyjadřují očekávání vedení firmy Amazon.com ke dni 22. července 2010. Naše finanční výsledky jsou nepředvídatelné a mohou být podstatnou měrou ovlivněny mnoha faktory, mezi které patří například fluktuace směnných kurzů, změny globálních ekonomických podmínek a situace ve spotřebě obyvatel, události ve světě, rychlost růstu internetu a online obchodování a další faktory, které jsou podrobně popsány níže.

Výhled na třetí čtvrtletí roku 2010

Ve třetím čtvrtletí roku 2010 očekáváme čisté tržby ve výši mezi 6,900 až 7,625 miliardami dolarů, což představuje nárůst o 27 - 40%, oproti stejnému období roku 2009.

Ve třetím čtvrtletí roku 2010 očekáváme čistý zisk ve výši mezi 210 až 310 milióny dolarů, což představuje pokles o 16% až nárůst o 24% oproti stejnému období roku 2009.

V tomto výhledu je zahrnuta částka ve výši zhruba 130 miliónů dolarů na odpisy nehmotného majetku a výplaty akcionářům, přičemž se předpokládá, že v daném období nebudou provedeny žádné akvizice či investice a že nedojde k žádným úpravám výše odhadovaných odměn vyplácených akcionářům.

Dnes ve 14:00 proběhne živá webová konference. Od 17:00 bude k dispozici záznam webové konference, a to po období nejméně tří měsíců. Tento záznam si můžete přehrát na webových stránkách www.amazon.com/ir. V průběhu konferenčního hovoru budou činěna výhledová prohlášení a zveřejněny odhady týkající se finančních a provozních výsledků firmy.

Tato výhledová prohlášení je obecně velmi složité předvídat. Skutečné výsledky firmy se mohou z různých důvodů velmi lišit od údajů uvedených ve výhledových prohlášeních. Kromě shora uvedených faktorů mají na finanční výsledky firmy Amazon.com vliv také investice do nových obchodních příležitostí, jejich načasování, nabídka produktů prodávaných zákazníkům, poměr prodaných produktů a doplňkových služeb k těmto produktům, výše daní, kroky konkurence, způsob jakým firma zvládne další růst, mezinárodní expanze firmy, kolísání hospodářského výsledku, výsledek právních sporů a řízení, optimalizace naší práce, rizika plynoucí z řízení skladů a zásob, sezónní charakter prodejů, způsob jakým se firma vypořádá s uzavíráním obchodních smluv a s udržením klíčových obchodních vztahů, nové akvizice a strategické transakce a rizika plynoucí z naplnění našich představ ohledně obratu a produktivity. Ostatní rizika a nejistoty mimo jiné zahrnují rizika týkající se nových produktů, služeb a technologií, rizika související s přerušením dodávek energií, výpadky systémů, zdaněním a nařízením státních úřadů a také rizika související s platbami a zpronevěrou. Celá řad z těchto rizik nabývá nyní hrozivějších rozměrů, v důsledku aktuálních změn v globální ekonomice. Více informací o faktorech, které mohou potenciálně ovlivnit finanční výsledky firmy Amazon.com, najdete v našich pravidelných zprávách, které podáváme Komisi pro cenné papíry (SEC), včetně naší poslední výroční zprávy na formuláři 10-K a následujících zpráv.

