Jak získat elektronický podpis

Už jste slyšeli o elektronickém podpisu, ale nevíte, co si pod tím představit?

Šifrování e-mailů, podepisování smluv a jiných dokumentů, komunikace se státní správou, eRecept či podávání nabídek na veřejné zakázky (skrze portály EZAK, NEN, TENDERARENA,...). To je jen základní výčet využití, které skýtá elektronický podpis, nazývaný někdy také digitální podpis. Pro koncové zákazníky je tento podpis důležitý i v rámci komunikace s institucemi státní správy, jako je např. finanční úřad či Česká správa sociálního zabezpečení.

Nejlevnějším způsobem, jak vytvořit elektronický podpis, je zařídit si jej na některé z poboček České pošty, která je provozovatelem certifikační autority PostSignum. Tato cesta ale může být zdlouhavá a obtížná. Zde platí, že čas jsou peníze. Mezi další certifikační autority v Česku patří dále například První certifikační a. s. či eIdentity a.s.

Od certifikační autority získáte kvalifikovaný certifikát, díky němuž můžete dokumenty podepisovat, a který má pak stejnou hodnotu jako vlastnoruční podpis. Uznávaný či zaručený elektronický podpis se říká certifikátu, který je uložen na vašem počítači. Ten se liší od kvalifikovaného elektronického podpisu, v rámci něhož se certifikát nachází na přenosném zařízení, např. na USB tokenu. Podpis na takovém zařízení má nejvyšší míru zabezpečení. USB tokeny a čipové karty lze zakoupit i samostatně, např. na e-shopu usbtokeny.cz a jiných webech.

Zřízení elektronického podpisu za 60 minut

Nemáte času nazbyt? Certifikační autority mají také smlouvy s partnery, kteří provozují mobilní registrační autority. Jedním z těchto partnerů je například elektronickypodpis.cz, který spolupracuje s PostSignum. Cílem těchto externích autorit je zjednodušit klientům zařizování digitálního podpisu na nutné minimum.

Mobilní registrační autority vám pomohou vyřídit elektronický podpis přímo ve vaší kanceláři, a vy tím tak ušetříte spoustu času. Během jedné hodinové návštěvy vám externí autorita nastaví certifikát na elektronický podpis i s podrobným výkladem, abyste si věděli rady s používáním. Vyplní za vás veškerou smluvní dokumentaci, vytiskne ji a certifikát pro elektronický podpis vám nastaví přímo do počítače. Zde skutečně platí, že pokud chcete ušetřit drahocenný čas, vyplatí se investovat do dražší varianty.

Keywords ČR-komunikace-počítače-služby

Region
Prague, Central Bohemia region and Czech Republic

Category
Finance, economics
Business, marketing

RECEIVING PRESS RELEASES
Subscribe for free

Important notice:
Subscribers please note that material bearing the label "PROTEXT" is not part of CTK's news service and is not to be published under the "CTK" label. Protext is a commercial service providing distribution of press releases from clients, who are identified in the text of Protext reports and who bear full responsibility for their contents.