První mince z certifikovaného zlata na světě!

První fairmined mince světa

První fairmined mince světa

Praha/Paříž 16. května 2018 (PROTEXT)

Francie si může připsat další hrdé prvenství. V pařížské mincovně (Monnaie de Paris) byla v pondělí 14. května slavnostně vyražena první mince z certifikovaného zlata (Fairmined) na světě! Mince připomíná 100. výročí od konce 1. světové války.

V budově pařížské mincovny, která se řadí k jedné z nejstarších francouzských institucí, se v pondělí od brzkých ranních hodin tísnili novináři předních světových deníků, včetně francouzských Le Figaro a Le Monde, a další významní hosté. Všichni přítomní se sešli při příležitosti ražby první mince z certifikovaného zlata na světě.

Certifikované zlato s označením "Fairmined gold" se v posledních letech těší stále větší oblibě. Jedná se o zlato z malých dolů v Latinské Americe, Africe a Jihovýchodní Asii. Těžba v drobných dolech má často katastrofální dopad na životní prostředí i na kvalitu života horníků a celých tamních komunit. O zlepšení situace se dlouhodobě snaží Aliance pro zodpovědnou těžbu, jež pomáhá drobným podnikům k certifikaci. Certifikované doly jsou vázány přísnými pravidly, která zajišťují ochranu životního prostředí a zdraví horníků. Díky certifikaci se doly také lépe propojí se sítí dodavatelů, kteří jejich zlato vykupují za férové ceny. Část výkupní ceny zlata pak malé těžební společnosti investují zpět do nových technologií, vzdělávání, vybavení, ale i do revitalizace prostředí, kde horníci a jejich rodiny žijí.

Dle rostoucí poptávky po Fairmined zlatě, je zřejmé, že současná společnost si rozdíly mezi certifikovanými a necertifikovanými doly zřetelně uvědomuje. Tvrzení ostatně dokládá vysoká účast na pondělní tiskové konferenci v pařížské mincovně.

Na tiskové konferenci promluvili Aurélien Rousseau, ředitel pařížské mincovny, Ole Bj?rn Fausa, spolumajitel Samlerhuset group, distribuční společnosti numismatů, Yves Bertrand, představitel Aliance pro zodpovědnou těžbu a Alfredo Gonzales, kolumbiský horník z těžební společnosti Iquira, která poskytnula zlato pro dnešní ražbu.

"Ražba první mince z certifikovaného zlata jasně dokazuje to, že systém fungování malých těžebních společností se pozvolna obrací k lepšímu. Stále více hráčů na světovém trhu se přiklání k Fairmined zlatu. Jejich nákupní chování se samozřejmě pozitivně promítá do míst, odkud zlato pochází. Dopad těžby na životní prostředí je eliminován a pracovní podmínky horníků se zlepšují," reaguje na včerejší úspěch Ole Bjorn Fausa.

Fausova distribuční společnost, kterou v České republice reprezentuje Národní Pokladnice, patří mezi nejdominantnější iniciátory certifikovaného zlata. Již třetím rokem razí Nobelovu cenu míru a ve všech světových pobočkách společnosti se každoročně objeví nové numismaty, ražené z Fairmined zlata. V České republice se tento rok jednalo o Fairmined medaili, věnovanou T. G. Masarykovi.

Samlerhuset group se stane v zemích své působnosti výhradním distributorem také první Fairmined mince. V nabídce Národní Pokladnice se numismat objeví koncem května 2018.

Motiv unikání zlaté mince oslavuje 100. výročí od konce 1. světové války. Autorem designu je uznávaný francouzský medailér Joaquin Jiminez.

Nominální hodnota mince je 50 eur a je ražena z 1?4 unce ryzího zlata. Celosvětová limitace podléhá pouhým 600 kusům. Do České republiky bude uvolněno ovšem jen 60 mincí.

Kontakt pro novináře: Kateřina Škabradová, katerina.skabradova@samlerhuset.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-Francie-kovy-hobby-numismatika-Národní Pokladnice-firmy

Category

Newspapers, magazine, TV, radio, advertisement
Banks, insurance companies, stock exchanges

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

Zleva: Yves Bertrand, Ole Bjorn Fausa a Alfredo Gonzales

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.