O společnosti Amazon.com

Amazon.com, Inc. (index NASDAQ:AMZN), patří mezi 500 nejbohatších firem světa dle žebříčku časopisu Fortune. Firma sídlí v Seattlu a svůj první internetový obchod otevřela v červenci roku 1995. Dnes nabízí největší výběr zboží na světě. Firma Amazon.com, Inc. chce být nejlepší firmou v oblasti orientaci na zákazníka a místem, kde zákazníci naleznou všechno co mohou chtít koupit online, a to za nejnižší možné ceny. Amazon.com a ostatní prodejci nabízí milióny různých druhů zboží, nového i použitého, a to v kategoriích Knihy; Filmy, hudba a hry; Digitální média ke stažení; Elektronika a počítače; Dům a zahrada; Hračky a dětské zboží; Potraviny; Oděvy, obuv a šperky; Zdraví a krása; Sportovní potřeby; a Nástroje, automobily a průmyslové zboží. Amazon Web Services nabízí zákazníkům z řad programátorů a vývojářů přístup k vlastní technologické platformě firmy Amazon, kterou programátoři mohou využívat pro naprogramování v podstatě libovolné aplikace. Kindle a Kindle DX jsou revoluční přenosné čtečky, které umožňují bezdrátové stahování knih, časopisů, novin, blogů a osobních dokumentů, které se ve čtečce, díky špičkovému elektronickému inkoustu a kvalitnímu displeji, zobrazí stejně jako na skutečném papíře. Kindle a Kindle DX využívají stejnou 3G bezdrátovou technologii jako moderní mobilní telefony, takže uživatelé nikdy nemusí hledat přípojné místo do internetu přes Wi-Fi. Kindle je nejprodávanějším produktem v e-shopu Amazon a dodnes se prodalo několik miliónů kusů.

Pod pojmem Amazon se rozumí dceřiné firmy a webové stránky provozované společností Amazon, včetně webových stránek www.amazon.com, www.amazon.co.uk, www.amazon.de, www.amazon.co.jp, www.amazon.fr, www.amazon.ca, a www.amazon.cn. Pokud z kontextu nevyplývá jinak, rozumí se pod pojmy "Amazon.com," "my", "nám", apod. společnost Amazon.com, Inc.

AMAZON.COM, INC.

konsolidovaný tok hotovosti

(v miliónech dolarů)

(neauditováno)

tři měsíce končícíšest měsíců končícíchdvanáct měsíců končících
30. června30. června30. června
201020092010200920102009
HOTOVOST A EKVIVALENTY NA ZAČÁTKU OBDOBÍ1,8441,7013,4442,7691,9361,548
PROVOZNÍ ČINNOSTI:
čistý zisk2071425053191,088663
Úprava čistého zisku ve vztahu k čisté hotovosti získané provozní činností:
Odpisy hmotného majetku, vč. vývoje software a web stránek a ostatních odpisů12984249171456323
Odměny z akcií11185196152386300
Ostatní čisté provozní výdaje (příjmy)256051718386
Ztráta (zisk) z prodeje cenných papírů------(2)(2)(1)
Ostatní čisté výdaje (příjmy)(22)(14)(27)(12)(31)(53)
Odložená daň z příjmů(8)6(28)74930
Daňový odpočet z odměn z akcií(75)(20)(161)(70)(196)(122)
Změny v provozních aktivech a pasivech:
Inventáře(141)(23)18084(435)(261)
Pohledávky(42)16412183(252)(149)
Věřitelské účty(81)56(1,972)(1,073)959625
Výdaje příštích období200(6)(161)(128)265182
Mimořádný zisk161207349413990696
Odpisy z mimořádného zisku(214)(125)(441)(232)(799)(441)
Hotovost získaná (spotřebovaná) provozní činností250468(848)(117)2,5611,878
INVESTIČNÍ ČINNOSTI:
Nákup hmotného majetku, vč. software a web aplikací pro interní použití(196)(78)(336)(133)(575)(336)
Akvizice, hotovost získaná z akvizic a ostatní hotovost(21)(19)(40)(35)(45)(129)
Tržby z prodeje obchodovatelných cenných papírů a ostatních investic1,2083782,0806923,3541,545
Nákup obchodovatelných cenných papírů a ostatní investice(1,466)(56)(2,721)(951)(5,661)(1,877)
Hotovost získaná (spotřebovaná) investiční činností(475)(279)(1,017)(427)(2,927)(797)
FINANČNÍ ČINNOSTI:
Mimořádný daňový zisk z odměn z akcií752016170196122
Odkup kmenových akcií----------(100)
Výnosy z dlouhodobých úvěrů a ostatní výnosy5267613344
Splátky dlouhodobých úvěrů, kapitálového leasingu a finančního leasingu(37)(25)(98)(368)(186)(663)
Hotovost získaná (spotřebovaná) finanční činností43(3)130(292)143(597)
Vliv směnného kurzu na hotovost a ekvivalenty(33)49(80)3(84)(96)
Růst (pokles)čisté hotovosti a ekvivalentů(215)235(1,815)(833)(307)388
HOTOVOST A EKVIVALENTY NA KONCI OBDOBÍ1,6291,9361,6291,9361,6291,936
DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE O TOKU HOTOVOSTI
Náklady na úroky32528943
Náklady na daň příjmů432346346064
Nákup hmotného majetku (kapitálový leasing)831914237252118
Nákup hmotného majetku - řešení na zakázku (leasing)6061120117191173

