Tchaj-pej protestuje proti tomu, že Peking zahájil jednostranné užívání letových tras v Tchajwanské úžině, a volá po konzultacích

Praha 12. ledna (PROTEXT)

Dne 4. ledna vláda Čínské republiky (Tchaj-wanu) protestovala proti tomu, že pevninská Čína téhož dne jednostranně zahájila užívání letové trasy M503 vedoucí prostorem Tchajwanské úžiny respektive jejích návazných tras W121, W122 a W123, které z ní odbočují západním směrem.

Peking inicioval tyto čtyři letecké trasy bez předchozí komunikace s Tchaj-pejí a provoz na nich spustil ve stejný den. Tchaj-wan se domnívá, že tato akce porušuje výsledky jednání mezi Taipei Airlines Association a China Air Transport Association z března roku 2015, kdy se pevninská Čína opakovaně zavázala používat trasu M503 pouze pro jednosměrné lety ze severu na jih a dále neaktivovat letové trasy s označením W, dokud nebudou tyto potvrzeny v rámci dalších jednání.

Jednostranné užívání těchto tras je rovněž zcela v rozporu s mezinárodními předpisy v oblasti civilního letectví, ignoruje bezpečnost letectví a nezohledňuje Tchaj-wan. Tchajwanská vláda vyzývá všechny strany, aby tyto letové trasy nepoužívaly, neboť zde existují vážné obavy o bezpečnost.

7. ledna ostrovní prezidentka Tsai Ing-wen svolala zasedání Rady pro národní bezpečnost, aby zhodnotila vývoj ve východní Asii včetně situace v Severní Koreji, napětí v regionu způsobené častými vojenskými akcemi pevninské Číny a její jednostranné užívání zmíněných tras.

Po setkání prezidentka Tsai vydala prohlášení v několika bodech:

(1) Jednostranné užívání kontroverzních leteckých tras je provokací, která má dopad na regionální bezpečnost.

Aktivace těchto sporných tras nejen vážně ovlivňuje regionální bezpečnost a bezpečnost letů, nýbrž také představuje politickou a vojenskou hrozbu pro Tchaj-wan a jako taková destabilizuje celý region. Jako člen regionální komunity má pevninská Čína povinnost zachovávat regionální stabilitu a podobné akce jsou nezodpovědné.

(2) Tchaj-wan bude i nadále posilovat svou národní bezpečnost.

Tchaj-wan minimalizuje rizika pro národní bezpečnost a současně maximalizuje regionální spolupráci s ohledem na regionální výzvy a zvyšování napětí.

(3) Tchaj-wan bude hájit klíčové národní hodnoty, tj. svobodu a demokracii.

Armáda ROC posílí svou schopnost komplexně sledovat vojenské manévrování pevninské Číny a schopnost reagovat na něj.

(4) Tchaj-wan bude nejvyšší možnou měrou ve spojení s mezinárodním společenstvím.

Jednostranné užívání kontroverzních letových tras bez předchozího vyjednávání ze strany Pekingu ohrožuje bezpečnost letectví a narušuje status quo vztahů přes úžinu.

(5) Peking by měl plnit své povinnosti vůči regionu a ihned obnovit jednání s Tchaj-wanem.

Aby bylo možné vyřešit negativní dopad tohoto kroku na regionální stabilitu, bezpečnost letectví a vztahy přes úžinu, Tchaj-wan je připraven spolupracovat a chovat se odpovědně. Tchaj-pej vyzývá pekingské úřady, aby přihlédly k těžce vydobytým mírovým a stabilním vztahům přes úžinu.

Kontakt:

Lukáš Krejčí

Informační oddělení, Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze

Evropská 2590/33c

160 00 Praha 6

Tel.: 233 320 720

E-mail: krejciteco@gmail.com

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-Tchaj-wan-Čína-letectví-diplomacie-Tchajpejská hospodářská a kulturní kancelář v Praze

Category

Transport, cars, motorcycles, aircraft, ships, weapons
Politics, Religion Unions and Welfare Issues

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.