Astrofyzik Jiří Grygar oslaví 82. narozeniny filmem

Praha 12. března 2018 (PROTEXT)

Premiéru dokumentu o slavném astronomovi a popularizátorovi vědy Jiřím Grygarovi uvede sám hlavní protagonista

Za účasti hlavní hvězdy snímku Grygar se odehraje pražská premiéra dokumentárního filmu o fenoménu české popularizace vědy.

Astronom Jiří Grygar se proslavil hlavně jako popularizátor vědy a to mimo jiné díky legendárnímu pořadu Československé televize Okna vesmíru dokořán. Nejen na něj bude vzpomínat v životopisném snímku, který o něm několik let natáčeli studenti Slezské univerzity v Opavě. Ti jej provázeli na jeho přednáškách o astronomii po celé republice, vyrazili s ním na tradiční letní cyklistickou expedici Ebicykl, ale nakonec také do Argentiny na observatoř Pierra Augera pro výzkum kosmického záření, na jejímž projektu se tento známý astrofyzik podílí. Autoři dokumentu se ale věnovali i životnímu příběhu Jiřího Grygara, který pochází z rodiny českých Slezanů, jenž prožila odsun z pohraničí po nacistické okupaci Československa a také mu položili otázku nejtěžší - jak může vědec jako on věřit v Boha?

"Natáčení s Jiřím Grygarem bylo vlastně neskutečně jednoduché. Vycházel nám ve všem vstříc, nebál se odpovídat na každou otázku a vždy se snažil pro studenty najít prostor ve svém nabitém programu. Pro studenty, jako důležité spolutvůrce dokumentu, byly nakonec nejzajímavější dvě témata - jeho schopnost jednoduše vysvětlovat složité otázky vědy a pak jeho vztah ke Slezsku a Opavě, ke kterým jeho rodina od nepaměti patřila," říká vedoucí oboru Multimediální techniky na Slezské univerzitě v Opavě Martin Petrásek.

Pro Slezskou univerzitu v Opavě jde o první celovečerní film, který vyprodukovala v rámci svého oboru Multimediální techniky. Pražská premiéra snímku GRYGAR se uskuteční v sobotu 17. 3. od 20 hodin v kině Atlas. Film přestaví sám Jiří Grygar. V neděli 18.3. od 20:00 snímek nabídne v televizní premiéře stanice Prima Zoom. Od dubna pak snímek vstoupí do kinodistribuce. Zavítá však nejen do kin, ale také do planetárií, hvězdáren a škol.

Režii snímku měl na starost pedagog Slezské univerzity Martin Petrásek, autorem scénáře je pak novinář Leoš Kyša.

Název filmu: GRYGAR

Námět a scénář: Leoš Kyša

Režie: Martin Petrásek

Producent: Slezská univerzita v Opavě

Distribuce: Vojtěch Filčev

Typ snímku: Biografický dokument o českém astrofyzikovi Jiřím Grygarovi

Rok výroby: 2018

www.grygar-film.cz

Stopáž: 84 min.

Kontakt: Vojtěch Filčev / distribuce@grygar-film.cz

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-vesmír-film-školy-dokumentární-Grygar-Vojtěch Filčev

Category

Education
Culture, entertainment, hobbies

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.