AMAZON.COM, Inc.

Konsolidovaná výsledovka

(v miliónech dolarů, kromě údajů na akcii)

(neauditováno)

tři měsíce končícíšest měsíců končících
30. června30. června
2010200920102009
Tržby6,5664,65113,6979,541
Provozní náklady (1):
Náklady na prodej4,9573,51810,4587,260
Náklady na plnění onjednávek5824091,128831
Marketing211129412257
Technologie a obsah408299773575
Obecné a administrativní náklady11377210145
Ostatní provozní náklady (příjmy) (2)25605171
Provozní náklady celkem6,2964,49213,0329,139
Zisk z provozní činnosti270159665402
Příjem z úroků1282320
Náklady na úroky(9)(7)(16)(19)
Ostatní příjmy24192724
Celkové neprovozní tržby (výdaje)27203425
Zisk před zdaněním297179699427
Rezerva na daň z příjmů(88)(39)(189)(108)
Investiční činnost -fondy(2)2(5)--
Čistý zisk207142505319
Základní zisk na akcii0.460.331.130.74
Zředěný zisk na akcii0.450.321.110.73
Vážený průměr hodnoty akcií použitých k výpočtu zisku na akcii:
Základní447431446430
Zředěný455440455438
(1) Včetněcnásledujících odměn z akcií:
Plnění objednávek24204235
Marketing75129
Technologie a obsah584610382
Obecné a administrativní náklady22143926
(2) 2. čtvrtletí 2009 bylo negativně ovlivněno náklady ve výši 51 mil. dolarů na vyrovnání právního sporu

AMAZON.COM, INC.

Informace o jednotlivých oblastech

(v miliónech dolarů)

(neauditováno)

tři měsíce končícíšest měsíců končících
30. června30. června
2010200920102009
Severní Amerika
Tržby3,5902,4517,3705,030
Provozní náklady
Náklady na prodej2,5701,7795,3323,664
Přímé provozní náklady (1)8205471,5651,091
Provozní zisk200125473275
Zahraničí
Tržby2,9762,2006,3274,511
Provozní náklady
Náklady na prodej2,3871,7395,1263,596
Přímé provozní náklady (1)383282762565
Provozní zisk206179439350
Konsolidované údaje
Tržby6,5664,65113,6979,541
Provozní náklady
Náklady na prodej4,9573,51810,4587,260
Přímé provozní náklady1,2038292,3271,656
Příjem z úroků406304912625
Odměny z akcií(111)(85)(196)(152)
Ostatní čisté výdaje (příjmy)(2)(25)(60)(51)(71)
Zisk z provozní činnosti270159665402
Celkové neprovozní příjmy (výdaje)27203425
Rezerva na daň z příjmů(88)(39)(189)(108)
Investiční činnost - fondy(2)2(5)-
Čistý zisk207142505319
Nejdůležitější informace z jednotlivých regionů:
Čistý meziroční růst tržeb:
Severní Amerika46%13%47%17%
Zahraničí35164016
Konsolidovaně41144416
Meziroční růst provozního zisku:
Severní Amerika61%30%72%22%
Zahraničí15202527
Konsolidovaně34244624
Čisté tržby (mix):
Severní Amerika55%53%54%53%
Zahraničí45474647
100%100%100%100%

(1) Drtivá většina našich nákladů na "Technologie a obsah" se týká USA a většina z těchto nákladů je zaúčtována v regionu Severní Amerika.

