Něha a vášeň v podání Matyáše Nováka

MATYÁŠ NOVÁK se věnuje hře na klavír už od svých pěti let Foto Robert Tichý

MATYÁŠ NOVÁK se věnuje hře na klavír už od svých pěti let Foto Robert Tichý

Šumperk/Jeseník 12. března 2018 (PROTEXT)

Jarní část cyklu Klasika Viva 2018 pokračuje v pondělí 26. března v Klášterním kostele v Šumperku a v úterý 27. března v jesenické Kapli. Tentokrát se publiku představí jeden z nejnadanějších pianistů nejmladší hudební generace - MATYÁŠ NOVÁK, který se věnuje hře na klavír už od svých pěti let a jehož ojedinělý talent v minulosti rozvíjeli M. Vlčková, J. Turková, M. Langer a I. Kahánek. Matyáš v současnosti navštěvuje gymnázium J. K. Tyla Hradci Králové a zároveň studuje ve třídě Jitky Fowler Fraňkové na pardubické konzervatoři. Od září 2013 také studuje na věhlasné klavírní akademii "Incontri col Maestro" v italské Imole, kde začínal nejprve ve třídě prof. Vovky Ashkenazyho a v roce 2017 přešel pod vedení Borise Petrushanského.

Matyáš je laureátem četných národních i mezinárodních soutěží a navzdory svému mladému věku zasedá v porotách mezinárodních soutěží. V roce 2015 získal 1. cenu a Cenu Heleny Karáskové pro absolutního vítěze v Mezinárodní rozhlasové soutěži mladých hudebníků Concertino Praga, kde soutěžil v kategorii DUO spolu s houslistkou Larisou Palochovou. V dubnu téhož roku získal 1. cenu a titul absolutního vítěze oboru klavír na Mezinárodní soutěži Pro Bohemia v Ostravě. V následujícím roce získal Grand Prix pro absolutního vítěze na 21st Evangelia Tjiarri International Piano Competition (Larnaka, Kypr), 1. cenu na 3th Aci Bertoncelj International Piano Competition (Velenje, Slovinsko), 1. cenu na 4. Internationaler Jenö Takács Klavierwettbewerb (Oberschützen, Rakousko) a 1. cenu a titul abolutního vítěze oboru na XXXIX. Soutěžní přehlídce konzervatoří a hudebních gymnázií. V roce 2017 natočil sólové CD s cyklem Léta putování: Rok první: Švýcarsko Ference Liszta, získal 1. cenu na Bradshaw & Buono International Piano Competition a debutoval v Carnegie Hall v New Yorku. V červenci téhož roku se stal jedním z vítězů CME International Performing Arts Grant, ocenění, které uděluje Center for Musical Excellence v New Jersey. Součástí ceny je účast na Brevard International Music Festival v Severní Karolíně v roce 2018.

Matyáš koncertuje pravidelně doma i v zahraničí (Německo, Rakousko, Polsko, Lucembursko, Španělsko, Itálie, Srbsko, Čína a USA) a účastní se domácích i zahraničních hudebních festivalů: Hudba Znojmo (2010), Jihočeský festival Concertina Praga (2012, 2013, 2015), Za poklady Broumovska (2013), II Festival internacional de música de Sóller (Španělsko 2014), Junior Academy Eppan (Itálie, duben 2015), Imola Summer Piano Academy & Festival (Itálie 2015), XXI Ibiza Intenational Music Festival (Španělsko 2015), Mladá Praha (2015), Klášterní hudební slavnosti (2017), Chopinův festival Mariánské Lázně (2017), a mistrovských kurzů: V. Ashkenazy, D. Baschkirov, A. Bonatta, J. Dvarionas, G. Gruzman, X. Hranická, I. Kahánek, M. Kasík, I. Klánský, A. Kouyoumdian, D. Kuyken, M. Langer, A. Lonquich, L. Margarius, B. Petrushansky, M. Rezek.

Jako sólista vystupoval s Filharmonií Brno, Komorní filharmonií Pardubice, komorním orchestrem Quattro, Západočeským symfonickým orchestrem Mariánské Lázně, Orchestra da Camera di Imola, Symfonickým orchestrem Pražské konzervatoře a s Filharmonií Hradec Králové. Je vyhledávaným komorním hráčem a korepetitorem a kromě hry na piano se věnuje také hře na housle.

Během obou večerů zazní vybrané skladby z díla dvou velikánů romantického klavíru - Fryderyka Chopina a Franze Liszta. V programu nebudou chybět oblíbené Chopinovy balady či etudy, ani výběr z Lisztových Let putování, Transcendentálních etud nebo Reminiscences de Norma.

Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji na internetových stránkách Klasika Viva, osobně v pokladně DK Šumperku a v rezervačním systému MKZ Jeseník.

www.klasikaviva.cz

Kontakt:

Roman Janků Management s.r.o.

V Polích 147, 281 71 Rostoklaty

e-mail: info@agenturajd.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-hudba-festival-Roman Janků Management

Category

Culture, entertainment, hobbies

Region

Olomouc region

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.