Náhlé echo: Hravý i naléhavý Michael Rittstein

Rožnov pod Radhoštěm 12. března 2018 (PROTEXT)

Rožnovská galerie CREARS zahajuje letošní výstavní sezónu a hned v jejím úvodu se pochlubí počinem hodným mimořádné pozornosti. Od 4. dubna budou na nábřeží Dukelských hrdinů k vidění velkoformátová, ale i "klasická" plátna jednoho z nejvýznamnějších současných českých figurálních malířů Michaela Rittsteina.

Rittstein je malířem a dokumentátorem každodennosti v její nejprostší podobě. Základem každého obrazu je kousek reality, který byl odpozorován ze skutečného života. Již od dob studií tak lze v umělcově tvorbě sledovat zájem o obyčejné prožitky obyčejného člověka v obyčejném prostředí, které však bývají zachyceny ve vždy překvapivých a často delikátních či bizarních souvislostech. S vlastní osobitostí pracuje Rittstein také s obrazovou plochou. Způsob, jakým přistupuje k budování prostoru a objemů, připomíná místy spíše práci sochaře. Na svá plátna totiž nanáší neobyčejně vysoké vrstvy sytých a pestrých akrylových barev, které kromě štětců modeluje špachtlemi či dokonce holýma rukama. Vznikají takto bohatě strukturovaná díla výrazné plastičnosti vzbuzující obsedantní touhu po doteku.

Excentrický rukopis výrazně barevných, kompozičně bohatých a vizuálně silně podmanivých pláten vtahuje diváky svými nekonvenčně uchopenými figurálními náměty do svébytného vizuálního univerza s vlastními poetickými zákony i filosofií. Umělcův vnitřní obrazový svět je poté uskutečňován prostřednictvím nevysychajícího zdroje jeho bezbřehé imaginace, ale také díky umění tyto inspirace pevně ukotvit a zhmotnit. Rittsteinova plátna nepostrádají vtip a anekdotičnost, přesto o nich nelze tvrdit, že jsou prvoplánová či vykalkulovaná. Ač bývá často zařazován k proudu tzv. "české grotesky", sám sebe definuje spíše jako malíře "lokální historky". Obraz je pro něj především místem k zachycení emocí, ze kterých je údajně poskládán celý náš svět.

Vernisáž prodejní výstavy proběhne v galerii CREARS ve středu 4. dubna v 17:30 hodin za osobní účasti Michaela Rittsteina. Diváci se mohou těšit na komentovanou prohlídku a navazující rozpravu o vystavených obrazech. Výstava bude trvat do soboty 19. května.

Základní informace o výstavě Náhlé echo:

Kdy / od 4. dubna - 19. května 2018

Kde / Galerie CREARS, nábř.Dukelských hrdinů 442, Rožnov pod Radhoštěm

Otevírací hodiny / ST - Pá 10:00 - 12:00, 14:30 - 17:00, So - 9:30 - 12:00

Vstupné / zdarma

Vernisáž 4. 4.2018 od 17.30 hodin

http://www.galeriecrears.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-výtvarné-Rittstein-Galerie CREARS

Category

Culture, entertainment, hobbies

Region

Zlin region

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.