(2) 2. čtvrtletí roku 2009 bylo negativně ovlivněno náklady ve výši 51 milionů dolarů na vyrovnání právního sporu.

AMAZON.COM, INC.

Doplňující informace k čistých tržbám

(v miliónech dolarů)

(neauditováno)

tři měsíce končícíšest měsíců končících
30. června30. června
2010200920102009
Severní Amerika
Média1,3241,1482,9212,454
Elektronika a ostatní všeobecné zboží2,0901,1874,1142,359
Ostatní176116335217
Severní Amerika celkem3,5902,4517,3705,030
Zahraničí
Média1,5501,2943,3832,712
Elektronika a ostatní všeobecné zboží1,3998822,8871,756
Ostatní27245743
Zahraničí celkem2,9762,2006,3274,511
Konsolidované údaje
Média2,8742,4426,3045,166
Elektronika a ostatní všeobecné zboží3,4892,0697,0014,115
Ostatní203140392260
Celkem konsolidovaně6,5664,65113,6979,541
Čistý meziroční růst tržeb:
Severní Amerika
Média15%0%19%4%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží76297435
Ostatní 52165412
Severní Amerika celkem46134717
Zahraničí
Média20%3%25%4%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží59456439
Ostatní13 (8)321
Celkem zahraničí35164016
Konsolidované údaje:
Média18%1%22%4%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží69357037
Ostatní45115110
Konsolidovaně celkem41144416
Meziroční růst tržeb bez započtení vlivu směnných kurzů:
Zahraničí:
Média21%12%22%15%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží63606255
Ostatní18103122
Celkem zahraničí38283828
Konsolidované údaje:
Média18%7%20%10%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží70416944
Ostatní46155013
Konsolidovaně celkem42204222
Konsolidované tržby (mix):
Média44%52%46%54%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží53455143
Ostatní3333
100%100%100%100%

AMAZON.COM, INC.

Konsolidovaná rozvaha

(v miliónech dolarů, kromě údajů na akcii)

30. červen31. prosinec30. červen
201020092009
AKTIVA(neauditováno)(neauditováno)
Oběžná aktiva:
Hotovost a ekvivalenty1,6293,4441,936
Obchodovatelné cenné papíry3,4792,9221,276
Zásoby1,9402,1711,325
Pohledávky805988584
Odložené daně265272183
Oběžná aktiva celkem8,1189,7975,304
Stálá aktiva1,7041,290981
Odložené daně265272183
Oběžná aktiva celkem8,1189,7975,304
Stálá aktiva1,7041,290981
Odložené daně2918118
Goodwill1,2291,234451
Ostatní1,3171,474821
Aktiva celkem12,39713,8137,675
PASIVA a VLASTNÍ JMĚNÍ AKSIONÁŘU
Oběžná pasiva:
Závazky3,5455,6052,508
Náklady příštích období1,7051,7591,128
Oběžná pasiva celkem5,2507,3643,636
Dlouhodobé úvěry132109109
Ostatní dlouhodobé závazky1,1581,083674
Poplatky
Vlastní jmění akcionářů:
Akcie s přednostník právem, základní hodnota 0.01:
Obchodovatelné akcie --500
Vydané a neprodané akcie -- žádné
Kmenové akcie, základní hodnota 0.01:
Obchodovatelné akcie --5,000
Vydané akcie -- 464, 461 a 448
Volné akcie -- 448, 444 a 432554
Vlastní akcie (v nákladech)(600)(600)(600)
Další kapitál6,0565,7364,321
Kumulovaná ztráta(282)(56)(58)
Nerozdělený zisk (ztráta)678172(411)
Vlastní jmění akcionářů celkem5,8575,2573,256
Pasiva a vlastní jmění akcionářů celkem12,39713,8137,675

AMAZON.COM, INC.

