Váleční veteráni zavzpomínali v bunkru. Okouzlila je bývalá hlasatelka Tomsová, tu zase jejich příběhy a zbraně.

Praha 13. dubna 2018 (PROTEXT)

Veteráni II. světové války a další účastníci bojů za svobodu se společně setkali v komunitním centru Nadačního fondu REGI Base I. zvaném Bunkr. Více než deset pamětníků uvítali zakladatel Nadačního fondu Hynek Čech a předseda ÚV ČSBS plk. v. v. Jaroslav Vodička a pozdravit je přišla i bývalá televizní hlasatelka, dnes moderátorka a herečka, stále elegantní a nestárnoucí Marie Tomsová. Ta okouzlila přítomné hrdiny, ji samotnou jejich příběhy, ale třeba také některé zbraně.

Komunitní centrum Nadačního fondu REGI Base I. přivítalo v úterý 10. dubna vzácné hosty, a to nejen veterány z II. světové války, ale i pamětníky Českého národního povstání, politické vězně nebo přeživší z Lidic. "Organizace setkávání veteránů a válečných pamětníků je jen jedna z mnoha činností Nadačního fondu REGI Base I.," upřesnil zakladatel Nadačního Fondu Hynek Čech. „REGI BASE se snaží nejen pomáhat zraněným veteránům, hasičům nebo policistům, ale i šířit povědomí o existenci a potřebách těchto lidí. A vedle této konkrétní pomoci, se zaměřuje i na vzdělávací a společenské aktivity a preventivní programy pro mládež i veřejnost," dále doplnil pan Čech. "Tohle setkání konkrétně si klade za cíl připomenout důležité období našich dějin a to, že existují ještě pamětníci, kteří nám k tomu mají co říct. V souvislosti s aktuálními problémy, se kterým se svět potýká, je jen dobře připomínat, že všechno tady jednou bylo a že už by bylo dobré se konečně poučit," dodal ještě s úsměvem.

Se zajímavým postřehem vstoupil do debaty pan Jiří Pitín, jedno z dětí, které přežilo vypálení Lidic: "Jsem moc rád, že podobné nadace existují. Málokdo si uvědomuje, že na jednoho mrtvého vojáka z každé války jsou 2-3 zranění a z toho jeden těžce. A právě ti často potřebují pomoct."

Veterány čekal příjemný program s hudbou, promítáním a předáním pamětních listů a překvapením od firmy DORO ČR, která darovala veteránům mobilní telefony. Potěšilo je i setkání se slavnou televizní hlasatelkou Marií Tomsovou. Vzpomínalo se hodně a z vyprávění přítomných pamětníků nebo paní Tomsové by mohla vzniknout nejedna zajímavá reportáž.

Podobná setkání se budou organizovat pravidelně.

Nadační fond REGI Base I. byl založen v roce 2011 na pomoc zraněným novodobým válečným veteránům, později se rozšířil o pomoc hasičům a policistům. V současnosti nadační fond pomáhá všem, kteří za nás sloužili. Tedy bývalým vojákům, policistům, hasičům, zaměstnancům celní nebo vězeňské správy, pokud jejich služební poměr trval minimálně 3 roky a jejich rodinným příslušníkům.

Kdo jsou ti, kterým pomáháme a kteří za nás sloužili?

- Válečný veterán dle zákona č. 170/1990 Sb., o válečných veteránech

- Bývalý - voják, policista, hasič, zaměstnanec celní nebo vězeňské správy, pokud jeho/její služební poměr trval minimálně 3 roky

- Rodinný příslušník: osoba blízká - manželka / manžel, druh / družka, dítě do věku 26 let

Více zde: http://www.regibase.cz/nadacni-fond/

KONTAKT PRO MÉDIA:

Daniela Pedret

Marketing & PR

REGI Base I.

Tel: +420 737 269 674

daniela.pedret@regibase.cz

daniela.pedret@seznam.cz

Hynek Čech

Předseda Nadačního fondu

REGI Base I.

cech@regibase.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-historie-armáda-veteráni-Nadační fond REGI Base I.

Category

Politics, Religion Unions and Welfare Issues
Newspapers, magazine, TV, radio, advertisement

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.