Poptávka po nano rouškách roste, proč tomu tak je?

Zatímco poptávka po běžných rouškách v červnu klesla, trh s nanovlákennými rouškami neustále roste. Jen za pondělí 13.7. se zvýšila poptávka po nano rouškách o 300 %. Víte, v čem se liší od běžných chirurgických roušek a především, jak se vyhnout podvodníkům, kteří se na "nano" chtějí přiživit?


Nanovlákenná rouška dokáže částečně nahradit respirátor


Běžná rouška funguje na principu ty chráníš mě a já chráním tebe, nanovlákenné rouška nebo-li "nano rouška" ale chrání i samotného uživatele. Dokáže tak částečně nahradit respirátor.


Nanovlákenná rouška je totiž ušita z nanovlákenného materiálu, který slouží jako účinný filtr. Tento nanovlákenný filtr dokáže spolehlivě zachytit bakterie, viry, ale i třeba smog či pyly. "Představte si nanovlákennou membránu jako plot a vir jako míč. Míč nemůže projít skrz plot, a na stejném principu fungují nanovlákenné roušky," vysvětluje Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR.


Nano roušky jsou ekologičtější než jednorázové chirurgické roušky


Jednorázové roušky z Číny často obsahují křehká borosilikátová mikrovlákna, ty mají negativní ekologické, ale především zdravotní vlastnosti (při jejich používání může docházet k odštěpování ostrých jehličkových částic, které mají potenciálně karcinogenní účinky). Nanovlákenné roušky tato nebezpečná mikrovlákna neobsahují. Jsou bezpečné pro lidi i přírodu.


Patříte k těm, co chtějí svou rodinu chránit nadstandardně?


Nano roušky si pořizují především lidé, kteří chtějí mít pro rodinu nadstandardní ochranu nebo patří do rizikových skupin.

"Nejčastěji u nás nakupují lékaři, lidé z rizikových skupin a firmy, které potřebují chránit své zaměstnance. Řada firem si uvědomuje, že největší riziko je zavření výroby z důvodu koronavirové nákazy. Pro některé by to bylo likvidační," vysvětluje Lucie Konečná, provozní ředitelka nanoSPACE a potvrzuje, že poslední dny poptávka po nanovlákenných rouškách roste.


Další zvýšení zájmu začal zaznamenávat e-shop nanoSPACE v pondělí 13.7., kdy se skokově zvýšil zájem o nano roušky a nano respirátory o 300 %. Od té doby zájem nepřestal růst a během tří dnů se vyprodaly zásoby, které měly vydržet na měsíc.


Nanovlákenné roušky jsou prodyšnější a příjemné i v létě


Proč je o nano roušky takový zájem? Ačkoliv nanovlákenné roušky dokáží zachytit i malé submikronové částice o velikosti bakterií a virů, díky nízkému tlakovému odporu se přes ně daleko lépe dýchá. "Přes nano roušku se dýchá skvěle a ještě vím, že mě dokáže lépe ochránit," říká své poznatky Alena, lékařka z Nemocnice v Písku.


Pozor na podvodníky


"Během posledních měsíců jsme zaznamenali řadu podvodníků, kteří se snažili na "nano" přiživit. Pár podvodných nano roušek jsme dali pod mikroskop a žádné nanovlákno ani nano částice jsme v nich nenašli. To nejděsivější na těch případech bylo, že tyto produkty prodávaly i velké české lékárny," říká Jiří Kůs a dodává, že si lidé mohou ověřit důvěryhodnost výrobců na seznamu členů Asociace nanotechnologického průmyslu ČR. Za ostatní firmy nanoasociace hovořit nemůže a bohužel nemá kapacity, aby každý produkt, který se objeví na trhu, prověřovala. Jiří Kůs proto nabádá k opatrnosti.


Kontakt:

Lucie Konečná, lucie@nanospace.cz

Keywords ČR-věda-koronavirus-textil-průmysl-zdraví-nanotechnologie-roušky-firmy-nanoSPACE

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Health service
Science, education and school system
Processing and manufacturing industries
Finance, economics

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.