Doplňující finanční informace a obchodní matriky

(v miliónech dolarů, kromě údajů na akcii)

(neauditováno)

Č2 2009Č3 2009Č4 2009Č12010Č2 2010meziroč. změna
Hotovost a akcie
Provozní hotovost - posledních 12 měsíců (TTM)1,8782,2533,2932,7802,56136%
Pořízení stálých aktiv (včetně software a vývoje webových stránek) - TTM33633737345857571%
Volná hotovost (provozní hotovost mínus pořízení stálých aktiv) - TTM1,5421,9162,9202,3221,98629%
Volná hotovost - TTM, meziroční růst89%98%114%62%29%N/A
Investovaný kapitál (1)3,6663,8474,4495,1045,820N/A
Návratnost investovaného kapitálu (2)42%50%66%45%34%N/A
Kmenové akcie a opce (neprodané)4514514614634653%
Neprodané kmenové akcie4324334444464484%
Odměna z akcií191817181711
Neprodané opce - % vzhledem k neprodaným kmenovým akciím4.4%4.2%3.8%4.0%3.8%N/A
Provozní výsledky
Tržby celosvětově4,6515,4499,5197,1316,56641%
Tržby celosvětové - meziroční růst, bez započtení kurzových změn20%29%37%42%42%N/A
Tržby celosvětově - TTM20,50921,69324,50926,75028,66440%
Tržby celosvětově - TTM, meziroční růst, bez započtení kurzových změn24%24%29%33%38%N/A
Provozní zisk (3)15925147639427071%
Provozní zisk - meziroční růst (pokles), bez započtení kurzových změn(13%)69%63%56%77%N/A
Provozní zisk - TTM (3)8299251,1291,2791,39168%
Provozní zisk - TTM, meziroční růst bez započtení kurzových změn13%22%39%44%65%N/A
Provozní marže - TTM, % z celosvětových tržeb4.0%4.3%4.6%4.8%4.9%N/A
Čistý zisk (3)14219938429920745%
Čistý zisk na zředěnou akcii0.320.450.850.660.4541%
Čistý zisk - TTM (3)6637439021,0241,08864%
Čistý zisk na zředěnou akcii - TTM1.521.692.042.302.4259%
Regiony
Severní Amerika:
Čisté tržby2,4512,8434,9563,7803,59046%
Čisté tržby - meziroční růst, bez započtení kurzových změn13%24%36%46%46%N/A
Čisté tržby - TTM10,96311,50312,82814,03015,16838%
Provozní zisk12515627827320061%
Provozní zisk - % z čistých tržeb v Severní Americe5.1%5.5%5.6%7.2%5.6%N/A
Provozní zisk - TTM49456270983290784%
Provozní zisk - TTM, meziroční růst, bez započtení kurzových změn8%20%59%79%84%N/A
Provozní marže - TTM % z čistých tržeb v Severní Americe4.5%4.9%5.5%5.9%6.0%N/A
Zahraničí:
Čisté tržby2,2002,6064,5633,3512,97635%
Čisté tržby - meziroční růst, bez započtení kurzových změn28%35%37%37%38%N/A
Čisté tržby - TTM9,54610,19011,68112,72013,49641%
Čisté tržby - TTM % z celosvětových tržeb47%47%48%48%47%N/A
Provozní zisk17919431923420615%
Provozní zisk - % z čistých tržeb v zahraničí8.1%7.4%7.0%7.0%6.9%N/A
Provozní zisk - TTM72277386392595232%
Provozní zisk - TTM, meziroční růst, bez započtení kurzových změn49%49%41%33%28%N/A
Provozní marže - TTM % z čistých tržeb v zahraničí7.6%7.6%7.4%7.3%7.1%N/A
Konsolidované údaje (regiony):
Provozní výdaje (4)4,3475,0998,9226,6246,16042%
Provozní výdaje - TTM (4)19,29320,35822,93724,99326,80539%
Provozní zisk30435059750740634%
Provozní zisk - % z konsolidovaných tržeb6.5%6.4%6.3%7.1%6.2%N/A
Provozní zisk - TTM1,2161,3351,5721,7571,85953%
Provozní zisk - TTM, meziroční růst, bez započtení kurzových změn29%35%48%51%51%N/A
Provozní marže - TTM % z konsolidovaných čistých tržeb5.9%6.2%6.4%6.6%6.5%N/A

AMAZON.COM, INC.

