Premiéra českého krátkého filmu Rekonstrukce na MFF v Locarnu

Praha 11. července 2018 (PROTEXT)

Český film slaví úspěch: nezávislý debut Rekonstrukce bude soutěžit v Locarnu.

Snímek režisérů Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka a producentky Dagmar Sedláčkové bude ve světové premiéře uveden na švýcarském festivalu v srpnu 2018.

Scénář filmu kombinuje prvky dokumentu a fikce. Vychází z reálného případu vraždy bezdomovce spáchané dvojicí teenagerů v roce 2015 a následného vyšetřování. Jeden z pachatelů činu, sedmnáctiletý Olda (Jaroslav Květoň), čeká na soud ve vazební věznici pro mladistvé a jeho jednotvárný život protínají vzpomínky na policejní rekonstrukci činu. Autoři filmu se vyhnuli explicitnímu zobrazení průběhu činu, a příběh jim tak slouží především jako nástroj pro obecný komentář k fenoménu bezdůvodného násilí.

Hraný film Rekonstrukce je prvním společným snímkem režisérské dvojice Novák-Havlíček, pro Nováka je film také producentským debutem. Film vznikal navíc zcela nezávisle na prostředí obvyklé státní a soukromé podpory, o to výraznějším úspěchem je zařazení do soutěžní sekce krátkých filmů Pardi di domani na mezinárodním festivalu v Locarnu. Ten patří mezi nejprestižnější filmové přehlídky na světě a koná se ve Švýcarsku od r. 1946. Dramaturgie festivalu je zaměřena na nové filmové tvůrce a světovému publiku představuje aktuální tendence filmového vyjádření. Uvedení filmu Rekonstrukce znamená pro český film návrat do soutěžní sekce festivalu po 17 letech. Z českých snímků porota v minulosti ocenila například film Noční hovory s matkou režiséra Jana Němce, který si v roce 2001 odnesl cenu Zlatý leopard v sekci video.

Ondřej Novák (*1982) je režisér žijící v Praze, natočil několik krátkých dokumentů a videoklipů, Rekonstrukce je jeho producentským a režijním debutem. Je členem Motiv Collective, kde se věnuje tvorbě komiksových scénářů, interaktivních her a animace. Jiří Havlíček (*1977) je umělec a kurátor, žije a pracuje v Praze. Od roku 2014 je vedoucím ateliéru Text Forma Funkce na Fakultě umění v Ostravě. Natočil dva krátké experimentální filmy - Zajatci filmu (2012) a Film Týden (2016). Dagmar Sedláčková vystudovala na katedře Filmových studií Univerzity Karlovy v Praze a katedru produkce na pražské FAMU. Během studií produkovala krátký film Cagey Tigers režiséra Aramisova, který byl uveden v soutěžní sekci Cinéfondation v Cannes 2011. V roce 2014 se připojila jako producentka k nezávislé produkční společnosti MasterFilm, s.r.o. Ta se zaměřuje na autorská audiovizuální díla s vysokými uměleckými ambicemi a potenciálem mezinárodního přesahu a evropské koprodukce.

Mezinárodní filmový festival v Locarnu se koná od 1. do 11. srpna 2018, premiéra filmu Rekonstrukce je naplánovaná na neděli 5. srpna 2018.

Kontakt:

Dagmar Sedláčková

e-mail: dagmar@masterfilm.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-film-firmy-MasterFilm

Category

Newspapers, magazine, TV, radio, advertisement
Culture, entertainment, hobbies

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.