SANEP: V září by vládní koalice přišla o devět mandátů

Praha 6. října (PROTEXT)

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly koncem září letošního roku, vyhrála by ČSSD před druhou ODS. I nadále by před branami Poslanecké sněmovny zůstali lidovci a Strana zelených. Jak však ukazují stranické preference, které zahrnují i hlasy nevoličů, v září by si levice, tedy ČSSD společně s KSČM, polepšila o 9 mandátů, zatímco stávající koaliční uskupení ODS, TOP 09 a VV by devět mandátů ztratilo. I přes posílení levice by však v říjnu koalice ODS, TOP 09 a VV ovládla Poslaneckou sněmovnu většinou 109 hlasů. Jak dále ukazují výsledky exkluzivního průzkumu volebních preferencí společnosti SANEP, v září by ODS ztratila osm poslaneckých hlasů a Věci veřejné dva poslanecké mandáty. Naopak TOP 09 by si o jeden poslanecký mandát polepšila, stejně jako ČSSD, která by získala oproti stávajícímu stavu další tři poslance a KSČM dokonce šest poslanců.

Exkluzivní internetový průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 23. - 29. září 2010 na vybrané skupině 8370 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18-69 let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci panelu 175 tisíc registrovaných uživatelů 21.549 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje kolem +-1,5%.

Průzkum aktuálních volebních (nikoli stranických) preferencí a předpokládaný volební model vychází pouze z hlasů 59,4% respondentů, kteří představují reprezentativní vzorek rozhodnutých voličů. Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

Čtyři měsíce po konání květnových voleb do Poslanecké sněmovny se začínají zvedat volební preference ČSSD, která by v září získala 25,2% voličských hlasů, což je o 2,4 procentních bodů více než v květnových volbách. Z pohledu poslaneckých mandátů by tak v září ČSSD posílila o tři poslanecké hlasy. Ani tento výsledek by však vítězné ČSSD nezajistil v případě spojení s KSČM v Poslanecké sněmovně většinu. Za posílením ČSSD může stát jak úřadující předseda Bohuslav Sobotka, který je vnímán i širokou veřejností jako jeden z nejdůvěryhodnějších politiků, tak i připravované vládní reformy a úsporná opatření, proti nimž se zvedá vlna odborových protestních akcí.

Zatímco sociální demokracie posiluje, ODS by oproti květnovým volbám, kdy získala 20,22% hlasů, v září získala pouze 19,3% voličských hlasů. To by občanské demokraty stálo 8 poslaneckých mandátů. Stejně tak Věci veřejné oslabily během čtyř měsíců z 10,88% na aktuálních 9,6%. Namísto stávajících 24 poslanců by tak Věci veřejné v září získaly pouze 22 poslaneckých křesel. Z vládní trojky tak zaznamenala vzestup pouze TOP 09, a to z květnových 16,7% na zářijových 17,8%. TOP 09 by tak získala o jednoho poslance víc než má dnes a přibližuje se tak k ODS.

Patrně právě znepokojení státních zaměstnanců a připravovaná vládní úsporná opatření mobilizují i voliče KSČM, která by oproti květnovým volbám, kdy získala 11,27% hlasů, v září posílila o 2,3 procentního bodu a získala by tak i o 6 poslaneckých křesel víc než má dnes.

Žádná z dalších politických stran by ani v září nedosáhla požadované pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do Poslanecké sněmovny.

HYPOTETICKÝ VOLEBNÍ MODEL - POSLANECKÉ MANDÁTY

Hypotetický volební model, který vychází z aktuálního průzkumu volebních preferencí, tedy z hlasů pouze rozhodnutých voličů a také údajů z posledních sněmovních voleb za použití d'Hondtovy metody pro výpočet mandátů pro strany, ukazuje, že posílení ČSSD a komunistů by ani v září neumožnilo levici dosáhnout většinového postavení v Poslanecké sněmovně. Sociální demokraté by totiž společně s komunisty dali dohromady pouze 91 poslaneckých hlasů. Oproti tomu i oslabená vládní trojka by v září disponovala silou 109 hlasů, které by stačily této koalici k pohodlnému ovládnutí Sněmovny a sestavení koaliční vlády.

Jak však ukazují zářijové výsledky volebních preferencí společnosti SANEP, vzhledem k připravovaným vládním reformám, úsporným opatřením a znepokojeným státním zaměstnancům a odborovým svazům nelze vyloučit pokračující trend oslabovaní pravicových stran ve prospěch posilující levice. To se také může výrazně projevit již v nadcházejících komunálních volbách.

V souvislosti s uvedeným hypotetickým volebním modelem je nutné brát v úvahu, že skutečný počet poslaneckých mandátů je závislý na faktickém počtu platných volebních lístků a počtu voličských hlasů v jednotlivých krajích. Při uvedeném výpočtu a odhadu je tedy nutné počítat s minimální možnou odchylkou +- 2 mandátů.

Více na http://www.sanep.cz

SANEP je exklusivním partnerem Vysoké školy ekonomické v Praze, Fakulty mezinárodních vztahů a výzkumného záměru Governance v kontextu globalizované společnosti a ekonomiky, a dále je členem mezinárodní aliance výzkumných agentur AIMRI (Alliance of International Market Research Institutes).

Kontakt:

Oldřich Zajíc

Ředitel a jednatel společnosti

tel.: 602 538 278

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu s grafy, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz

 

SENDING PRESS RELEASES

I want to receive press releases with the same keywords as this article:

Keywords

ČR-volby-firmy-SANEP-MÍNĚNÍ

Category

Politics, Religion Unions and Welfare Issues

Region

Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Photograph

 
 

Important notice

Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.