Doplňující finanční informace a obchodní metriky

(v miliónech dolarů, kromě obratu ze zásob, závazků dle rozmezí splatnosti a údajů o zaměstnancích)

(neauditováno)

Č2 2009Č3 2009Č4 2009Č1 2010Č2 2010meziroč. změna
Doplňující informace
Doplňující informace k čistým tržbám v Severní Americe:
Média1,1481,4122,0991,5971,32415%
Média - meziroční růst, bez započtení kurzových změn0%14%19%22%15%N/A
Média TTM5,4495,6165,9646,2556,43218%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží1,1871,2932,6622,0242,09076%
Elektronika a ostatní všeob. zboží - meziroční růst, bez započtení kurzových změn29%36%54%73%76%N/A
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM5,0435,3856,3147,1668,06960%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM % z čistých tržeb v Severní Americe46%47%49%51%53%N/A
Ostatní11613819515917652%
Ostatní TTM47150255060866842%
Doplňující informace k čistým tržbám v zahraničí:
Média1,2941,5172,5801,8331,55020%
Média - meziroční růst, bez započtení kurzových změn12%22%26%23%21%N/A
Média - TTM 5,8495,8496,1186,8107,2257,48028%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží8821,0641,9471,4891,39959%
Elektronika a ostatní všeob. zboží - meziroční růst, bez započtení kurzových změn60%58%56%61%63%N/A
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM3,6033,9774,7685,3825,89964%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM % z čistých tržeb v zahraničí38%39%41%42%44%N/A
Ostatní242536292713%
Ostatní - TTM949510311411724%
Doplňující informace k čistým tržbám (celosvětově)
Média2,4422,9294,6793,4302,87418%
Média - meziroční růst, bez započtení kurzových změn7%18%23%22%18%N/A
Média - TTM11,29811,73412,77413,48013,91223%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží2,0692,3574,6093,5133,48969%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - meziroční růst, bez započtení kurz. změn41%45%54%68%70%N/A
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM8,6469,36211,08212,54813,96862%
Elektronika a ostatní všeobecné zboží - TTM % z čistých tržeb42%43%45%47%49%N/A
Ostatní14016323118820345%
Ostatní - TTM56559765372278539%
Rozvaha
Hotovost a obchodovatelné cenné papíry (5)3,5044,3046,6725,3815,41955%
Zásoby - na konci období1,3251,6172,1711,8201,94046%
Průměrný obrat zásob - TTM12.412.112.212.612.51%
Stálá aktiva9811,0861,2901,4361,70474%
Závazky - na konci období2,5083,3545,6053,6193,54541%
Závazky dle rozmezí splatnosti - na konci období65726859650%
Ostatní
Tržby za dopravu zboží (celosvětově)18520834124823929%
Náklady na dopravu zboží (celosvětově)33238869651848747%
Čisté náklady na dopravu zboží (celosvětově)14718035527024869%
Čisté náklady na dopravu zboží (celosvětově) - % z celkových tržeb3.1%3.3%3.7%3.8%3.8%N/A
Zaměstnanci (na plný a částečný úvazek , mimo smluvní a dočasné zaměstnance)21,00021,70024,30026,10028,30035%

(1) Průměrná celková aktiva mínus oběžná pasiva v posledních 5 čtvrtletích (nezahrnuje dlouhodobé úvěry).

(2) TTM (12 po sobě jdoucích měsíců) - volná hotovost dělená investovaným kapitálem.

(3) 2. čtvrtletí roku 2009 bylo negativně ovlivněno náklady ve výši 51 miliónů dolarů na vyrovnání právního sporu.

(4) Zahrnuje náklady na prodej, plnění objednávek, marketing, technologie a obsah a celkové všeobecné a administrativní náklady. Nezahrnuje odměny z akcií.

