Oslavy 30 let svobody rozcinkají pamětní klíče z roku 1989

Předávaní pamětních klíčů Petru Dvořákovi, generálnímu řediteli ČT. Autor fotografie: Petr Lebeda

Předávaní pamětních klíčů Petru Dvořákovi, generálnímu řediteli ČT. Autor fotografie: Petr Lebeda

První místopředseda Senátu Jiří Růžička, místopředseda Senátu Jan Horník a autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný. Autor fotografie: Petr Lebeda Pamětní klíče v barvách trikolory. Autor fotografie: Petr Lebeda Cinkání klíči na konferenci 30 let v Senátu. Autor fotografie: Petr Lebeda Předávání pamětních klíčů Petru Pithartovi. Autor fotografie: Petr Lebeda

Návštěvníci oslav 30. výročí sametové revoluce mohou v centru Prahy získat pamětní klíče z roku 1989 v barvách trikolory. Za nápadem stojí nezisková organizace Institute H21, která ve spolupráci se značkou FAB a Pavlem Šťastným, jedním z organizátorů oslav 30 let svobody a autorem loga Občanského fóra, realizuje projekt "Klíče ke svobodě".

"Byli jsme osloveni organizátory oslav výročí sametové revoluce v Praze, kteří nás požádali o výrobu 21.000 klíčů pro účastníky nedělních oslav. Myšlenka se nám velmi zalíbila, protože klíče byly před třiceti lety jedním ze symbolů sametové revoluce a změn. Kromě toho jsme vybrali významné osobnosti, které přispěly k získání naší svobody, a odeslali jsme jim speciální edici klíčů jako naše poděkování a vzpomínku," říká Jan Galda, ředitel výrobního závodu FAB v Rychnově nad Kněžnou. Mezi oceněnými osobnostmi jsou například Marta Kubišová, Vladimír Mišík nebo Šimon Pánek.

Klíče jako symbol svobody a dialogu

Jeden ze tří pamětních barevných klíčů mohou účastníci oslav 17. listopadu, pořádaných Festivalem svobody, získat na třech hlavních stanovištích. "Modrý na Albertově, bílý na Národní a Červený na Václaváku. Pokud navštíví všechna tři místa, jako vzpomínka jim zůstane klíčová trikolora," říká Pavel Šťastný, jeden ze spoluorganizátorů oslav 30 let svobody a autor loga Občanského Fóra. "Návštěvníci, kteří nenavštíví všechna tři místa, nemusí zoufat. Celou trikoloru získají také na piazzetě Národního Divadla u stánku Institutu H21. Barevné svazky klíčů si ale musí s ostatními návštěvníky vyměňovat, aby jim z nich zůstala trikolora. Cílem je propojit touto aktivitou návštěvníky, kteří při výměně klíčů třeba najdou společnou řeč," doplňuje Renata Klánová, PR manažerka Institutu H21. Aktivitu najdou návštěvníci na piazzetě náměstí Václava Havla na Národní v rámci programu Korza Národní v neděli 17. listopadu od 12 do 18 hodin.

Studenti hlasují o klíčových otázkách ke 30 letům svobody

Více než 30 neziskových a dalších organizací působících ve vzdělávání se spojuje pod hlavičkou projektu Festival svobody na školách, aby na jednom místě a přehledně nabídly aktivity, které k výročí 30 let svobody připravily. Projekt je určen nejen středoškolským studentům a jejich učitelům po celé České republice a probíhá v období od září do listopadu 2019.Od 12. do 30 listopadu 2019 mohou studenti středních, ale i starší studenti základních škol hlasovat o klíčových otázkách ke 30 letům svobody. Hlasovat je možné na https://vote.d21.me/FS2019naskolach.

Více informací o Festivalu Svobody na školách zde: https://www.festivalsvobody.cz/naskolach/

Více informací o Institutu H21 zde: https://www.ih21.org/

Více informací o školních participativních projektech zde: https://www.participace21.cz/skoly/

Keywords ČR-zajímavosti-historie-1989-Institut H21

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Politics, public administration and courts

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.