(5) Zahrnuje vázanou hotovost, zahrnutou pod položkou "Ostatní aktiva" v naší konsolidované rozvaze, a to v následující výši: $292 miliónů za Č2 2009, $303 miliónů za Č3 2009, $306 miliónů za Č4 2009, $318 miliónů za Č1 2010 a $311 miliónů za Č2 2010.

AMAZON.COM, Inc.

Vysvětlení některých pojmů

Zákaznické účty

Pod pojmem zákazník se rozumí zákaznický účet, který má jedinečnou e-mailovou adresu a byl založen při odeslání první objednávky zákazníkovi nebo poté co si zákazník objedná zboží od ostatních prodejců na našich webových stránkách. Mezi zákaznické účty nepatří některé druhy zákazníků, zejména těch, kteří využívají služeb některých z našich nově zakoupených dceřiných společností, dále pak zákazníci využívající programy Amazon Enterprise Solutions, Amazon.com Payments a Amazon Web Services a zákazníci vybraných firem, se kterými spolupracujeme v oblasti technologie, marketingu nebo propagační činnosti. Za aktivní zákazníky považujeme ty, kteří učinili alespoň 1 objednávku za posledních 12 měsíců.

Účty prodejců

Slovem prodejce se označují účty prodejců, které se zakládají ve chvíli, kdy prodejce získá ze zákaznického účtu objednávku. V počtech účtů prodejců nejsou zahrnuty prodejci využívající řešení Amazon Enterprise Solutions. Za aktivní prodejce považujeme ty, kteří získali alespoň 1 objednávku od zákazníků za posledních 12 měsíců.

Registrovaní vývojáři

Pod pojmem registrovaní vývojáři se rozumí registrované účty vývojářů, které vznikají ve chvíli, kdy se programátor nebo vývojář zaregistruje do služby Amazon Web Services a obdrží přístupový klíč pro vývojáře.

Počty kusů (jednotek)

Počet prodaných kusů (jednotek) znamená skutečný počet prodaných kusů nebo jednotek prostřednictvím portálu Amazon.com a všech souvisejících lokálních e-shopů (například www.amazon.com, www.amazon.co.uk, www.amazon.de, www.amazon.co.jp, www.amazon.fr, www.amazon.ca nebo www.amazon.cn). Tento údaj nezahrnuje vrácené nebo reklamované zboží. Do počtu prodaných kusů se zahrnuje i počet kusů prodaných na shora uvedených webových stránkách našimi prodejci a také počet kusů prodaných na webových stránkách, které patří společnosti Amazon.com, ale není v nich uvedeno jméno Amazon. Do počtu prodaných kusů není zahrnuto zboží prodané některými našimi dceřinými firmami ani prostřednictvím dárkových certifikátů firmy Amazon.com.

Kontaktní informace

Amazon.com - vztahy s investory

Rob Eldridge, 206/266-2171

www.amazon.com/ir

nebo

Amazon.com - vztahy s veřejností

Mary Osako, 206/266-7180

Zdroj: Amazon.com, Inc.

Přečtěte si tuto tiskovou zprávu online na:

http://www.businesswire.com/news/home/20100722006775/en

Text této zprávy v původním, zdrojovém jazyce je oficiální verzí. Překlad této zprávy do jiných jazyků poskytujeme pouze jako doplňkovou službu. Text zprávy v původním, zdrojovém jazyce je jedinou právně závaznou verzí této tiskové zprávy.

(BW)

Klíčová slova USA-internet-trh-firmy-Amazon.com

Oblast
USA, Kanada, OSN, svět a Arktida (us)

Kategorie
IT, telekomunikace
Obchod, marketing

ZASÍLÁNÍ ZPRÁV
Přihlásit k odběru

Upozornění:
Materiály označené značkou Protext nejsou součástí zpravodajského servisu ČTK a nelze je publikovat pod její značkou. Jde o komerční sdělení zadavatele, který je ve zprávě označen a který za ně nese plnou odpovědnost.